1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од kate-the-great, 25 јануари 2011.

  1. Emilija93

    Emilija93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    .Колку пати се користи епилатор? Порачав ваков епилатор на него пишува еднаш на две недели па пробав ама нема никаков ефект после читав можело и два пати неделно. Како можам да го користам а имам многу влака Screenshot_20201102-233607.png
     
  2. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Зраво на сите. Размислувам да си земам депилатор бидејќи ми изгледа некако попрактично ама ми имаат кажано дека многу поткожни се правеле од него и дури флеќи по нозете, па би сакала да споделите свои искуства дали вреди да си купам или не.
     
  3. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Имам депилатор на Philips веќе 5-6 години сигурно. Премногу ме боли и да мене ми се прават поткожни. Не го користам повеќе. Со редовно користење неколку години тоа напред што кубе заслабнува некако и послабо кубе.
     
    На teressa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.806
    Допаѓања:
    6.312
    Пол:
    Женски
    Даа, се прават поткожни, сега јас не можам да се земам за пример, затоа што секако мене ми се прават без разлика како се депилирам. Ама во секој случај ми е практично.
     
  5. Ivanna23.

    Ivanna23. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2019
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.020
    Пол:
    Женски
    Да се прават поткожни, но мене и од восок ми се прават така да можеби индивидуално е и тебе нема да ти се прават :):) Практично е бидејќи не даваш пари за депилирање секој месец и не ти растат влакната веднаш како со брич пример,а на болката ќе се навикнеш не е страшно :)
     
  6. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Искуство од некој што користел депилатор од новата серија на Philips BRE со постарата серија? Имам користено претходно од постариве што се околу 2000 денари, врши работа мегутоа ова ми е втор депилатор таков и на двата имам проблеми со кабелот. Ист не би купила по трет пат, евентуално или нов кабел или да земам од новиве. Незнам дали вреди новава серија за цената, три пати се поскапи?

    @IamSexyAndIKnowIt видов дека си поставила слично прашање, што се одлучи? :)
     
  7. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Здраво, да ми препорачате депилатор од кој сте задоволни и кој може да се користи и за интима, односно да не е толку болно депилирањето со него, а ефикасно да ги отстранува влакната? Итно ми е потребно да купам. Благодарам
     
  8. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Не верувам дека постои депилатор со кој депилацијата не е толку болна.
     
  9. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    IMG_20201118_152353.png IMG_20201118_152339.png IMG_20201118_152934.png Screenshot_20201118-145443.png
    Се мислам помеѓу овие четири. Роврнтстс има мазен дел за депилација, па може помалку болно да е.
     
  10. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Јас имам искуство со Филипс ама модел пред 4-5 години сигурно. Боли убива, мене многу повеќе ме боли со депилатор отколку со восок. Искрено, не знам дали има некоја разлика во болката со ова што велиш мазен дел :?: ама и тоа и тоа кубе, така да болка мора да има.:|
     
  11. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    115
    Искуство со депилаторов?
     

    Прикачени фајлови:

    На ForeverYoung му/ѝ се допаѓа ова.
  12. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.606
    Пол:
    Женски
    Ова е IPL, или Intensive pulsed light како што прочитав во опис. Мислам се прави пауза месец дена измеѓу сесии. Јас правев еднаш на лице (демек за пигментација, која воопшто ја немам) и никогаш повеќе.
     
  13. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    depilator.jpg

    Здраво на сите,

    Ви пишувам само за да споделам искуство со овој депилатор на Ровента. Ги имам повеќе од година дена и сум презадоволна. Особено поради тоа што има масажер веднаш позади пинцетите-предобро. Исто, ми беше важно да не ги поткинува влакненцата и тие да си растат повторно, напротив, ги трга сите од корен. Јас сум задоволна, па си помислив дека можеби на некоја ќе му помогнам во изборот.
    Ах, да, ќе заборавев. Доаѓа во комплет со уште е еден дел(глава, наставак) за пазуви. Овој дел не го користам.

    Поздрав:)

    п.с. -откако го имам-се преродив! Мислам дека е една од моите најдобри инвестиции до сега.
     
    На teressa и Karamela12 им се допаѓа ова.
  14. Karamela12

    Karamela12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    2.620
    Пол:
    Женски
    Јас имам едно депилатроче Филипс,ама осеќам како да му треба обнова.Ова како што го опиша супер делува,дали може да ми кажеш која е цената ако не е проблем? :)
     
    На Elena-123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Јас го купив 2.500 денари (или поточно 2.499 денари) од Нептун, на струја работи (сакам да ти кажам не е на батерија), од моќноста сум презадоволна, има и две брзини (брзата јас ја користам за нозе, а поспората за рацете, а некогаш како ќе ми текне, тоа и не ми е толку важно). И, што ми беше зборот^_^...тогаш, искрено, ми беше скап (бидејќи во рафтот за депилатори имаше и други со цени од околу 800денари, па нагоре), ама кога се подразмислив малку - па, еднаш се купува ова и си реков да биде поквалитетно барем. И ич не жалам, вреди за секој денар. Исто, многу ѝ сум благодарна на презентерката/продавачката која ми рече: -Кога толку се двоумиш, земи си со масажер, нема да згрешиш. Разликата во цените беше околу 300-400 денари отприлика исто со депилатор од линијата на Ровента, ама без масажерот. Среќна сум што ја послушав.
    Прашај слободно што те интересира, од искуството ќе ти одговорам.
    Поздрав :)
     
    На Karamela12 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Исто боли и со масажер и без? :?:
     
  17. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    Не. И мислам дека баш тоа пресуди толку да ми се допадне депилаторов.
    Тој дел (глава или наставок, како и да се вика) што е за пазуви е без масажер, и јас го пробав на нозете и не беше баш најпријатно, т.е. воопшто не беше пријатно ( незнам дали дека со масажер се навикнав, ама.. разликата е евидентна), па оттаму можам да споредам. Финтата е во тоа што, масажерот вибрира ("дрма'' народски кажано) веднаш после пинцетата и на некој начин го ублажува вознемирувањето на кожата и ефектот е завиден, екстра.

    Инаку, во врска со болката.. Најискрено, боли првите два пати, особено првиот. Зависи од кожа до кожа, од влакно до влакно и регион на телото кој го депилираш. И боли само во моментот кога ги трга влакненцата, а не и после тоа( на пример по половина час, два, другиот ден - не, не). Индивидуално си е прагот на болка.
    Е, после тоа, ќе осетиш промена и тоа голема. И не само во врска со болката ( која сега, верувај дека ја нема, исто како да се чешаш-буквално) Јас лично,многу време губев у бања со бричеви, а и ми здосадија, многу брзо растеа влакната, и никогаш немав мазна кожа, а толку труд - попусто. Затоа сега викам дека се преродив.:)

    Совет плус: за првите два пати одделете си повеќе време, пополека и со првата брзина одете. И регија по регија..не е толку страшно и неиздржливо.;)
     
    На Karamela12 и tinka-mace им се допаѓа ова.
  18. irenchetTo

    irenchetTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2016
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Nekoj da spodeli iskustva za ovoj depilator
    Fala vi
     

    Прикачени фајлови:

  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.531
    Пол:
    Женски
    20210405_133825.jpg

    Има некој користено вакво нешто?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lizzz

    lizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Може еднаш неделно, а и два пати неделно, и јас го порачав истиов го чекам да стигне:lol: Планирам два пати неделно за да има побрз ефект:) Инаку тоа мислам е максимумот, два пати неделно, почесто не. Почна да приметуваш дали има некоја разлика со порано?
     
    На Monitka му/ѝ се допаѓа ова.