Ден пред испит

Дискусија во 'Образование' започната од katka-slatka, 8 јуни 2010.

 1. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  7.881
  Све ми смета тогаш, нејќам никој да ме вознемирува, баш пред испитот историја, нешто ме напна дечко ми, концентрација сведена на нула, се напнав, му реков дај смири се, извини се, само врати ми ја концетрацијата назад! И бидна така. :D
  Значи мразам кога луѓето ме замараат тој ден со глупости, и во продавница таа свињата ќе ме напне, ќе треба да се колам таму со некој пошто полагам нареден ден.
  Тој ден и вечер, и сабајле пред испитот го повтарам цел материјал, некад некоја залутана тема ако ја имам така малце чепнато ја учам тогаш. :tmi:
  Сфатив дека не можам да одам така ненаспана воопшто, пошто стварно мозокот ми е на stand-by тогаш, и спијам само 2 саата максимум 3, тоа е обично од 02:00-04:00 си давам фора до 04:30, после тоа ко некое зомби сум, ама најубаво ми влага тогаш во памет, пијам Нес, го доповтарам, и више кога доаѓа смртен час мене ме фаќа сафра, не можам веќе да повтарам, трескам книга, пуштам музика да се олабавам, се спремам и хурееееј одам на испит. И таму 9872847903 теми ќе се свртат пред да се влезе на свечениот чин, чисто онака ќе ме потпрашаат некои колеги: А што беше ова? А она што беше? Ај кажи ми на кратко за тоа. И тогаш сфаќам дека све знам, и идам ко највечи фраер у маало на испит, разбираш. 8)
   
 2. Allthatglitters21

  Allthatglitters21 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно-Никогаш поише! Пробав, паднав денес се уверив!!
   
 3. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  659
  ауф, днот пред испит мислам дека мозам да науцам најмноу...иако секогаш не е така. Најчесто до тој ден се ми е научено, па тогаш повтарам, нешто прашања ако имам читам (со надеж дека ке ми се паднат). Порано бев многу нервозна на ден пред испит...сега...веке сеедно ми е некако. Само да помине...и да положам :P И обавезно спиење, бар 3 саати
   
 4. gossip-girl

  gossip-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  217
  Ден пред истпит обично доучувам тоа што сум изоставила, па повторувам се.

  Е сега има друга се почеста ситуација, кога ден пред испит јас се запознавам со материјалот, тука следат дерења, паники чуда :)
   
 5. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  3.380
  Допаѓања:
  53.188
  Никогаш не учам ден пред испит, мое златно правило, кое се покажа доста функционално во претходниот семестар. :!: Било колоквиум, било испит, се знае кога се учи. Имаме и повеќе од доволно време за се да се стигне навреме, ако се сака.

  Јас обично два-три дена пред испит се потресувам, повторувам што не знам, гледам да потчитнам уште нешто или да решам уште некоја вежбичка. Дента само повторувам еднаш онака бегло, и затворам книгите. Па вечерта се лакирам, си гледам филм и смирувам колеги во фрка. :D Па кај полноќ гледам да си легнам, да отидам на полагање спиена 8-9 часа. Е тогаш најдобро ми е, се е како што треба.

  А да учам ноќта пред да отидам на полагање?
  Нема теоретски шанси, јас не функционирам ненаспана. :)
   
  На AnimeHQ и starfish им се допаѓа ова.
 6. Miss666

  Miss666 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  2.298
  Пол:
  Женски
  Јас задутре полагам, а имам толкава треба што ми се чини утревечер нема да заспијам.. Не е крај на свет ама јас така го сфаќам тоа.. Доста тежок предмет а навистина не ми оди, така што резултат - слабо.. :(

  Учам ден, два пред испит и обично добро запамтувам ако сум го сфатила здраво материјалот.. До сега немам тупено многу време за спремање на некој предмет, бидејќи брзо памтам па да видиме што ќе направам задутре.. :)
   
 7. Dazzle

  Dazzle Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.024
  Ден пред испит се швркнувам!
  Хиперактивна сум, се смеам како недозреана и одам во веце 5 пати тој ден |(
  Учам до 2 сабајле, и станувам во 4 утредента да преповторам пак.
   
