1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилатор

Дискусија во 'Тело' започната од kate-the-great, 25 јануари 2011.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.530
    Пол:
    Женски
    Не можам сега да го најдам видеото но еве на страната што пишува:

    https://dokishop.mk/product/star-si...655-0-223845-42714-0-0-MK&utm_medium=Dokishop

    Некако не ми е верно добро да отстранува влакна ова, затоа и прашав тука, некој да не пробал можеби.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. lusii

    lusii Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    1.855
    Пол:
    Женски
    Го имав пред повеќе од 10 години, на знам од кај се најде дома. Тоа сивото што се лепи е како мазна шмиргла, и треба со кружни движења да се трие на местата каде што има влакна. Значи површински ги отстранува, ги стружи :D(facepalm)
    Еднаш само го употребив, на рака, и никогаш повеќе. Покрај тоа што се вжештува и е непријатно, мислам дека многу штета прави на кожата. Не го препорачувам.
     
    На cresa-jagoda, mula и Glowy им се допаѓа ова.
  4. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.806
    Допаѓања:
    6.312
    Пол:
    Женски
    Ги отстранува, буквално како што кажа членката над моето мислење, како шмиргла. Познаничка го користи и е премногу задоволна, и се решил проблемот со поткожн влакна. Но искрено јас никогаш не би го пробала, прво површински отсранува исто како со брич, а друго е што ќе ми се оштети кожата постојано да ја жулам, особено што имам прилично цврсти влакна и доста осетлива кожа.
     
    На cresa-jagoda и lusii им се допаѓа ова.
  5. The Greatest

    The Greatest Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Едно прашање за овој депилатор бидејќи сакам да го купам. Вака ми изгледа дека главата не се вади? Како го чистиш? Знам дека има четкичка ама пак, сегашниот што го имам Philips има глава што се вади и се мие, ама веќе не си ја врши работата како порано.
     
    На teressa и Irenka90 им се допаѓа ова.
  6. NPN

    NPN Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2015
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    466
    Пол:
    Женски
    Препорака за добар депилатор? Досега имав филипс ама ми се расипа па се мислам каков да купам...
     
  7. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Rowenta јас го имам 5 години и уште е во одлична состојба скрос ги вади влакната и е стварно квалитетен ниту загрева ни ништо.
     
    На cresa-jagoda, teressa и NPN им се допаѓа ова.
  8. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Imam depileve depilatori ,eden so laden vosok so 2 patroni i eden za topol vosok
     
    На Milebi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    Јас имам Браун и Бејбилис (или блис, како и да се чита). Браун е супер, го имам сигурно 15 години, дури сега забележувам како да не работат си ист интензитет брзините, но одлично си ја завршува работата сѐ уште. Бејбилис никакпо, воопшто не депилира само кине. Не сум задоволна и скоро и да не го користам.
     
    На NPN му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Emilija93

    Emilija93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Имаам депилатор philips скоро 15 години го имам, и кога се депилирам само ми ги поткинува влакната не ми ги вади од корен, а и имам тврдо влакно. Дали е можно од депилаторот да ми го поткинува, и дали можам да користам нешто за да ми бидат помеки влакнана, зошто навистина имам проблематична кожа. Дали некоја го има пробано пилингот на nio.macedonia https://instagram.com/nio.macedonia?utm_medium=copy_link
     

    Прикачени фајлови:

  11. Abel

    Abel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    7.060
    Пол:
    Женски
    За помеки влакна не знам што може да помогне, но можно е да не го "управуваш" како што треба депилаторот или самиот да не работи како што треба. Јас исто 15тина години користам депилатор и со текот на времето влакната се многу проретчени и ослабнати, особено во делот на предната потколеница, скоро и да ги немам и плус слаби се толку да ако сакам да ги скубнам, не ми треба пинцета, лесно се вадат и со два прста. Секој е различен, секое влакно е различно. Да пробаш некое време можеби со редовна депилација, или шеќерна можеби. Или да испробаш ако можеш друг депилатор. Пилинг мислам дека не може да влијае на коренот на влакното.
     
  12. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    дали го користи и некој друг депилаторот, и јас имав на ровента и го користевме две и мене така ми се појуваа и после тоа ги мачкав за да ми поминат, но ако го користиш само ти и ако го користиш на повеќе места(раце, нозе и интима) би ти препорачала да го миеш тоа горе ако се ваде бидејќи многу влегува прашина.
     
  13. Emilija93

    Emilija93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Не само јас го користам. Од кој депилатор сте задоволни, овај некако во очи ми падна
     

    Прикачени фајлови:

  14. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.400
    Пол:
    Женски
    јас го користев еден на ровента го користев од поодамна и ми се расипа и сега си земав восок и топилка за восок и презадоволна сум
     
  15. The Greatest

    The Greatest Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2021
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Дали депилаторот ти е активно користен, и дали секогаш така ти правел или во последниов период? Јас имам Philips 10 години, не е многу активно користен ама до лани летото супер ги вадеше и најмалите и најтенките влакна, а после тоа почна да ги поткинува, да не фаќа, значи лом се направив од поткожни, уште не можам да си ги средам нозете :(

    Пред еден месец баш го земав истиот депилатор, во претходните страни ќе видиш дека една членка има многу позитивно искуство со него. Јас уште имам поделени мислења, некако не ми ги фаќа сите влакна, ама имам доста поткожни и такви тенки што биле поткинати од претходниот депилатор, па не знам дали е до тоа, или пак јас не знам да го користам.
     
  16. Emilija93

    Emilija93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
     
  17. Aztec

    Aztec Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2020
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    739
    @Emilija93 нема да имате побрзо ефекти ако го користите почесто од препорачаното. Исто така, не треба да се поминувате два пати на исто место за време на еден третман. Така може само да ви се изиритира кожата.
     
  18. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Тие што се имате депилирано со депилатор на нозе/раце или препони, сакам да прашам дали има некоја си голема разлика од депилацијата со восок, и што е разликата бидејќи не се разбирам баш?
     
  19. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.806
    Допаѓања:
    6.312
    Пол:
    Женски
    Јас од депилатор и восок не можам да направам некоја разлика. Барем на моја кожа нема разлика.
     
    На Mia-K му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vogue.and.vogue

    vogue.and.vogue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    179