1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од kate-the-great, 25 јануари 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Стого под прав агол и на помала брзина.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мене со восок ми е бетер и ми се воспалува многу кожата.
    Плус имам бемки, па депилатор повеќе ми одговара.
    Види пробај си, може ќе најдеш некоја алтернатива.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има користено овај? Го добив како поклон, но се уште го немам користено. Мислење?
     

    Прикачени фајлови:

  4. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    113

    Дали го проба ?
     
  5. Џасмин

    Џасмин Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2018
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Да, го пробав и задоволна сум сега за сега. :D
     
    На Mracna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. zaki96

    zaki96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    114
    Во која насока ги депилирате влакната со депилаториве. Во спротивна насока од растот или во насока на раст?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Движам во насока на растење на влакната (почнувам да речеме од коленото и пополека одам надоле) и внимавам депилаторот да биде поставен под прав агол во однос на кожата. Тоа е најважно, за да не се искинат влакната.
     
    На zaki96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Зошто? Има некој сајнс зад ова?
    Јас секогаш движам обратно од насока на растењето на влакната.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Па и на козметичар кога ме депилирале со восок, секогаш оделе вака во насока на растење на влакната, а искрено не се замарам до толку да навлегувам за да анализирам зошто и како.
    Побитно е сепак како се држи депилаторот, за да не ги искине па да се направат поткожни.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2018
  11. Antoniala5

    Antoniala5 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Se izdepilirav nekolku pati so depilator i mi se pojavija mnogu potkozni vlakna postojano imam eritem se cesham i porite mi se crveni posebno ovie 2 nedeli shto da napravam kako da gi resham potkozhnite sega ide leto mnogu se nerviram sto nemozham nishto pokratko da oblecam Ve molam za nekoj sovet dokolku ste go imale istiot problem
     
  12. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И ја секогаш вака се депилирам, почнувам од доле (т.е. од кај стапалото) и одам нагоре (т.е. накај коленото).

    Восокот се нанесува во насока на растење на влакната (од колено надолу) ама лентата се влече во обратна насока (од доле накај коленото), по таа логика и јас одам нагоре со депилаторот.
    Дома сум пробувала да се депилирам во насока на растење на влакната и не се вадат со восок. Обратно со шеќерна само.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Епа мене ми успева, излегуваат сите. Кога влечам со восок спротивно од насока на растење ми се кинат или не се вадат убаво.
    Така ми одговара, така правам. И со депилаторот така практикувам, па не гледам дека е погрешно или неправилно.
    На кој како му одговара на крај краева, јас само споделив како правам јас.

    И пак ќе повторам, без разлика како се движи депилаторот, горе-долу или сеедно како, најбитно е да се постави под прав агол во однос на кожата, инаку џабе депилирањето и тормозењето на кожата ако се искинат влакната и не се извлечат од корен.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас пак, кога влечам во насоката со восок, не се вадат, буквално само неколку влакна излегуваат. Што знам, можеби имаш многу тенки влакна.

    Јас не реков дека е погрешно, штом излегуваат од корен не гледам проблем, прокоментирав дека најчесто од доле нагоре се оди.

    И јас држам под прав агол, така ми ги вади сите влакна од прва, ако сменам агол почнува да ги кине и мора да поминам повторно, фактички ме боли два пати.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R, преосетлива кожа ќе те натера да испробаш сè, за жал. :worried: Јас одамна сфатив дека восок мене воопшто не ми одговара, па преминав на депилатор и шеќерна.

    Инаку имам нормални, но светли влакна. На нозете речиси и да немам повеќе, ептен малку кај зглобовите и кај колената, ама имам преосетлива кожа и едноставно восоци и такви работи отсекогаш биле смрт за мене.
    Кога се депилирав со восок патем, секогаш завршував со бубулици и единствено вака кога одам во насока на растење кожата не се иритира воопшто и немам бубулици.

    Со депилаторот продолжив по ист терк, најчесто од горе према долу, а некогаш поретко и како прво ми се фати па терам натаму-наваму, зависи каде има влакна.
    На крај сфатив дека битно е да се внимава на поставеноста. Другото сметам дека е лична преференца, на кој како му е полесно или навика.
     
  16. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Mishela јас со депилатор многу брзо завршувам работа, затоа и го користам. Од колена надолу, влакната ми растат многу брзо, ама проблемот е што не растат сите, туку генерациски, па нема резон да користам восок на толку краток период.

    Разлика од восок до шеќерна јас не забележав. Освен нели, во цената. И со восок се вадат супер, и со шеќерна, само што со шеќерна е многу споро. Се депилирав некое време, не забележав никакво изретчување, па останав на восок и депилатор.

    Кога е поставен погрешно ги кине влакната, а мене тоа дури ми е поболно од самото вадење од корен.

    Јас мојов го имам навистина дооооолго време, алал парите. :D
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Каков имаш? И јас мојов (Philps Satinelle) го имам многу долго време, дури веќе ми здосади и сакам некој нов. Иако овој супер функционира, јас пак разгледувам нешто ново, па ако се најде акција ќе го пензионирам.

    Сакам некој ваков од Браун, со ламба, со секакви чудесии, ама мислам дека ги нема кај нас.
    upload_2018-6-5_20-58-22.jpeg

    Па затоа ќе си земам пак Филипс, од новите wet&dry. Имаат убав дизајн, па паднав на штос.
     
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Нема подобар од Браун. Мака мачам со новиов на Филипс, а дадов 100е.
    Ниту ги вади од прва освен некое појако и подолго ако е, ниту ги вади оние ситните мали што се на прстите.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Фала што сподели, бар за истите пари ќе нарачам Браун по некого.

    Приметив во описот дека главата на Филипс безжичниот е помала, има помалку пинцети ама на крај памет не ми падна дека депилаторов не би бил добар.
    Штета, ама па 100е не се воопшто малку за депилатор.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Па ич не се малку. Ама ми се расипа браунот и морав одма да купам, па избор немав.
    Нарачувај.
    Јас пред гооодини купив браун силк епил 7 од фришоп, 135е беше.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.