1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Анатх сум пробала да не му давам млеко ,и со чај да го залажам но не ми пие три саати вришти и плука ме полуде .
    Јас му имам дадено од Хумана чајчето за заспивање кое чајче е бес шекер какво да му купам или домачно да му направам,па пак да пробам.
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Тешко е Леонтина, знам, истото го поминав и јас кога го одвикнував син ми од ноќно доење. Ми се чинеше дека тој период на плачки никогаш нема да заврши, а не можев да му дадам ништо друго, не прифаќаше ни вода, ни чај, камоли ад млеко. Тебе ти е полесно, ќе направиш млеко, ќе му дадеш. Поентата е да не му попушташ, па колку и да те полудува неговото плачење. За чај, каков имаш дај му, само ако даваш домашен од тревки, внимавај да не е многу концентриран, и секако да е без шеќер. Пробај со давање на вечерниот оброк подоцна (зборам за млечната каша), некаде околу 19:30 да биде, па млекото пред спиење и не би требало да се буди. Некако многу е 210 мл млеко за ноќен оброк, премногу. Или пак, одложувај го секоја ноќ по еден час, да дојдете до тој утринскиот. Значи, ако станува да речеме во 2 по полноќ, млеко дај му во 3, помалку од оваа доза. Наредната вечер исто, па ќе станува во 3, после тоа одложи го до 4, па до пет наутро и ете, веќе ќе го имаш првиот утрински оброк. Некако мора да пробаш, да најдеш начин да го укинеш ноќното пиење млеко.
     
    На leo-n-tina му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Анатх фала многу ама тој распоред 4 дневни плус 2ноќни ми го наметна педијатар и јас се чудев ама ги прифати фино маката е што повеќе од 120-130мл не може повеќе да испие за да укинам еден вечерен и една вечер пробував да ја залажувам со чај ама си бара конкретно ,ајде некако ќе скратиме во интервалот дење со замената за да добиеме повеќе спиење ноќе .
     
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    еве го нашето вчерашно мени:
    6ч - нан2 - 160мл.
    9ч- нан2 - 180мл
    12ч две (помали) печени па пасирани јаболка со млеко
    15ч- нан2 160мл
    18ч малку каша со мелен ориз и нан2 120мл
    21.30 нан2 , 230 мл
    следното будење беше во 3 ноќеска па во 7 сабајле :)
    ја утнавме работава мислев во 12 да и дадам повеќе млеко па да си ја преспие цела ноќ ама ништо :)
     
  5. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    нашето денешно мени
    8.00ч 210мл хумана 2
    11.30ч варена една јаболка,па во истата вода една лажица гриз и една лажица хељда испасирано се заедно
    14.30 печени пиперки со модар патлиџан,лукче,кромид,целер пашканат компир,телешко па у блендер
    17.30-18.00ч суви сливи варени со бисквити или нешто друго ке ставам
    21.30ч 210мл.хумана 2
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Само еден совет - сувото овошје прво покиснете го малку со топла вода и убаво измијте го, па после варете го. Да се исчисти од прашина и нечистотии, не за друго, на бебе му давате ;)
     
    На Unique.chick и ikame им се допаѓа ова.
  7. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    вчера:
    4:30ч - аптамил1 -120мл
    10ч - кашичка гриз+бурбон ванила(Хумана) 70мл + 1варено јаболко и 1/2 банана (се заедно измешано)
    13:30ч - аптамил2 - 120мл
    17ч - каша од ориз, брокула, морков, грашок
    20ч - аптамил1 -150мл
    22:30ч - аптамил2 -120мл
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Вчерашно мени:
    6ч нан2 - 180мл
    9ч нан2 - 150мл
    12ч- банана со млекце
    14ч нан2 180мл
    17ч- ориз со малку грашок , некое зрнце колку за проба
    20ч - нан2 180
    во 22 пак бараше испи 230 мл и следното будење беше во 4 наутро :)
    Пиевме и водичка малку, малку сокче и тоа :)

    едит: сакав да прашам бидејќи имаме заменето скоро 2 оброка , зависии кога како некогаш после 2ч бара млеко некогаш повеќе , дали е нормално да пие помалку млеко ? бидејќи јаде и друго. Проблемот е што млеко не сака а кога ќе и ја ставам цуцлата ја тегне премногу , ниту водичка не сака ниту сокче ? :^) :?:
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Junik i sin mi ne saka sok, eve go skoro 9 meseci vkupno 2 lazicki sok ispil. Ne saka I ne saka. A za mleko mislam deka ako e na AD. dnevno treba da pie okolu 500 ml. Moevo uste cica, taka sto ako sum greska neka me popravi nekoj.
     
