Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Ден пред испит

Дискусија во 'Образование' започната од katka-slatka, 8 јуни 2010.

 1. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  561
  Пол:
  Женски
  Денот пред испит прво доучувава тоа што ми останало,па касно вечерта почнував да повторувам од почеток и така до сабајле па право на испит.Поготово посследната година такво ми беше темпото секоја сесија и богами се исплатеше
   
 2. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  297
  јас учам два дена пред испит,но онака на ладеж и после ми недостасува време бидејќи јас си се замарам со други работи и не можам да постигам се.Затоа ако на примр испитот ми е во 8,јас станувам во 5 го учам тоа што не сум го научила и прелистувам уште еднаш се и одам на испит... :geek: :geek: :geek:
   
 3. rozita91

  rozita91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  28
  ден пред испит сум на фејсбука ама после пред врата поарно не ме гледај каква сум,на пример денес полагав а синоќа правев караоке дома,значи не се замарам многу дента пред испит. ]:) :rofl: :inlove: |-) :*
   
 4. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  118
  јас уште на денот пред испит имам домашна трема хаха, како луда читам а обично испитите ми се вежби бидејќи сум јазици, а за некои испити каде што треба бубење ништо не можам да научам :@ колку мразам учење на памет!!!!
   
 5. Night.Star

  Night.Star Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  278
  Допаѓања:
  114
  Ден пред испит сум со скриптите во раце, повторувам и „доучувам“ ако нешто ми останало :D
   
 6. 2012

  2012 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  4


  А на што факултет сте женски? Испит зa еден ден спремате? Браво, камо да можев и јас :(
   
 7. yummy

  yummy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  319
  Допаѓања:
  48
  ГО спремам порано и на крај мислам дека ништо не знам, и после пак 10 :D
  ама у суштина го повторувам најтешкото, и и секако нови термини, липиди, протеини, латински некои називи.. и да, најјак филинг во автобус со колегата кога повторуваме на глас во 6 сабајле, а луѓево околу само не оговараат и прават фаци кога ќе не видат :D
   
 8. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  435
  еве сега ми е ден пред испит, го делам материјалот на лесни делови и на тешки, лесниот дел го читам уште 2 3 пати а тешкиот се обидувам да го научам,а останатите поделби на ливчиња ги пишувам за препишување ;) ако можам, ама тешко... а денес толку беше ќе одам кај другарка на оѓин во Мичурин :D
   
 9. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  220
  Ден пред испит повторувам,но не се преоптоварувам многу.Си читкам само некаде до кај 18 часот и после тоа си се одмарам.Има ситуација кога едвај чекам да дојде времето за полагање,да полагам и да си завршам со тоа.
   
 10. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.675
  Пол:
  Женски
  Изгледа само јас на денот пред испит си уживам. Пробувам максимално да се релаксирам, и да не мислам на тестовите. А потоа си легнувам да се наспијам како човек, и да бидам одморена и свежа. :)
   
 11. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.268
  Многу малку полагав на испит повеќето предмети ги поминував на колоквиуми, па имав 4 до 5 колоквиуми во една недела. Таа недела бев ко зомби. |( Спиење малку ноќно време, учење постојано, јас учам на глас и постојано си зборувам во себе :lol: Ќе одев ќе полагав, дома 2-3 саати да се одморам и пак нова тура.
  А за испит ми беше полесно зашто ако некој предмет беше исклучиво на испит тоа се случуваше по 1 во испитна сесија. Па имав доста време да го спремам и релаксирана сум пред испит.
  Трема секогаш имам и пред испит, и пред колоквиум и пред бранење семинарска пред се :lol:
  А најинтересно пред испити колоквиуми неколку недели пред полагањата кога почнував да ги спремам се ми беше интересно, на ФБ е интересно, сите серии шпански, турски секакви ми беа интересни и за прв пат ги гледав а сите знаат дека мразам таков вид серии освен пред испити :lol: , секоја емисија ми беше интересна, ма се ми беше поинтересно :rofl:
   
 12. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  449
  Еве јас утре полагам, а денес седнав да учам. Поточно пред некој саат време, а се спремав уште од минатата недела, ама се нешто зафатена бев и немав време :envy:
   
 13. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Од лично искуство, на испит ненаспани - никако.
  Се имам зезнато неколку пати така, ненаспана на испит, не ми функционира мозокот и залудно ми било учењето. :worried:
   
 14. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  723
  Ден пред испит учам ко ненормална. Поточно дента спијам скоро цел ден, па потоа од кај 9 вечерта до испитот другиот ден не станувам од над книга. Не памтам последно кога сум спиела вечерта пред испит. Така сум навикната, а и пореметен ми е биоритамот поради учењето, најубаво ми е навечер, како што кажав после 9 вечерта. Нема што да ми го одзема вниманието.
   
 15. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  ден пред испит ... уфф, тогаш седнувам да учам, ако предходно сум го учела материјалот ок, но ако ми е тоа прв контакт со материјата многу јасно паѓам и па уште после се чудам зошто :)))
  се туфкам недела дена предходно, а ден пред испит си средувам низ соба, средувам компјутер, гледам неизгледани филмови, се средувам себе си (физички), се освен учење ! каков кретен сум ти јас значи !
  и да овој ден сум најненајаденото и најненаспаното суштество на планетава :)
   
 16. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.127
  Допаѓања:
  13.329
  Пол:
  Женски
  Сите предмети(вкупно 5) морам да ги полагам на завршни испити. Преку колоквиумите, семинарските, предавањата и вежбите собираме поени за да одиме на испит. Од 1ви до 15ти февруари ми трае сесијата. Секој ден си велам дека ќе почнам да учам ама книга не ми се фаќа. Ланската година поминав супер од прва ги положив сите испити и тоа со високи оценки. Ама сега, слабо некако :D
  Инаку ден пред испит, не се тревожам многу, бидејќи знам дека сум учела и не дозволувам тремата да ме совлада. Се трудам што подобро да се спремам за да не утнам. Се надевам дека добро ќе поминам и на следнава сесија.
   
 17. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  239
  па тие 2-3 недели кога учам сум како зомби, се ме нервира, дневна светлина ми смета..... :D
  се изолирам од надворешен свет и онака раат, сама си бубам.
  Ден пред испит повторувам тоа што е потешко, си легнувам во 2-3, станувам во 6 и учам дур не појдам на факултет. Е таму ме фаќаат паники, па вртам по ходници, јадам нешто благо, одвај чекам да почнам да пишувам нешто зошто си мислам дека секоја минута губам дел од тоа што сум го научила :D
   
 18. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.435
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Женски
  Ден пред испит само повторувам
   
 19. tweety26

  tweety26 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2010
  Пораки:
  1.650
  Допаѓања:
  2.275
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш чекам 5 до 12 за да учам,така да на денот пред испит јас се решавам да фатам книга,а и се случува баш така да положам. :lol:
   
 20. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  22.311
  Пол:
  Женски
  морам да признаам во средно бев поодговорна, пред тест бев смирена спиев само ќе повторев и толку.
  Сега учам доучувам тогаш сум во тесно...
  Сега за фискално абре полагам у 1 јас во 12 ипол читам послените страни за даночно ослободување :tmi:
  Мајка ми се нервира и врие ама не ми збори да не се нервирам и јас..
  Само за кај Арчи учам со недели за да биде океј....
  Многу испити,многу стресови, тој ден доста напето и вечно НЕНАСПИЕНА СУМ!
  Ама серија една мора за релаксирање 8)