1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од kate-the-great, 25 јануари 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Јас го имам Phillips Satinelle, со додаток за препони. Супер ми е, го користам за нозете и за препоните, понекогаш и за стомакот (за оние две-три влакненца што ги имам на него). И навистина е бучен, ама навикнав. Морав да си купам депилатор, оти на козметичар ми рекоа дека кај мене немало што да депилираат :?: а мене ми пречеа влакната кои сепак на допир се чувствуваа колку и да се ретки. Се' на се', добра инвестиција е.
     
  2. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Го купив пред некој месец 1 600 или 1 800 и сум пре задоволна од него, депилирам и нозе и препони и интима, влакна почнуваат да растат после 8 дена, ама ретки, супер е. :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    После 8 дена? :o Толку брзо????
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Кому како Кате, јас еднаш до двапати месечно се депилирам. Почесто можеби во лето, ама не ми се познаваат. Задолжителен е пилинг пред депилацијата (за да избегнеш појава на поткожни влакна) , додека се тушираш, а после издепилирај се - нема да те боли. Истуширај се пак и после ако сакаш, и било кој крем или лосион да го ставиш, кожата ќе ти биде супер.
     
    На kate-the-great му/ѝ се допаѓа ова.
  5. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Тие што имате Цептер депилатор ваков ли е?

    [​IMG]

    Јас го имам овој (мајка ми го имаше купено), тогаш пробав и некако споро ми идеше (кај вас исто споро ги вади влакната :?: , не сум го користела повторно, така ми стои , мислам дека се полнеше, може и без да е вклучен во струја да се користи, за разлика од Braun депилаторот што го имам мора да се вклучен во струја за да се користи, ама тој е постар модел (вујна ми ми го донесе пред скоро 10 год. од Австралија) ама добро ги вади влакната само јас имам преосетлива кожа и целата се вцрвенувам и црвенилото ми се смирува дури наредниот ден.
     
  6. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Јас го имам истиот и го користам без мака веке 3 години.Знам дека беше малку поскап, но ми се исплати со времето што го користам и ете го уште си тера без мака. Плус многу кратки фаќа а и ретчи. ;)
     
  7. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    [​IMG]

    Јас имам потполно ваков депилатор и искрено сум задоволна.
    Го имам веќе околу 4-5 години, а околу 2 000 - 2 500 некаде го купив тогаш, не се сеќавам точно на цената.

    Депилирам само раце со него, се навикнав и не ме боли, нозете еднаш пробав, ама не издржав до крај :) , а за интима мислам дека нема шанси да издржам и не се ни обидувам. Малку имам црвенки точкички после депилирањето, но исчезнуваат за кратко.

    Инаку се депилирам на месец дена, во лето може и на 3 недели, а проблеми со поткожни влакна сум немала. Си имам додаток одозгора кој ја намалува болката, и искрено го препорачувам депилаторот, а сега мислам и дека е поефтин. :)

    А, да, и јас да допишам дека ми се изретчени доста влакната :)
     
  8. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.427
    Пол:
    Женски
    Ваков имам и јас и многу ми е добар. Ама не ми растат на 8 дена. Инаку депилирам нозе, раце, стомак, препони и надусници. Порано имав потемни и погусти влакна, но сега ми се многу изретчени.
     
  9. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Можеби толку брзо ми растат дека пред тоа постојано се бричев па се надевам дека со тек на време и на мене ќе ми се изретчат :)
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Да ваков е, идентичен.
    Долго го имам, меѓутоа проблмот е во мене, што имам преосетлива кожа. Од секаква депилација мене кожата ми помодрува итн.....
    Само за рацете го користам. Но, мајка ми и сестра ми гајле си немаат, и речиси се’ депилираат со него. Ептен се ретчат влакната.
    И морам да кажам дека колку време и да помина, уште е како нов. Секое делче! Работи како што си работеше уште коа го купив. И најголемата предност што во итни ситуации нема потреба да го вклучуваш со адаптер. Си работи и така.
     