 8. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  11.181
  Пол:
  Женски
  Морам да ви раскажам една случка од моето патешествие, кога го преживував во најголемите маки пеколниот ден пред испит.
  Бев прва година на факс и ми останаа два тешки предмети за чистење година. Еден од нив ни го држеше угледна госпожа членка на МАНУ, која инсистираше на испитот да дојдеме нашминкани и дотерани (буди бог с нама). Не дека шиев посебно комплетче за тој свечен чин, но внимавав да не отидам со подочњаци до колена како панда, како што знаев да се појавам на испит.
  Требаше да се полага во понеделник во 9.30ч. Дремевме до кај 2 ч, а од професорката ни траг ни глас. На крај дојде асистентката и ни кажа дека испитот е одложен за утредента. И утредента иста приказна, го префрлија за задутре, за да на крај испадне дека ќе полагаме во петок. Решив да не правам екскурзии лево-десно и останав кај една колешка да преспијам во Скопје.
  Се вративме од факс, полуспиздени, зашто денот пред испит стана цела недела и истиот стрес го преживуваш неколку пати, но на колешка ми, некако и баш не и чуеше многу за полагањето. Јас се затворив во соба и читав до вечерта. Едно време почна да ме фаќа напад на некаква нејасна паника и се јавив дома. Плачев на телефон како некој цревата да ми ги вади: „ Татоооо, не можамммммм, лошо ми еееее...не сакам да полагаммм, ми се повраќаааааа“ [​IMG]
  Човекот беше избезумен, ме тешеше, а ја рикам како магарица на мост. Се потсмирив малку и пак ја грабнав клнигата.[​IMG]
  Кога влезе колешката во соба, ми рече дека мора малку да излеземе да се смирам и кога ќе се вратиме пак ќе учиме заедно. Излеговме и таму останавме.
  Прво у New Age, џапнавме по некое црвено вино, па после продолживме у еден кафиќ со караоке забава. Почна едно пиво, па друго, па трето, па којзнае кое по ред, штом со цел памет јас излегов, го грабнав микрофонот, па кога фатив да завивам како волк на полна месечина, онаа песната од Бајага „Воз“!
  Се дерам ко луда: „ Није водка, ракијаааааааааа, мада ноќас удараааааааа, туга ми је великаааа, велика ко Русијаааааа....“ [​IMG] [​IMG]
  Аууу, братче мили, се одземав!
  Што ќе се вратиме у станот, накај 4 саат сабајле беше! Легнав, а во главата уште ми бучеше некоја недефинирана мелодија.
  Како станав у 7 ч, не знам, знам само дека колешката никако не успеав да ја разбудам, се одвлечкав до факсот, испив кафе и чекав да почне испитот, таква мамурна...
  Негде околу 11ч. дојде асистентката и рече дека професорката и овојпат нема да дојде, но дека наместо неа, оваа ќе го држела испитот. Влегов прва и излегов со осмица. Па посреќна не сум била у живот. Се отрезнив за секунда кога ми ги даде прашањата, си ги одговорив и довиџења молим лепо :emo:
  Кога се вратив по стварите, оваа уште спиеше, се спакував и пат под нозе дома.
  Во наредните три години вакво нешто више не ми се случи, ама од искуство сфтив дека мозокот ден пред испит сака одмарање, не замарање.
   
  На tamche995, Ema.Sk, Annie.mk1 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.677
  Пол:
  Женски
  Amen to that!
  На ненаспан и неодморен мозок не се полага! - ама оди објасни им на сите што запнале дека ден пред испит ќе научат.
  Еве јас полагам и утре и задутре и во петок. Лабава сум максимално, си спијам убаво, а одвојувам само 2 часа дневно со кафе да прелистам низ потсетниците. И тоа е тоа.
  А колегиве, што се потресуваат и не спијат по 3 дена, доаѓаат мртви, без концентрација, и имаат послаби резултати. Има и некои што паѓаат, од умори и недостиг на концентрација.
  Мене телово не ми работи, па камо ли мозокот после полноќ, па да земам книга во рака.
  Затоа си се држам до златно правило. Колку примил мозокот до денот пред испит, толку ќе има и на испит. И до сега, фала му на Бога, не сум паднала ниту на испит ниту на колоквиум. :)
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 10. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  8.308
  Пол:
  Женски
  И јас сум иста како Старфиш. Денот пред испит скоро и да не фаќам книга. Учам по саат- два, набрзинка прелистувам страни, се потсетувам. Ако јас не сум научила добро претходно, џабе ми е и цела ноќ да не спијам.
  Ако полагам сабајлето во 8 да речеме, во 10- 10 ипол сум во кревет. Па фино сабајле станувам свежа, се потсредувам троа да личам на човек, и пат под нозе.
   
