1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас почнав со овошје на 4 и пол месеци и му заменвав само еден оброк.
    1 каша 5 оброци ад млеко
    со полни 5 почнав и зеленчук
    1оброк овошје
    1 оброк зеленчук
    4 оброци млеко.
    а измеѓу му давав сокциња.
    не му завај толку пати овошје или ако сакаш чисто сварено без ориз како избеѓу оброци
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    се препорачува наутро овошје, а попладне зеленчук, затоа што овошјето потешко се вари во стомачето, па да не му направи проблеми за спиење.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.625
    Допаѓања:
    251.166
    Пол:
    Женски
    Јас вчера избрзано и без размислување и дадов четвртина киви на ќерка ми, подоцна кога размислив сфатив дека никаде не сум прочитала дали може на 13месечно бебе/дете да се дава киви. Немаше никаква реакција, дури и и се допадна. Сега имам дилема за јапонското јаболко, утрово се криев да го изедам се тепаше да проба ама не и дадов...имате искуство?
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Хм, Bozica, и јас на мојата и давам киви, вчера изеде една цела... А и јапонско јаболко и давам, го обожава, особено со неколку капки лимон плус домашно е од бавча. Цело јаде... немаме никакви реакции фала богу.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417

    Мислам дека после 1 год. можат да јадат исто што и возрасните
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Не знам ни јас зошто вака ригорозно... Јас од меса почнав со пилешко. Од домашна кокошка од село... имав можност тогаш, а инаку ќе го барав грчкото пиле од Веро што ми го препорача педијатарот како со најниска количина на хормони. И давам фрутолино, баш мислам дека ама апсолутно нема потреба да се ускрати фрутолино, а и како секоја храна треба нели да се внимава да не е еднолично, ама фрутолино апсолутно не знам зошто. Јадеме и чоколино, од 10 месеци мислам некаде. Карамелино не го сака, а од другите Лино јадеме и Ванилино. Исто така грицкаме и бисквити а сум и ги ставала и порано во каша од овошка или во млекце. За пиење сеуште пиеме адаптирано, а од кај 10 месеци некаде за каши користам кравјо бидејќи со адаптирано не ми ги јадеше баш нешто кашите. Инаку еве сега со полна година јадеме горе доле доста намирници, пилешко, телешко, јајце, а од риба јас мислам дека убава риба е лососот па сакам со таа да пробам кај малата. А понатаму и други риби. И пастрмката е преубава риба.
     
  7. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Јас може подранив со дохрана имаме 4 месеци и 10 дена и почнав да му давам првин да пробува сокче по некоја лажичка а сега и кашичка од јаболко .
    Незнам колку да му давам дали секој ден или не?
    До сега му дадав по пола кашичка од малите и на секој втор ден ,ама мислам ако му ја дадам и цела ке ја изеде ,кога престанам да му давам се тресе од нервоза и бара уште и устата ја отвара и ми го трга лажичето смешки е.
    Е сега покрај јаболко што да му дадам друго да проба ,морковче или првин друго овошје.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    И киви и јапонско јаболко може да им дадете, витамински бомби се. Само со кивито пазете, оти е силен алерген. И јапонско јаболко не давајте многу, доволно е половина.
    Може на пример да направите смуди (smoothie) од половина банана, половина јапонско јаболко, половина круша, лист-два спанаќ или блитва (свежи, убаво измиени) и две лажици овесни снегулки. Сето ова во блендер за да биде баш смуди. Немате поим колку е вкусно и за мама и за бебе ;) нема да има проблем од блитвата или спанаќот, ама не мора два листа да ставате, само еден.

    Кивито мешајте го исто со банана и јаболко, ако не ви го јаде. Син ми на пример, не сака јапонско јаболко (исто како мама :wasntme: ), ама и двајцата во смуди го обожаваме :D
     
    На Bozica1980, MacenceEna, girl1985 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Ајде и ние да се пријавиме, вчера
    8.00 - ад млеко 180 мл
    11.30 ад млеко 180 мл
    14.30 домашна овошна каша, јаболка, круша, слива, додадено малку јогурт и малку млечна каша ориз и пченка на милупа, најубава ни е :)
    16.00 ад млеко 180 мл
    18.00 зеленчукова домашна каша, тиква, тиквица, пашканат, малку компир и лист спаноќ
    20 малку јогурт со 1 чешне лук
    22.30 ад млеко 180 мл
    преку ден и вода, чај, сок тоа не пиеме никако, и скоро секој ден некаде измеѓу вметнуваме пола до цела пасирана банана, само вчера пропуштивме :)
    едит- вчера исшмука 3 раженчиња мандарина, знам дека не е препорачливо, ама и дадов само да лизне а таа цело го ишмука само обвивката остана, и бараше и бараше, во состојба беше цела да изеде, ама застанавме на 3. Малце ме мачи, ама па не можев, молеше детето :(
    едит усте еднаш :) направивме 7 месеци и 1 недела :D
     
