Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.671
  Е ќе те бричат таму (којзнае со што и со каков брич :puke: ). Ајде, би се спремала нели секоја трудница пред време, ама не знаеш кога ќе ти дојде времето за породување :)
   
 2. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.490
  Бричат со бикчиња, оние најобичните за една употреба, него како бричат..... Мене ме искасапи сестрата :worried: Уствари после тоа јас почнав да се депилирам комплет со восок :D

  Blond и јас се срамев, најповеке бидејки сум ХХХЛ.... Одам во еден салон каде има повеке вработени ама си закажувам кај едно крупничко девојче па некако се пресрамив. За болење боли, ама самата помисла на нелагодноста кога растат влакната после бричење, депилацијата не ми е проблем.
   
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.671
  ^ А дали се препорачува депилирање на интимните делови во бременост? И тоа во поодмината ? :^)
   
 4. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.741
  Допаѓања:
  50.912
  Пол:
  Женски
  ^Не се препорачува.Поради зголемениот проток на крвтта особено во тој дел на телото кожата е многу осетлива па искуството би било 10 пати поболно него кога не би била бремена,а и можно е да дојде и до прснување на капилари.
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.581
  Допаѓања:
  35.381
  Пол:
  Женски
  Сметам дека кај секоја жена е индивидуално во врска со депилирањето на козметичар, значи ако си има нормална бременост, ниту депилацијата со восок не би била проблем и покрај тоа што лекарите не ја препорачуваат. Имам другарка која 5 дена пред да се породи отиде кај козметичарката и ја издепилира туто комплето, и од напред и од позади.
  Инаку Блонд, бидејќи не си се депилирала до сега со восок, не би ти препорачала баш сега да почнеш. Секогаш првиот пат е многу болен дури и неколкуте наредни додека да се навикнеш и да почнеш да ја толерираш болката. Тоа направи го откако ќе се породиш. Со шеќерната смеса немој ни да помислуваш, потешка процедура за интимна депилација нема! Ем ако планираше тоа сама да го правиш, цела ќе се улепиш и ќе ти биде страв да потегнеш како што треба ради болката, можеш и капилари да си попукаш. Затоа како за прв пат интимна депилација, најубаво кај стручно лице, ако сепак по некоја случајност решиш да се депилираш.
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 6. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  2.799
  Пол:
  Женски
  имам слушнато од стручни лица дека не е океј за време на бременост да се депилираш.. бидејќи можело да дојде до некое оштетување.. или пак до предвремена бременост .. :)
   
 7. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  :o Леле стручно лице да ти каже дека од депилирање може да дојде до оштетување и предвремена бременост :tmi: :tmi: Кај учеле тие факултет баш ме занима :!:
   
  На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
 8. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  2.799
  Пол:
  Женски

  незнам воопшто и мене ми беше чудно ... имало негативно влијание и нешто слично.. :!:
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  13.929
  Допаѓања:
  104.258
  Пол:
  Женски
  :^) предвремена бременост? :^)
   
 10. nesa

  nesa Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2010
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  1.143
  ^за ова погоре :D , а сега да ви кажам за мене. Јас пред да одам на пораѓај си се избричив дома убаво , малку лево десно зашто мешето ти смета, а нормално со помош на огледалце, без него касапница сигурно ќе се направев :lol: . Сега и за второво исто ќе направам. :D
   
  На DJURIC му/ѝ се допаѓа ова.
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.109
  Допаѓања:
  4.651
  Јас се депилирав сите месеци и немав некој проблем. Не се сеќавам дека сум имала екстра болка ама подобро да ме среди моја козметичарка (каде што одам веќе 4 год.) отколку сестри во болница да се подигруваат со мене.
  Затоа ви препорачувам подобро самите (или со помош на маж ви) отколку таму некој да се учи на вас :) како се бричи. И да сте малку подраснати не е страшно
   
 12. mamence

  mamence Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2011
  Пораки:
  54
  Допаѓања:
  43
  Доколку се има нормална бременост, воопшто не е штетно, ниту опасно да се депилира интимната регија
  Кои ви се тие доктори што ви велат дека депилација не е препорачлива? Воопшто не точно !
   
