1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ден пред испит

Дискусија во 'Образование' започната од katka-slatka, 8 јуни 2010.

  1. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Денот пред испит прво доучувава тоа што ми останало,па касно вечерта почнував да повторувам од почеток и така до сабајле па право на испит.Поготово посследната година такво ми беше темпото секоја сесија и богами се исплатеше
     
  2. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    јас учам два дена пред испит,но онака на ладеж и после ми недостасува време бидејќи јас си се замарам со други работи и не можам да постигам се.Затоа ако на примр испитот ми е во 8,јас станувам во 5 го учам тоа што не сум го научила и прелистувам уште еднаш се и одам на испит... :geek: :geek: :geek:
     
  3. rozita91

    rozita91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    28
    ден пред испит сум на фејсбука ама после пред врата поарно не ме гледај каква сум,на пример денес полагав а синоќа правев караоке дома,значи не се замарам многу дента пред испит. ]:) :rofl: :inlove: |-) :*
     
  4. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    јас уште на денот пред испит имам домашна трема хаха, како луда читам а обично испитите ми се вежби бидејќи сум јазици, а за некои испити каде што треба бубење ништо не можам да научам :@ колку мразам учење на памет!!!!
     
  5. Night.Star

    Night.Star Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    117
    Ден пред испит сум со скриптите во раце, повторувам и „доучувам“ ако нешто ми останало :D
     
  6. 2012

    2012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4


    А на што факултет сте женски? Испит зa еден ден спремате? Браво, камо да можев и јас :(
     
  7. yummy

    yummy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    319
    Допаѓања:
    49
    ГО спремам порано и на крај мислам дека ништо не знам, и после пак 10 :D
    ама у суштина го повторувам најтешкото, и и секако нови термини, липиди, протеини, латински некои називи.. и да, најјак филинг во автобус со колегата кога повторуваме на глас во 6 сабајле, а луѓево околу само не оговараат и прават фаци кога ќе не видат :D
     
  8. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    еве сега ми е ден пред испит, го делам материјалот на лесни делови и на тешки, лесниот дел го читам уште 2 3 пати а тешкиот се обидувам да го научам,а останатите поделби на ливчиња ги пишувам за препишување ;) ако можам, ама тешко... а денес толку беше ќе одам кај другарка на оѓин во Мичурин :D
     
  9. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Ден пред испит повторувам,но не се преоптоварувам многу.Си читкам само некаде до кај 18 часот и после тоа си се одмарам.Има ситуација кога едвај чекам да дојде времето за полагање,да полагам и да си завршам со тоа.
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас на денот пред испит си уживам. Пробувам максимално да се релаксирам, и да не мислам на тестовите. А потоа си легнувам да се наспијам како човек, и да бидам одморена и свежа. :)
     
  11. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Многу малку полагав на испит повеќето предмети ги поминував на колоквиуми, па имав 4 до 5 колоквиуми во една недела. Таа недела бев ко зомби. |( Спиење малку ноќно време, учење постојано, јас учам на глас и постојано си зборувам во себе :lol: Ќе одев ќе полагав, дома 2-3 саати да се одморам и пак нова тура.
    А за испит ми беше полесно зашто ако некој предмет беше исклучиво на испит тоа се случуваше по 1 во испитна сесија. Па имав доста време да го спремам и релаксирана сум пред испит.
    Трема секогаш имам и пред испит, и пред колоквиум и пред бранење семинарска пред се :lol:
    А најинтересно пред испити колоквиуми неколку недели пред полагањата кога почнував да ги спремам се ми беше интересно, на ФБ е интересно, сите серии шпански, турски секакви ми беа интересни и за прв пат ги гледав а сите знаат дека мразам таков вид серии освен пред испити :lol: , секоја емисија ми беше интересна, ма се ми беше поинтересно :rofl:
     
  12. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Еве јас утре полагам, а денес седнав да учам. Поточно пред некој саат време, а се спремав уште од минатата недела, ама се нешто зафатена бев и немав време :envy:
     
  13. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Од лично искуство, на испит ненаспани - никако.
    Се имам зезнато неколку пати така, ненаспана на испит, не ми функционира мозокот и залудно ми било учењето. :worried:
     
  14. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    739
    Ден пред испит учам ко ненормална. Поточно дента спијам скоро цел ден, па потоа од кај 9 вечерта до испитот другиот ден не станувам од над книга. Не памтам последно кога сум спиела вечерта пред испит. Така сум навикната, а и пореметен ми е биоритамот поради учењето, најубаво ми е навечер, како што кажав после 9 вечерта. Нема што да ми го одзема вниманието.
     
  15. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    ден пред испит ... уфф, тогаш седнувам да учам, ако предходно сум го учела материјалот ок, но ако ми е тоа прв контакт со материјата многу јасно паѓам и па уште после се чудам зошто :)))
    се туфкам недела дена предходно, а ден пред испит си средувам низ соба, средувам компјутер, гледам неизгледани филмови, се средувам себе си (физички), се освен учење ! каков кретен сум ти јас значи !
    и да овој ден сум најненајаденото и најненаспаното суштество на планетава :)
     
  16. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.758
    Пол:
    Женски
    Сите предмети(вкупно 5) морам да ги полагам на завршни испити. Преку колоквиумите, семинарските, предавањата и вежбите собираме поени за да одиме на испит. Од 1ви до 15ти февруари ми трае сесијата. Секој ден си велам дека ќе почнам да учам ама книга не ми се фаќа. Ланската година поминав супер од прва ги положив сите испити и тоа со високи оценки. Ама сега, слабо некако :D
    Инаку ден пред испит, не се тревожам многу, бидејќи знам дека сум учела и не дозволувам тремата да ме совлада. Се трудам што подобро да се спремам за да не утнам. Се надевам дека добро ќе поминам и на следнава сесија.
     
  17. angie

    angie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    242
    па тие 2-3 недели кога учам сум како зомби, се ме нервира, дневна светлина ми смета..... :D
    се изолирам од надворешен свет и онака раат, сама си бубам.
    Ден пред испит повторувам тоа што е потешко, си легнувам во 2-3, станувам во 6 и учам дур не појдам на факултет. Е таму ме фаќаат паники, па вртам по ходници, јадам нешто благо, одвај чекам да почнам да пишувам нешто зошто си мислам дека секоја минута губам дел од тоа што сум го научила :D
     
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Ден пред испит само повторувам
     
  19. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Јас секогаш чекам 5 до 12 за да учам,така да на денот пред испит јас се решавам да фатам книга,а и се случува баш така да положам. :lol:
     
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    морам да признаам во средно бев поодговорна, пред тест бев смирена спиев само ќе повторев и толку.
    Сега учам доучувам тогаш сум во тесно...
    Сега за фискално абре полагам у 1 јас во 12 ипол читам послените страни за даночно ослободување :tmi:
    Мајка ми се нервира и врие ама не ми збори да не се нервирам и јас..
    Само за кај Арчи учам со недели за да биде океј....
    Многу испити,многу стресови, тој ден доста напето и вечно НЕНАСПИЕНА СУМ!
    Ама серија една мора за релаксирање 8)