  10. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Најверојатно ја чешаат жлебините па затоа толку ја тегне лажалката јас си помислив да не не е најдаена, бидејќи не сака млеко не сака ништо а сепак тегне :)

    Вчерашно мени:
    4.30 нан2 180мл
    8ч нан2 180мл
    11.30 јаболко пасирано
    13.30 - нан2 150мл
    16.30- ориз со малку спанаќ - прв пат пробуваме и ептен и се допадна :)
    19.30 - нан2 180мл
    банјање па млекце во 22.30 нан2 180мл
    следното будење беше во 5.30 сабајле :)
    намерно и давам пред бањање 1 час млеко па ја бањам за после 1ч пак да побара околу 22ч за да се разбуди покасно сабајле :) :)
    пиеме и по малку водичка и сокче :)
     
  11. billyy

    billyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    15
    Оваа тема мн ми помогна во однос на тоа што да му дадам на моето бебе да ручка, оти некогаш навистина немам идеја...
    Денес ручкавме
    Нестле 8 житарици и кекс
    банана со цреши (нормално им ги извадив семките и заедно ги испасирав)
    домашна супа од компирче, морковче, целер, малку магдонос и фиде
    После планирам да му дадам некоја бисквитка да гриза и пудингче
    Испи и сокче од јаболкце "Бебивита" цело шишенце и цица пред секое спиење (5-6 пати во еден ден бидејќи и навечерми станува еднаш до два пати)...

    Ручеков секогаш ми е малку мачен оти немам мн избор - компирче, морков, тиквица, ориз, некоја тестенина, месо (телешко и пилешко)... неделаваќе му дадам и грашок. А почнавме и со жолчка веќе 3 пати има пробано (стигнати сме до половина)...
     
  12. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Вчерашното мени ни е следно
    04:30ч - 120мл Аптамил2
    10:30ч - Фрутолино
    12:30ч - 60мл Аптамил2
    16:30ч - 1домат(мал), пола пиперка, пола тиквичка, брокула, 2компира, 1морков, 1млад кромид и 1младо лукче, се ова сварено изблендирано. Излезе околу 300гр, се изеде.
    20:10ч - кашичка од житарици и јаболко(на Хипп за добра ноќ) 120гр
    22:30ч - 150мл Аптамил2
     
    На silk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Eve kako izgleda nashe dnevno meni
    08-09 casot dorucek-mlecna kasa sto se rastvora so voda-hipp, milupa, humana okolu 200 gr.
    Spie
    12 casot-ovoshna kasa-190 gr.
    Pak spie
    16casot-zelencukova kasa-220 gr.
    Pak spie
    19casot -uzinka-ovosen jogurt, puding na Nestle I Humana-100gr.
    21casot-vecera-mlecna kasa so humana ad. Mleko-cokolino, vanilino, keksolino-200 gr., povekje ne saka.
    03casot po polnokj.podoj.

    Inaku kupuvam kasicki na hipp ovosni I zelencukovi za06 i08 meseci.
    Ako doma gotvam rucek koj moze da go jade-kompir manja, grasok, boranija, gravce togas toa I toj ruca izgmeceno so viluska.
    Isto jade I palenta so kiselo mleko za dorucek ili vecera, a zolcka mu davam ednas nedelno po pola izmeshano so ovosna kasicka ili ispasirano so banana.
    Mu davam I jufki bez jajca izblendirani so domat, a od gravceto samo vodickata so lepce, ne I zrna da ne mu bide tesko na stomaceto.

    Pie I vodicka, a sok I caj nikako ne saka.
     
  14. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    lolyta777 а како даваш водичка од грав, зарем не е со сол, зачини???
    И јас би пробала ама страв ми е од зачините :worried:

    Инаку до сега пробавме жолчка 2пати, и давам со рака, си ја јаде, проблем немавме, и дадов преку еден ден. Сега сакам да и дадам повеќе пример пола жолчка со малку кисело млекце измешана.
    А денес ќе и ставам малку мевце (одприлика колку пола прст парче во манџата, и ќе го изблендирам). Само незнам дали да го варам заедно со манџата или посебно??
     