 13. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.741
  Допаѓања:
  50.912
  Пол:
  Женски
  А со што го поткрепуваш тоа дека не е точно дека не е препорачливо?
  Напиша а ништо не објаснуваш,докторите не знаат ама ти со сигурност знаеш :x

  Опасност по плодот нема никаква,освен нели можност од некаква инфекција ако се депилирате во нехигиенски услови,не се препорачува поради болката која за време на бременост е 10 пати поголема,поради можност за пукање на капилари итн..
   
 14. Spagetka

  Spagetka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Ги прочитав сите форуми и верувајте дека сега воопшто немам поим што да правам хахаха.
  Едни викате дека МОЖЕ едни дека НЕ Е ПРЕПОРАЧЛИВО.
  Тоа значи дека секој си има свое мислење и искуство , еднинствено што можеме овдека да направиме е да се испокараме хахаха.
  Е сега кажете ми искрено како да знам што да направам : влезена сум во 9 месец цела година не сум се депилирала пошто сум во странство - додека бев дома секој месец и пол - ама сега веке година НЕ.Тоа значи дека ако отидам сега ке ми биде исто како да ми е прв пат со болка,тоа значи дека подобро да се избричам дома како што некои девојки мајки напишале - ‘‘ Јас се избричив пред порагај и ми беше супер ‘‘
  Е сега едно прашање за нив : Од каде знаеле кога ке се породат ?
  Значи пак незнам што да направам ......
  Сепак фала ви многу што ме збунивте тотално

  Поздрав
   
 15. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.784
  Интимна депилација во бременост не се препорачува (офф топик, во САД имаше некој предлог од нивното здружение на гинеколози да настапат официјално против интимната депилација воопшто заради инфекциите кои во таа област лесно се комплицираат). За депилација на нозе, јас ја прашав мојата лекарка плус уште една каде што бев на некое испитување, вика не се препорачува, најмногу заради инфекциите кои може да се закачат по салоните. Јас користев ленти за депилација (не креми за депилација и сл, за што помалку хемикалии да дојдат во допир со кожата), а пред породување пола нозе со ленти, нагоре не можев да се видам од стомакот :P па се избричив. И не се секирај, ќе знаеш кога ќе биде моментот за породување, нема шанси да го утнеш :D. Јас се бричев на пр. во 5 сабајле пред да тргам за во болница на породување :D .Маж ми не можеше да се изначуди :o
   
 16. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  628
  Пол:
  Женски
  Јас се бричам со помош на огледалце, ништо не можам онака да видам од стомакот :lol: Нема шанси да дозволам да ме бричат на клиника :!:
   
 17. BeautyS

  BeautyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  10
  и јас исто се бричам..ризик ми е сега да продолжам со депилација...поосетлива сум на болка а и од хигенски причини..штознам не ми е сигурно
   
 18. marence89

  marence89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0


  nema vrska....jas se dipiliram 6 godini redovno,sekoj mesec...bole samo prviot pat koo ti se gusti od bricenjeto,a posle se naviknuvas....a na kozmeticarkata ne si i ti edinstvena so i ja gleda pupata...ona e pominalaaaa uste mnogu taka da nemaj gajle....

  [mod-kirilica:3kk4ethw][/mod-kirilica:3kk4ethw]
   
 19. sweet.woman

  sweet.woman Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  895
  Допаѓања:
  364
  со што да си го издепелирам местото кај папокот треба да одам на одмор сакам да ми е мазен ама страв ми е незнам со што е најдобро да го издепелирам
   
 20. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.725
  Пол:
  Женски
  Не знам каков тип на кожа имаш и кој месец си ,но можеби најдобро е со депил крема ,мислам дека така ќе избегнеш евентуална појава на стрии.(ако не ти сметаат премногу можеби најдобро е да ги оставиш) :)