1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ден пред испит

Дискусија во 'Образование' започната од katka-slatka, 8 јуни 2010.

  1. tatuvcee

    tatuvcee Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Пробав секако и не успеав да го положам испитот,од материјалот веќе ми се лоши мислам се веќе знам на памет,незнам што ми се случува,како да и пристапам на професорката до 6ка да ми пишии и веќе да не се масирам со тој предмет
     
  2. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    На почеток на студирањето ден пред испит паничарев, се мачев со трема, нервози и сл.
    После, со тек на време се тоа стивнуваше, а сега после 5 години искуство сум скроз искулирана. Читнувам нешто што не сум баш сигурна и си одмарам. Имам уште еден испит и ќе се спасам засекогаш :rock:.
     
  3. jloves

    jloves Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    Обично повторувам ден пред испит..но,ми се десило и да седнам вечерта во 2 саат и да си кажам "Е сега идеме јако..има да го испоисположам иситов"..Обично тоа се дешава додека лежам на кревет и сум со телефонот во рака..Идеме јако,идеме најјако вечерва,мора ова да го положам за да уживам цело лето,И ЌЕ ГО ПОЛОЖАМ..и пуштам јутјуб клипчиња..и вечерта си ја терам така...Ме фаќало 4 5 саат со непрочитана прва страна од планираното да го учам таа вечер..знам да бидам многу неорганизирана..И уште кога ќе искочам од полагање си викам ај ќе го положиш сигурно испитов,добра логичарка си...браво,баш си логичар jloves:rofl:
     
  4. A.n.g.e.l.a.V

    A.n.g.e.l.a.V Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.402
    Пол:
    Женски
    Ден пред испит си се шеткам ваму таму, пијам кафенце и вечерта сакам добро да одморам, ќе си легнам порано и си спијам безгрижно. Најлесно и најздарво ми е така. Инаку ќе паничам цела вечер и ќе минувам низ безпотребни нервози и стресови. Сега за сега ми функционира ова ама ќе видиме до кога..
     
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Секој ден стојам до 2-3 саат по полноќ, само пред испит или колоквиум си легнувам во 11 :D демек да сум одморена, што знам знам сигурно нема ништо ново на полноќ да научам ( така си се тешам)
    И воопшто тогаш немам трема, ама затоа 30 мин пред испит е јакото (waiting) тие минути читам и паники ме тресат како луда. Вечерта пред испит нема да научам, ама затоа 30 мин пред испит е тогаш се учи бе лепотице.
    И најсериозно пред усен испит, во втор или трет семестар, буквално тогаш најдов некое делче во скриптата што сум го прескокнала и не сум се вратила на него...15тина минути пред испит го читав, се исклучив од реалноста за момент и верувале или не за тоа ме праша. Не знаете колку е убаво чувството да ве праша за нешто свежо читано, тогаш тазе во мозокот.
    Кога почнав да филозофирам 9ка ми пиша :emo:
    Затоа не паничете цел ден туку саат време пред испит. По можност тогаш учете, инаку не мора ич да читате...
     
  6. nadja29

    nadja29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2014
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    342
    слично и мене ми се случува дури и последен испит ми и никако не можам да го положам испитот.во една година 4пати ме бутна дури веќе не ми се ни оди да полагам :(
     
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.572
    Пол:
    Женски
    Ден пред испит најчесто учам.
     
  8. Barbie07

    Barbie07 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2013
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    590
    Пол:
    Женски
    Ден пред испит најчесто го повторувам материјалот и ги читам тие делови кои ми биле потешки при учење.Знам дека е лоша навика..ама вечерта пред испит не спијам.И да легнам не можам да заспијам, си правам филмови во глава како ќе тече испитот, што би можело да се падне итн итн..И мн голема паничарка сум.Ако заспијам се се сведува на пола саат-саат и тогаш ми ѕвони алармот, пијам енергетски или кафе ,повторно повторувам по пат во автобус додека не стигнам до факс и тоа би било тоа.
     
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Koga bev mlada den pred ispit nisto neucev. Sto sum naucila toa bese, den za relaksacija.
    Vtoriot pat koga studirav, postara, so drugi filozofii. Ucev pred ispit i panika ogromna me tresese.
    Mnogu negativna rabota.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.555
    Кога бев на факултет, учев и паничев цели 4 години пред секој испит.
    Кога бев на постдипломски, неколку години покасно, ден пред испит бев искулирана и учев.
    Кога полагав странски јазици, мува не ме лазеше ама учев ден пред испит.
    Кога полагав правосуден, учев, плачев и му викав на сопругот дека ќе паднам и ќе си умрам од мака.

    Зависи изгледа колку сериозно сум ги сфаќала испитите.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.