  11. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Порано имав Philips, го користев скоро 2 години, ама ми се расипа :) инаку добар беше задоволна бев од квалитетот за тие пари, до 2000 му беше цената, зборам за пред 4 години, тоа беше смешна цена, но добро се покажа. [​IMG]

    Сега користам Panasonic и овој го земав за некоја си смешна цена, не беше поскап од 1600, задоволна сум, инаку секаде се депилирам, и под пазуви и раце и нозе и на интимниот дел се депилирам, во почетокот доле ме болеше, ама после неколку пати се навикнав :)
    [​IMG]
     
  12. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Starfish, а во споредба со други депилатори нели некако споро ги вади влакната или мене така ми се чини :?:
     
  13. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.778
    Допаѓања:
    131.216
    Јас имам Филипс веќе 7-8 години сигурно. Добар е, само не можам да се депилирам со него на препони, па кога веше одам на депилација, таму решавам се' :).
    Сепак, за брзи интервенции брка работа. А за поткожни и немам некоја разлика забележано. Од депилацијасо восок повеќе имам поткожни, особено од ладна депилација.
     
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Па не знам баш, ама според мене баш супер ги вади!
    Кога е на 2 (втората брзина) е релативно побрз од било кој друг депилатор што го имам видено и пробано, и тогаш многу брзо ротира. Можеби затоа голем дел од влакната ти ги пропушта, па ти се чини дека не ги фаќа. Затоа подобро ти е првата брзина да ја користиш и пополека да си деплираш. ;)
     
  15. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    Јас го користам на цептер депилаторот веке 9 години ако ви се верува и ми се нема расипано, одличен е мн сум задоволна. Не ме боли воопшто и нема поткожни влакна. Поскап е од другите (не се секавам колку точно го земав ) ама вреди за секое денарче. Иначе депилирам само раце и нозе, на интимна зона не можам, многу ме боли. Ти го препорачувам :)
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071

    Прилично е брз, со тек на време ќе се навикнеш и ќе ти стане безболна депилацијата. Пред да се депилираш измиј се со жешка вода , потоа убаво исуши ја кожата, кога ќе бидат суви почни, следи го упатството како треба да ти биде насочен депилаторот, а после депилацијата стави на нозете лед, ќе ти изчезнат црвените точки за брзо време, саат два :) потоа стави пудра во прав, никако не ги мачкај со крем истиот ден, може да ти се зголеми иритацијата :!:
    Се надевам ти помогнав некако, јас го користам веќе неколку години и веќе исто ко да немам влакна :lol:
     
  17. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    леле госип гирл немој никако со депилатор под пазуви само со брич
    Со депилатор можеш да си направиш проблеми затоа што под пазувите имаме лимфни жлезди немој ќе си направиш беља некоја

    депилаторот влакната премногу длабински ги вади а под пазуви кожата бара посебна нега
    немој жити се :o
     
  18. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218

    Ама па немам ич, 2-3 влакненца ми се бркаат под пазувиве, многу споро и ми растат :lol: еднаш месечно ги депилирам, порано со чупалка ги кубев, ама ова ми е побрзо фрц, фрц 2 секунди :)
    Велиш штетно :^) не сум знаеа, ти благодарам :)
     
  19. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    5.919
    И јас користам депилатор филипс само за на раце го користам и на другите места се депилирам со восок ...некако поефикасно ми изгледа на препони со восок да се депилирам ( на козметичар) ..дома не се осмелувам .
    А со депилаторот сестра ми ме депилира оти мене многу ме боли ..едвај издржувам како да ме коле некој :D и почнува да ме смее со нешто да ме занимава за да не и мрдам :D последна приказна што ми кажуваше беше : ајде срцка замислувај си дека си на плажа со коктел и со некој убав дечко што те гали по рачињата :D :D :D :D
     
  20. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    ^ пробај наредниот пат сама, ти гарантирам дека помалку боли ;)
    Мечка страв мене не страв.