Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

 1. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  5.264
  Пол:
  Женски
  А па добро појма неам :D Викам да не треба сегде мазно :$
   
 2. Flower123123

  Flower123123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 септември 2016
  Пораки:
  238
  Допаѓања:
  542
  Пол:
  Женски
  Пред бременост се депилирав цело време, целосно. Пред ивф исто така но беше баш стресно, бидејќи од терапијата ваљда ојачале незнам, чудно ми беше зашто само што почнав со терапијата. Сега сум 14та недела и сакам за 3-4 недели да одам на депилација, бидејќи сега колку толку се средив со бикче за скринингот што беше, па да подпораснат и завршувам терапија што ми беше дадена. Страв ми е нешто да не се искомплицира од депилацијата, од стегање, болки и сл? Некој со вакво искуство? Пишувам за депилација на интимен дел за да се изретчат до пороѓај здравје пак ќе одам, нозете не се проблем.
   
 3. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  5.264
  Пол:
  Женски
  Јас редовно се депилирам еднаш месечно цела интима... е сеа ако тебе ти е ептен болно тоа е друго..ако те боли немој..
   
 4. NewMama

  NewMama Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Zdravo mamicki , jas sum nova idna mamicka i nova na forumov.Vo 10 nedela sum Treba da se izdepiliram no prethodnive nedeli se pravev so bric dodeka doktorot ne mi potvrdi deka smeam na depilacija (ne go prashav odma od sram [​IMG] ) :$
  I sega znam deka ke me boli . Dali e toa shtetno za bebceto?
   
 5. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  3.538
  Пол:
  Женски
  Се е тоа индивидуално треба да те боли затоа што си се поминувала со бикче ама не верувам дека до толку да ти наштети, едино зависи колку јаки се за колкава болка ке осекаш. Јас на твое место би почнала подобро сега одколку подоцна на крај секако ке си по осетлива
   
 6. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Депилација во прво тромрсечие не препорачуваат само кај оние што се грчат многу при самиот чин. Јас се депилирав од почетокот и баш зборував со козметичарка зошто јас се депилирам а колешка ми не, и ми кажа дека ги примала само оние што и се мирни при депилација, што не се грчат цимаат виткаат и сл. да не би ја окривиле неа ако се случи нешто.
  Е сега од една страна е подобро сега за да си фатиш ред, од др страна подобро не оти ке те боли многу повеќе од претходно ке се грчиш па да не си направиш беља..подобро кога плодот е добро зафатен и поголем..ама до тогаш ако се бричиш уште појаки ке се уште повеќе ке боли.. се си е на тебе што и како ке правиш..
  Јас од искуство знам дека се заебав со бик ми беше хитно а не отидов на депилација и се поминав 3,4 пати на секое туширање и после на депилација плачев а многу висок праг на толернција за бол имам..
  Отиди и напомени да бидне по спора дека си бремена и тн. Нека почне ако те мн боли и почнеш да се грчиш остави..
   
 7. NewMama

  NewMama Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Bev i me boleshe.. ali ne neizdrzhlivo... Iskreno kaj intimniot del malku i od pokje ama se trudev da sum opushtena i ete izdrzav... malku mi e zhal za bebcevo bolka da trpi... Ama sledno nema da e tolku bolno, ponezhni ke se vlaknata,se nadevam
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Не трпи тоа болка не се секирај, само можеш од грчење стегање крварење да направиш, супер штом си поминала добро, секое наредно е полесно :hug:
   
 9. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Ми кажаа дека кај нас обавезно те поминуваат со бикче имала или немала, така да јас денес пак одам на депилација :worried: во четврток ми е краен термин па сигурно си е сигурно...
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 10. NNK19

  NNK19 Активен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  Моето искуство е вакво.. пред бременост си се депилирав секогаш скроз. Е од кога останав бремена мене ми беше страв да одам зошто многу ме боли и сама си се средував се до 9ти месец. Кога влегов во 9ти видов дека беба не сака да излезе и после (скоро 41нед бев) отидов на депилација и утредента се породив, така што на пораѓај бев скроз мазна јас :rofl:
   
  На ***Bony***, S.J.Parker и Eni.r им се допаѓа ова.
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.452
  Допаѓања:
  63.939
  Пол:
  Женски
  Јас да ве прашам , дали смеам со депилатор да се депилирам на рацете? Не сум правела ништо месец дена и влакна густи колку сакаш :?:
  Страв ми е зошто многу боли се стегам и по секое депилирање ми сде прават модрици по рацете..
  или па со брич да се фатам..
   
 12. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Никако брич на раце, пројди се со депилатор, со паузи полека
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  3.538
  Пол:
  Женски
  Секое наредно е до кај 8 :D последниот пат кога се депилирав многу болеше сум станала преосетлива на крај па морав да и правам муабет постојано на женичката за да си одвлечам внимание и да не мислам и болката:rofl: сега страв ме фака треба уште еднаш да одам:lol:
   
 14. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Аа муабет обавезно, затоа и не ме боли заборавам дека се депилирам хаха. Козметичаркава ми е како дневник на кој му се препуштам:rofl:
   
  На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ***Bony***

  ***Bony*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2018
  Пораки:
  1.222
  Допаѓања:
  3.538
  Пол:
  Женски
  Богами и мојата :lol: ептен е срцка со мерак одам кај неа :)
   
  На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.027
  Допаѓања:
  5.264
  Пол:
  Женски
  Јас се депилирам раце и нозе со машинче, само за интима одам на козметичар... така да тоа е тоа..:)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  219
  Што состав е лидера прашокот? Сигурно и тој има некоја хемикалија штом само од триење паѓаат влакната. Не е ли опасно во бременоста?
   
 18. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  734
  Допаѓања:
  1.792
  Пол:
  Женски
  Јас го пробав еднаш за време на бременост на нозе и не ми заврши некоја раб. Не ми наштети иначе.
   
 19. Мариаа.

  Мариаа. Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.006
  Допаѓања:
  2.901
  Пол:
  Женски
  Го проба? :) Ја се мислам да го земам.Ако некоја го користела за интима нека каже :)