1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Во зегин сум видела. 320 ден некаде. За интима се троши една таква мерилица. Што значи 5-6 пати сигурно има да се правиш. :)
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Страв ми е да одам на депилација не сум.била откако.останав бремена 4месеци. Се средувам со брич ама.ве читам не било толку страшно. Со крема не сакам, таа.има многу хемикалии.. ах што е чуден овој форум предомислува брзо хаххха
     
    На podravka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. podravka

    podravka Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2015
    Пораки:
    1.211
    Допаѓања:
    5.495
    Пол:
    Женски
    I jas ja kupiv kremata lidera sto e za depilacija ama uste nesum Ja koristela strav mi e od hemikalii a veke ke bide tesko so bricot...
     
    На Independiente му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Јас сама со епилаторчето се средував ама веќе не можам да се наведнувам ме фаќаат болки во желудник кога се виткам и така идам на депилација само за интима , а нозе , раце сама си средувам :)
     
    На Paka, podravka и Independiente им се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Депилирајте се со време :) Како ќе растете нема ништо да гледате доле и нема да може да се средувате. Јас цела бременост си одев на депилација.
     
    На BoaVista, snegulkata, Minnie-e и 4 други им се допаѓа ова.
  6. ZAHRA

    ZAHRA Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2016
    Пораки:
    1.621
    Допаѓања:
    16.903
    Пол:
    Женски
    Премногу страв имам за идење на козметичарка за интимна депилација :drunk:.До сега се со брич се депилирам веќе не си ги гледам стапалата од стомакот,а не па кикиритката:lol:ама некако се трудиме да бидеме средени .Размислувам како ќе биде пред пораѓајот да бидам средена,страв ми е и од креми за депилација:doh:
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Pred bremenosta sekogas bev na depilacija sega deka rizicna ne sum bila 7 meseci, vlaknata mi se zgustija I stanaa mnogu cvrsti sega se plasam I da odam da se izdepiliram. Razmisluvam za kremata na lidera za noze a intima ke se prezalam na depilacija,tuku od kade ja zemate kremata I kolku I e cenata?
     
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @QueenP пастата Лидера ја има во Космо и во Еурофарм колку што сум забележала. Јас ја имам, од Еурофарм ја земав тогаш знам. Ја користам од 7-ми месец во бременоста, мислам околу 300 ден отприлика дека беше. И имам уште, само за интима ја користам, а сум 39-та недела. До 7-ми месец одев на депилација, ама ми се направи едно поткожно влакно огромно, па ми загнои, едвај го решив :sweat: Па после тоа патешествие одлучив да пробам со пастава (т.е. прашак е). Супер е, само мешаш со вода, мачкаш, чекаш некоја минута и се тушираш. Ефектот е ист како класична депилација, влакно не останува, само што побрзо растат. Ама па меки се, не се ко после бричење остри. Јас сум задоволна, брзо, лесно и практично за трудници. После пораѓај ќе си одам пак на депилација, а дотогаш со Лидерава ќе терам.
     
    На duffi, cresa-jagoda, baby 5 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    I jas posle poragaj se vrakam na depilacija ama sega e problem 30 nedela teram ne mozam da se svitkam ne mozam da vidam kakva e situacijata dole. Znaci moze I intima so so lidera e ne znaev super ako tak, kolku pati moze da se izdepiliras so edno pakuvanje?
     
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @QueenP да, и за интима е, си пишува и на кутијата, така што безбедна е. Јас веќе 3-4 пати се имам депилирано и имам за уште еднаш, таман сега деновиве пред пораѓај да се средам :) Има во упатството сооднос, 60 спрема 20 прашак и вода, а има и мерилка, така што ептен е проста за користење. Ја оставаш да постои, влегуваш под туш и триеш со раката да отпаднат влакната. И јас ништо не гледам долу, користам огледало, ќе клекнам и се мачкам, шо да праам :D Маки труднички :D
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Леле изгледа само јас сум фрик, ме фаќа срам кога ве читам, јас не ни помислувам на депилација :$
    Можеби затоа што не сум влакнеста, и само пред преглед ги кратев со ножици.
    Сега како што се прегледиве само преку стомак, нема ич да ми текне долу да се средувм :$

    План ми е козметичарката да ме види дури кога ќе бидам 38ма недела :lol:
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Kitten што се замараш, па и јас додека одев на депилација чекав скроз да се обраснам па да се средам, дека само абдоменално ехо ми правеа до скоро. Во 28 недела ми најави докторката дека ќе ме гледа вагинално, тогаш знаев и се средив на време, ама сега сум при крај. На секое цтг плус и ехо и вагинален преглед ми прави, па поредовна сум. До влез во 9-ти немаш гајле :)
     
    На ADOKI и Kitten им се допаѓа ова.
  13. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ма ни на почетокот не се средував :x Само ножичките и ајт! Мислам дека и на крај ќе биде така, ќе се издепилирам пред пороѓај само за да не ме бричат таму.
    Оваа бременост ич не се замарам за ситници, незнам што ми е.
     
    На ADOKI и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  14. QueenP

    QueenP Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    706
    Допаѓања:
    5.229
    Пол:
    Женски
    Jas imam mnooogu vlakna osobeno od polovina nadolu,imam policisticni jajnici glava ne mozam da krenam od vlakna mislev deka vo bremenosta ke gi snema ama ne kako ludi rastat. Blaze vas sto nemate maka so vlakna.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @Kitten и јас можам да пројдам само со кратење, не сум влакнеста ич, ама се надевав да си терам со депилација во бременоста како и претходно, демек шо ако сум трудна, не треба да се запуштам. Арно ама тоа поткожното кога ми загнои ме фати паника, едвај го решив и лузна еве уште си стои, па реков доста е. Сакав сега пред крај пак да одам, баш за да не ме бричат на пораѓај, ама не можам, со Лидерава ми е многу поедноставно, ме нервира само што побрзо ќе подраснат, а не можам да знам точно кога ќе се породам, нели. Ама не се замарам со тоа премногу :)
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ако бидат ептен малку подраснати, немаш гајле, нема да те бричат. Јас бев на депилација во 38ма, се породив после две недели, со никнати влакненца од барем 2-3мм. и не ме чепнаа фала богу :whew:

    Ти ако имаш време, на пример ти почнат болки или пукне водењак дома, имаш време и да се средиш пред да отидеш.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. queen007

    queen007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    A posle kolku vreme rastat od kremata Lidera?
     
  18. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @queen007 па после 3-4 дена почнуваат, не ги вади пастата од корен како класична депилација. Ама се многу помеки и потенки отколку како после бричење. За скроз да пораснат сепак треба време, не растат брзо.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Дури и на абдоменално ехо, се спуштаат некаде во регијата под ластикот од гаќите. Не ви е срам?
     
    На snegulkata, ❤️Sneze❤️, podravka и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас немам таму влакна :D