 11. VittoriaKitty

  VittoriaKitty Активен член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Денот пред испит може да биде и весел, наместо стресен. Се зависи од тоа како сме го организирале, испланирале и реализирале материјалот и времето за учење. Најдобро е денот пред испит да се помине во друштво. И на испит се иде со мислата „Све си знам, све си знам!!!“
   
 12. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.017
  Баш сум релаксирана, книга немам фатено, ама некако имам чувство дека ќе го средам како што треба :lol:
   
 13. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  128
  Се‘ можам да правам освен да учам до доцна. А пак цела ноќ или 2 часа пред полагање, никако. Можда паничам, почнувам да се тресам и да ги предупредувам моите дома дека ќе паднам, но сето тоа мора да прекине во моментот кога ги добивам прашањата. Е тогаш си правам онака Бррр брррр како на High school musical оние братон и сестрана, се опуштам и давам се‘ од себе. Си учам значи редовно, зашто знам дека ако оставам нешто за 5 до 12, лошо ќе ми се пишува. Вака е првава година, за понатаму ништо не гарантирам.
   
 14. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.308
  Дента пред испит, повторувам и доучувам и само си повторувам ее, голема работа, што биде, биде, а претходните денови сум се убила од нервоза :D И најчесто тој ден учам мноогу малку и несконсцентрирано, не знам зошто така.
   
 15. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.522
  Допаѓања:
  9.550
  Пол:
  Женски
  Ден пред испит ми е само за повторување и разлистување на материјалот, еднаш до два пати, максимум.
  После,пред да легнам или пијам бедоксин или гледам да правам нешто друго да се релаксирам,затоа што досегашното искуство ми покажало дека ако не направам тоа,качувам температура вечерта ОБАВЕЗНО,и не сум наспана после.
  Легнувам до 12,никогаш не сум останала покасно да учам/повторувам,без разлика дали е ден пред испит или општо.
  А најважно ми е да се наспијам и да ми е бистар умот, ми се чини тоа е дури побитен фактор од тоа да ми е преповторено се неколку пати.

  Или друга варијанта, ден пред најтешкиот колоквиум, еве сум на фемина,губам време. Побогу. :headbang:
   
  На Allthatglitters21 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Ден пред испит ааа посебно пред овај испит што ми е утре...ме фаќа паника...зошто книга немам фатено :( :?: :|
   
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.537
  Денес ми е ден пред испит и цел ден учам. Порано само утрото ќе си повторев и цел ден ќе си уживав ама сега како што ич не ми се учи многу голем дел оставам за последниот ден и по цел ден кукам камо да имам барем уште еден ден :)
   
 18. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.958
  Пол:
  Женски
  Ако не се чувствувам доволно спремна, ме фаќа паника и нервоза.
  Се обидувам да се смирам, да медитирам, и кога ми е испитна или колоквиумска, секогаш ми доцни менструацијата заради стресот.
  Го повторувам материјалот, читам прашања, белешки, се консултирам со колешките, и вообичаено останувам до доцна навечер.
  Во однос на спиењето немам проблем - можам и со 3 саати спиење да отидам на испит и да положам. Пијам јако нес сабајле, јадам благо и немам гајле.
  Ама затоа кога ќе си дојдам дома... почнуваат да ме маваат тахикардии, чувствувам дека ќе ми експлодира главата и морам да се истуширам и да легнам да одморам.
  Воглавно, за време на испитни сесии и колоквиумски - целосно се пореметувам. Не знам зошто.
  Нередовно јадам и спијам, станувам многу нервозна и раздразлива, и лесно некој може да ме извади од такт.
  Па затоа, откако се ќе заврши и можам да се смирам, бегам од дома и одам некаде за да одморам.
   
  На tamche995 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.341
  Допаѓања:
  47.564
  Пол:
  Женски
  Не паничам многу.
  Затоа што ретко кога имам теорија, најчесто решавам задачи или цртам со некого во друштво цел ден :)
  Ништо посебно.
   
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.294
  Допаѓања:
  17.908
  Пол:
  Женски
  Денот кога ќе го научев минимум 20% од материјалот за испит. :D

  Паниката се`уште ми трае од претходниот ден, а ја снемува штом ќе ми го дадат тестот - барем се помирувам со тоа дека нема бегање, повеќе можам да добијам ако седам, отколку ако си одам :D