Ден од неделата во кој сте родени значи...

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Snow-Queen, 27 мај 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.968
  Пол:
  Женски
  Уште од многу одамна луѓето сметале дека животниот пат на човекот се определува од денот на неговото раѓање, алудирајќи не само датумот, туку и на денот од седмицата. Затоа секогаш луѓето покажувале интерес за тоа какви пораки им праќа денот на нивното раѓање. Секој ден од седмицата има своја, скриена смисла, зад која може да се крие мистеријата на сето она што ни се случува.

  Понеделник
  Понеделник е еден убав ден. Човекот роден во понеделник ќе има добар живот, ќе биде многу сакан и ќе сака. Со убавината ќе ги импресионира сите околу него, а неговите очи ќе емитуваат неповторлива светлина, која ќе дејствува како магнет на околината.

  Вторник
  Вторник не е еден од најубавите денови. Родените на овој ден обично стануваат скандалозни, обично се богати и живеат подолго.

  Среда
  Родените во средата ќе доживеат длабока старост. Сакани се и верни, но не и богати. Но, ... парите не се сѐ во овој свет.

  Четврток
  Четврток е доста силен ден. Тој се смета за добар и за лош ден. Добар бидејќи човекот роден на овој ден е убав, со паметни очи и светло лице. Лош, зашто ќе е вечен скитник, без да успее да пушти корени каде и да било. Не сака да се врзува на едно место. Сака да оди и открива нови и непознати места, но штом ги разучи тие му стануваат здодевни и повторно тргнува во непозната насока.

  Петок
  Родените во петокот ќе успеат во животот-ќе добијат подобро образование, ќе имаат успешна кариера, ќе се збогатат, ќе живеат долго. Но ... секогаш ќе има нешто што ќе им недостасува.

  Сабота
  Ако се верува на народните верувања, човек роден во сабота ќе има гатачки способности и ќе може да гледа низ вратата на световите. Родените во сабота ќе се занимаваат со она што им се допаѓа и ќе имаат можност да патувааат, од нив можат да излезезат добри трговци.

  Недела
  Родените во недела се сметаат за среќници кои се наведени од судбината. Обично без да вложат посебни напори тие успеваат да постигнат сѐ во животот и добро семејство и богатство и слава.
  изворно
   
  На parfemlilav, leptir1 и nicenicegirl им се допаѓа ова.
 2. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.843
  Допаѓања:
  103.449
  Пол:
  Женски
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Јас сум родена во петок и да! Богами, увек, се’ нешто ми фали ]:) .
  Стандард шема ми е... се’ си сакам :worried: Ама, тоа препишете им го на Dreamy и El Rebelde.. или на тоа што сум си човек сепак :tmi: .

  За долг живот не знам. Просто сумљам.
  Или Марс ќе ме среди или јас ќе го зафркнам и ќе се одјавам со достоинство - хемингвејски ]:)
  Сак мај блад вампру!!! ...Адиос хенте! Љуби вас крекачу! ;(
  Мада, нема у тоа ништо достоинствено, али ми се чини ко подобра варијанта од она што марсов ми го нуди цц
  Во секој случај тре бизар и патетик загуба е играњето.. :worried:

  За богатство.. ако Сатурн да, а он ми :| не да! Петок и на посно мириса де :D
  Вели, стегни пантолите моме - be good! Освен ако... има една теорија де... ама сепак ништо! Пак зависи од марсот ако ми даде да проживеам до старини ... онда могуче. Није џаба.
  Али и сатурн е ко... пилче!

  Ништо од бизнисот ;(

  Интелиџенте? :emo:
  Присутна!
   
  На angelche16, 1209, Hipster и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. SmilerGirl

  SmilerGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2011
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  262
  Пол:
  Женски
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  И ја сум родена во петок и точно кажале: секогаш нешто ми фали :D :D
   
 4. Elenuskaa

  Elenuskaa Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2011
  Пораки:
  1.866
  Допаѓања:
  2.036
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Моето тотално промашување, среќа неам, а за ова дека без напори постифнувам се хмм малце потешко ако не се борам до крај тешко...
   
