1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Какви се вашите искуства или што сте слушнале за депилацијата и бременоста?
   
 2. Amelie

  Amelie Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  9
  Da sum slusnala, znam i devojki sto se depilirale vo 9 - ti mesec od bremenost. Smetam deka mozes da se depiliras dokolku prethodno postojano si se depilirala i dokolku toa ne ti pricinuva stres. Depiliranjeto vo tie meseci 6,7,8 i 9-ti preporaclivo e da go pravi strucno lice odnsno kozmeticar, zenata treba da bide vo stoecka polozba i po moznost da se koristi neupotrebuvan vosok za da se spreci rizikot od infekcii.
   
 3. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Jas se depiliram postojano, pa taka pred poragaj se izdepilirav celosno zaedno so intimnite delovi, pa i stomakot, znaci vlakna samo na kosata. Haahahahaha
  Nisto toa ne smeta samo dokolku mozes da izdrzis bolka da ne se stegas premnogu pa da se porodis kaj kozmeticarkata.
  Inaku ima i takov slucaj, kaj prethodnata kozmeticarka sto idev, nekoja zena vo 9ti mesec se depilirala i dobila kontrakcii, pri sto viknale braza pomos i pravac u bolnica. Nisto ne e strasno koga si na kraj samo moze da se ubrza. Hahahaha
   
  На Sivata и Dioora им се допаѓа ова.
 4. bibitri

  bibitri Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  19
  Јас се депилирав континуирано за време на бременоста. Но, се порадив три недели порано и не успеав да отидам на депилација непосредно пред породувањето. И тоа ми беше огромна грешка, зошто во Државна болница ме бричеа, и тоа со истиот брич како и сите жени (да ти се згади животот) :worried:hock: . Затоа ако знаете кога ќе се породите убаво е сами да се средите. Има многу жени што без проблем го работат тоа без разлика колку си трудна.
   
 5. Sarasweet

  Sarasweet Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  150
  Една докторка ми препорача дека е подобро пред пораѓај да се избричиш дома кога ќе почувствуваш некои мали почетни контракции (може и сопругот да ти помогне бидејќи е поголемо мешето :lol: )а депилација не препорачува поради инфекции а и како што е кажано погоре предвремени контракции па да се породиш кај козметичарката :lol:
  А за во државна вистина е тоа дека со еден брич ги бричат сите жени и навистина гадно е :x
  Затоа бричот и средете си се дома :D :D поздрав
   
  На h.ope му/ѝ се допаѓа ова.
 6. elfic

  elfic Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  DALI E STETEN SOLARIUM AKO SI BREMENA ??? PLS DAJTE NEKOJ ODGOVOR !!!!!
   
 7. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  се разбира дека е штетен,па низ сите весници списанија за убавина здравје можеш да видиш дека за девојки кои не се во бременост е мн штетен а камоли за бремена жена!
   
 8. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  ова со бричењето на една роднина и го направија истото.јас кога бев бремена не можев да се видам,за да се издепилирам самата.козметичарката не сакаше да ме издепилира,заради инфекции и заради бебето :?: пред да се породам срцето мое ме избричи :$
   
 9. daviddani

  daviddani Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  ima li rizik da se depiliras vo pocetokot na bremenosta oti strasno me bole
   
 10. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Јас се депилирав во козметички салон во првите неколку месеци од бременоста, после како залади, немав некоја потреба од постојано депилирање, средување, па пред да се породам со помош на мајка ми се издепилирав на нозете, а интимен дел со брич, не сакав да ризикувам да се депилирам.
   
 11. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  Јас се депилирав со топол восок кај козметичарка, ама сега во почетоков се бричам.АХ далеку подобра е депилацијата, ама страв ми е...За поанатаму мислам дека ќе се депилирам, бидејќи имам видено повеќе бремени да се депилираат, а и козметичарката ми е искусна во депилирање на бремени жени :D
   
 12. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  а колку е штетна веет кремата за да се депилираш на интимните делови додека си бремена?
   
 13. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски
  Баш вчера го прашав гинекологот и не ми дозволи депилација .. тоа може да е само во мојот случај бидејќи на два пати прокрварев :(
   
 14. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  за со веет крема ли ти забрани или општо секаква депилација
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.821
  Пол:
  Женски
  Немој да користиш крем за депилација на интимните делови. Во упатството на сите креми пишува дека не се препорачливи за интимна зона, без разлика дали си бремена или не.
   
 16. Moja

  Moja Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2010
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  16
  Пол:
  Женски

  Јас прашав за топла депилација,
  д-рот ме советуваше да се средувам на интимниот дел со ножички..
   
 17. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.225
  Допаѓања:
  744
  јас досега се депилирав со веет крема и немам никакви иритаци или пецкање ама викам да не е штетно нешто
   
 18. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Јас се депилирав за време на бременост и пред породување со восок. Не ги разликувам топол ли е или ладен восокот што е за лице? Ме депилираат со шпатула и ленти за една употреба, постапката е хигиенска и не гледам зошто не би се депилирале дури сте бремени.
   
  На K.Karanfillova му/ѝ се допаѓа ова.
 19. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  До сега не сум се депилирала на интимната зона, од страв дека боли. Сакам да пробам сега додека сум бремена (бидејќи ми се смачи да се гледам на огледало секоја недела и да се бричам :$ ). Сакам да пробам со шеќерната смеса за депилирање, ама не знам колку ќе бидам успешна сама ако го направам тоа. А да отидам на козметичар :tmi: срам ми е, неќам друга да ми ја гледа пупата :$
  И совет?
   
 20. hiphopgirl

  hiphopgirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  190
  Добро а кога треба да се породуваш во болница те бричат ?
  хихи не сум знаела за оваа
  мислев дека и не депилирана можеш да пројдеш зашто нели бремена неможеш од мешето ... хихи