  15. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Нашето мени преку еден ден

    7:45 АД на Хипп и продолжуваме со спиење
    10:30 овошна кашичка (банана,јаболко,круша,житарки) или банана со плазма, манго и житарки
    11:00 малку водичка па си играме
    12:15 Ад на Хипп спиење
    14:45 зеленчукова каша со телешко/пилешко/мисиркино + Д витамин си играме
    16:15 малу водичка
    16:40 чајче и спиење
    18:30 играње, млечна каша на Нестле за 8м со банана и манго или Велинг го викаат тука тоа се житарки со пченка, мелен ориз и овес
    19:15 Ад на Хипп па спиеме
    Евентуално ако многу се изморил и пак му се јаде во 03 или 04 на утро или ќе поминеме со малку водиче секогаш при рака или мама прави Ад и продолжуваме со спиење до кај 7 на утро ако сме спреќни и повеќе

    Меу можеш зачини ама малку. На Нестле и Хипп имаат зачини. На пример во кашата со лосос има дилл или копар по македонски и можам слободно да кажам ако го немаше мн блуткава ќе беше. Тука препорачуваат зачини во мала доза.
    Инаку по совет престанав да му превривам вода за секојднедвно пиење, оти тука каде што живееме водата за пиење била една од најчистите.
    Ни се собраа гости, многу обврски па сме моментално ка купени каши инаку секоја прилика му готвам домашни. Кисело млеко со банана и друг зеленчук обожава, го јаде во помали дози купечко 3% малсеност обичен јогурт.
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    вчерашно мени:
    7ч - млеко 130мл
    10.30 - 2јаболки со житарици и малку млеко - домашни
    13.30 - спиење и млеко 120мл
    16.30 - уште спиеше па испи уште 100мл млеко
    18.30 - грашок, компирче и пилешко месо околу 200гр.
    22Ч - млеко и молење до 12ч да заспие.
    во 12 пак бараше млеко, па во 1.30 пак, и во 5.30 пак .. ова прв пат се случува обично 1 или 2 пати преку сила јаде ноќеска ама ете вчера не знам што и стана.
     
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Pa jas prvo go varam gravot samo so kromid I potoa go pravam tavce t.e stavam zacini I go zaprzuvam.
    Pred da go zaprzam taa vodicka mu ja macnuvam so lepce, ama toa do sega samo 2 pati bilo, ne sme nekoi ljubiteli doma na grav. :lol:
     
    На meU му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Вчерашно мени.
    7ч - млеко
    10.30 - палента со јогурт , не ја сакаше баш ама како за прв пат добро е :)
    13.30 - спие и млеко 170мл
    16.30 - домашна каша компир и тиквица околу 200гр.
    спие и малку млекце околу 100 мл
    19.30 - бисквити и млекце - попара
    пудинг околу 20.30
    22.00 бањање и млеко 150мл , после се боревме до 1ч да заспие - не знам што и стана.
    Во 1ч пак млеко, и следното во 5.00 - од навика околу 100 мл
     
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Нашето мени 7 ипол месеци :)
    Цица цица цица цела коќ :)
    Во 10 круша и слива блендано,печено јаболко и аронија,кајсија каша
    Цица кога сака
    Во 15 тиквица блитва брокула морков спанаќ карфиол грашак по 5-6 зрна компир ориз,се ова кога како имам свежо кобинирам по 3-4 работи
    Цица кога сака
    Од 17 до 18 ми е проблем.сакам ужинка сок да пие ама тој пак сака да цица, шише со сок му е играчка,не знае да пие од шише...па пробувам со чаша па се потура... :D
    Vo 20 пак од овошјето ама со овес,или овошјето со готова хип мешано,палента морков и кисело млеко или урда домашно киселени од битолско млеко
    Цица и спие
    Мислам дека баш лесно му давам,и дека касно почнав со дохрана ова е мени ко за помали бебиња нема месо уште пробано а има запек:( јас не сум искусна а и околу мене не се баш блискиве и за се на доктор прашувам кажете ми вие мајкички дали ок давам искарајте за нешто ако треба и совет барам :)
     
    На Bubce_bubi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivana89sara

    ivana89sara Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    3
    naseto vcerasno meni imame pet ipol meseci
    7casot 150ml ad mleko hipp i prodolzuvame so spienje
    9:30casot ovosna kasa(jabolka,praska,krusa,sliva,kajsija)sekoj den razlicno ili pa nekoj miks.

    11casot 120ml ad mleko i prodolzuvame so spienje.
    14casot 180ml ad mleko.
    potoa si igramade do kaj 17casot koga pieme pak okolu 150_180ml i spieme.
    20casot ili first pap na hipp ili mlecnata kasa na humana so pcenka sto e za od 4+ okolu 150gram.
    23casot 210ml ad mleko i zaspivame.
    se budime nekade nakaj 3-4casot po polnok i vo son pieme uste 180ml mleko i prodolzuvame.
    vo tekot na denot pieme po 100ml cajce na humana i nekade okolu 50ml voda.
    sega veke pocnav da mu davam po malku da probuva kompirce i tikvica no slabo ni odi so zelencukot no ke se nnavikneme poleka.
    se nadevam deka e ok naseto meni ako ima nekojsovet slododno neka pise