 5. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.991
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Сабота
  Ако се верува на народните верувања, човек роден во сабота ќе има гатачки способности и ќе може да гледа низ вратата на световите. Родените во сабота ќе се занимаваат со она што им се допаѓа и ќе имаат можност да патувааат, од нив можат да излезезат добри трговци.

  Гатачки способности ... може да се каже имам некое шесто сетило ... викаат знам додбро да предвидам или проценам и трефнам ... ама за другите, за себе сум тапа.
  Занимање со она што ми се допаѓа?? Може ... еден ден. А патувања, тоа треба да се реши и оде Џулс :emo:
   
  На simpaticnaa и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 6. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.204
  Допаѓања:
  41.238
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Понеделник
  Понеделник е еден убав ден. Човекот роден во понеделник ќе има добар живот, ќе биде многу сакан и ќе сака. Со убавината ќе ги импресионира сите околу него, а неговите очи ќе емитуваат неповторлива светлина, која ќе дејствува како магнет на околината.


  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Jао, абре што да ти кажам веќе
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.866
  Пол:
  Женски
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Но ... секогаш ќе има нешто што ќе им недостасува. :!:
  елај разбери се
   
 8. leilla

  leilla Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  252
  Допаѓања:
  145
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Четврток..
  Па и незнам баш, од она до сега и не е баш точно, но ќе видиме како ќе се одвиваат работите натака :)
   
 9. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  907
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Јас сум родена во среда и баш ми се допадна делот ,,ќе доживета длабока старост,, :D

  Браво за Сноу се некои интересни теми и текнуваат.
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.074
  Допаѓања:
  2.477
  Пол:
  Женски
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Вторник
  Вторник не е еден од најубавите денови. Родените на овој ден обично стануваат скандалозни, обично се богати и живеат подолго.

  Па што и да не е најубав ден, важно ќе живеам подолго и ќе имам пари.. И мојата машина за перење е не најубава ама пере ко ѓавол! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :devil:
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.907
  Пол:
  Женски
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Среда... хм :^)

  Не сакам да доживеам длабока старост, тоа секогаш си го викам :D , верна баш и не сум :D :D :P , а богата си сум бе. :wasntme: Имам ферари во гаража. :wasntme:
   
 12. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  :@
   
  На Lana del Rey и zhap4e им се допаѓа ова.
 13. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Петок и да, секогаш нешто фали, овој пат засекогаш.
   
 14. hehehe

  hehehe Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  52
  Ден од неделата во кој сте родени,значи...

  Јас сум родена Сабота и баш е точно напишаното. Имам многу силни претчувства и за добро и зло... :x
  А имам приметено и многу ми се исполнува кога ќе подречам некого за нешто! :D
   
 15. shushu

  shushu Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  вторник....... скандалознииии :o богатиии ]:)
   
 16. CaperucitaRoja

  CaperucitaRoja Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2011
  Пораки:
  467
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Јас скандалозна?! Не би рекла! :) За другото, здравје ќе видиме.
   
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.347
  Допаѓања:
  18.389
  Пол:
  Женски
  :) Хмм, ме замисли...можно е, можно е...
  Aууу и лудо ми била колешка...абе ние убавите си зрачиме и преку форум :lol:
   
  На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Е тоа за лошото не е точно. :shake:
  Јас сакам да си стојам на едно место, не сум скитник!
   
 19. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.299
  Допаѓања:
  7.255
  Пол:
  Женски
  Вторник
  Вторник не е еден од најубавите денови. Родените на овој ден обично стануваат скандалозни, обично се богати и живеат подолго.

  Па што знам :^) :?:
   
 20. Jule55

  Jule55 Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  Среда! :)