  10. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Annath, од кои овесни снегулки користиш ти? Е ти ги обожавам идеиве за разни смудиња, јадења и десертчиња. :*
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Користам обични, најобични овесни снегулки, тие во КАМ што се. Ако не пазарам во КАМ, тогаш од Тинекс, исти се.
    [​IMG]
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    нашето вчерашно мени
    06ч ад млеко 200гр.
    09ч јаболко и тиква и рижолино
    12ч 200гр јогурт
    15ч спанаќ и ориз
    18ч гриз
    21.30.220гр ад млеко

    на синчето му се искомплицира со алергија иначе до сега и месо ќе јадеше и многу повеќе работи а сега намалив во исхраната и + то 2 недели беше на диета душиче само компир ориз јаболко и банана јадеше
    ;( ;( ;(
     
  13. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.442
    Допаѓања:
    34.262
    Пол:
    Женски
    08. млечна каша со бабана
    10ч 120 мл млеко
    13ч грашоче со компир и месо
    15ч 90мл млеко
    18ч вечерна каша Хип банана и кекс
    19.30 100мл млеко
    Ето нашето мени :D
     
  14. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    06ч ад мелко 230гр
    09ч јаболко и круша со 2л. рижолино.
    од 13 до 15 се молевме за телешко копмир морков и домат (прв пат му давав мевце зато) ке видам денес дали ќе го јади.
    18ч кексолино полно тањирче
    21ч 230 др ад млеко
     
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ааааа ми го јадеше денес мевцето охохоооо како го зинваше муцето машала
    :D :D :D :D :D
     
  16. sandrap

    sandrap Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dragi majki jas da vi kazam moevo bebce ima veke 7 meseci, do pred 2 meseci bev isplasena sto da mu davam sto ne,edni doktori mi vikaat ova edni ona i veke neznaev sto da pravam. Pocnav so sokcinja i kasicki pa kompirce morkovce mevce, i sega mu davam skoro se mandzicki ispasirani so lebce izdrobeno,frutolino,rizollino...se i da ne go podrecam kako topce se napravi a inace bese kovce .Ovoj sovet go dobiv od edna moja tetka sto mi rece deka vo nivno vreme se ima davale na decata.
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Нашето мени сега е малку поразновидно, горе-доле е следново
    07-08ч-доење во спиење
    09-10ч-доење и будење.
    Овие подои се многу кратки, обично 5-6 мин. и се во спиење.
    Стануваме прилично касно, околу 9.30ч. и со вториот краток подој се буди.

    12-12.30ч-овошна кашичка (слива, јаболко, круша, кајсија, тиква...купечки се` уште купувам-Хипп или Фрутек)
    14-15ч-доење во спиење
    16-17ч-зеленчукова кашичка (ориз, компир, морков, без мес, со месо почнувам наредната недела)
    19ч-доење во спиење
    20-21ч-млечна каша (на Хипп ноќните со јаболку и Бејби фрст пап)
    Заспива во 22-22.30ч, и следниот подој е околу 24ч.

    До сабалје на два часа се буди да цицне малку или само да ме осети па пак продолжува да спие.
    Уште сум жива ненаспана и уште не сме се одвикнале од ноќни подои |( .
    Ама работам на случајот :!: .Некогаш му ја давам цуцлата кога ќе се разбуди наместо да цица или пак само го нишкам....цице давам ако ептен почне да се дере |( :lol: :tmi:

    Прашање-кога се даваше варена жолчка и по колку се почнуваше, по осминче или четвртинче :?:

    Имаме 6 месеци и една недела.
     
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Јас со жолчка почнав од 7 полни, а ми рекоа сум можела и порано. Прво се почнува со осминка, две недели, после четвртинка две недели даваш, па половинка даваш две недели и на крај цела.
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    денес вака јадевме
    9.30 150мл хумана 2
    11.00 слива на хипп 120гр
    12.30 150мл хумана 2
    15.00 варен компир со грашак на врвот од ножот путер и кафено лажиче к.млеко
    17.30 хумана 2 150мл
    19.30 круша на хипп 190гр со 2 кафени лажици мелена плазма
    22.30 180мл хумана за добра ноќ
    каже те ми дали е доволно или претерувам секој ден таков ни е редот само различни каши и правам
    имаме 7 месеци
     
  20. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Вчерашно мени
    -12ч.-домашна кашичка од јаболко и круша со 2 мали лажички кексолино околу 130 гр.
    -16ч-домашна каша од морков и 2 мали лаж. Baby first pap-130гр.
    -18ч-пасирана печена тиква
    -20ч-домашна кашичка од јаболко со кексолино исто 130 гр., повеќе не сака.
    -измеѓу оброци доење и доење во спиење ноќе.

    Денеска
    -12,30ч-домашна каша од слива, јаболко и 2 мали лаж. кексолино
    -15,30ч-домашна каша од морков, цвекло и тиквичка со малку путер
    за ужинка околу 18ч пасирана пола банана и за вечера околу 20-21ч планирам млечна каша од ориз и пченка на Милупа
    -измеѓу доење.

    имаме 6 и пол месеци.