1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    А па добро појма неам :D Викам да не треба сегде мазно :$
     
  2. Flower123123

    Flower123123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2016
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Пред бременост се депилирав цело време, целосно. Пред ивф исто така но беше баш стресно, бидејќи од терапијата ваљда ојачале незнам, чудно ми беше зашто само што почнав со терапијата. Сега сум 14та недела и сакам за 3-4 недели да одам на депилација, бидејќи сега колку толку се средив со бикче за скринингот што беше, па да подпораснат и завршувам терапија што ми беше дадена. Страв ми е нешто да не се искомплицира од депилацијата, од стегање, болки и сл? Некој со вакво искуство? Пишувам за депилација на интимен дел за да се изретчат до пороѓај здравје пак ќе одам, нозете не се проблем.
     
  3. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Јас редовно се депилирам еднаш месечно цела интима... е сеа ако тебе ти е ептен болно тоа е друго..ако те боли немој..
     
  4. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Zdravo mamicki , jas sum nova idna mamicka i nova na forumov.Vo 10 nedela sum Treba da se izdepiliram no prethodnive nedeli se pravev so bric dodeka doktorot ne mi potvrdi deka smeam na depilacija (ne go prashav odma od sram [​IMG] ) :$
    I sega znam deka ke me boli . Dali e toa shtetno za bebceto?
     
  5. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Се е тоа индивидуално треба да те боли затоа што си се поминувала со бикче ама не верувам дека до толку да ти наштети, едино зависи колку јаки се за колкава болка ке осекаш. Јас на твое место би почнала подобро сега одколку подоцна на крај секако ке си по осетлива
     
  6. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Депилација во прво тромрсечие не препорачуваат само кај оние што се грчат многу при самиот чин. Јас се депилирав од почетокот и баш зборував со козметичарка зошто јас се депилирам а колешка ми не, и ми кажа дека ги примала само оние што и се мирни при депилација, што не се грчат цимаат виткаат и сл. да не би ја окривиле неа ако се случи нешто.
    Е сега од една страна е подобро сега за да си фатиш ред, од др страна подобро не оти ке те боли многу повеќе од претходно ке се грчиш па да не си направиш беља..подобро кога плодот е добро зафатен и поголем..ама до тогаш ако се бричиш уште појаки ке се уште повеќе ке боли.. се си е на тебе што и како ке правиш..
    Јас од искуство знам дека се заебав со бик ми беше хитно а не отидов на депилација и се поминав 3,4 пати на секое туширање и после на депилација плачев а многу висок праг на толернција за бол имам..
    Отиди и напомени да бидне по спора дека си бремена и тн. Нека почне ако те мн боли и почнеш да се грчиш остави..
     
  7. NewMama

    NewMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2019
    Пораки:
    1.234
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Bev i me boleshe.. ali ne neizdrzhlivo... Iskreno kaj intimniot del malku i od pokje ama se trudev da sum opushtena i ete izdrzav... malku mi e zhal za bebcevo bolka da trpi... Ama sledno nema da e tolku bolno, ponezhni ke se vlaknata,se nadevam
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Не трпи тоа болка не се секирај, само можеш од грчење стегање крварење да направиш, супер штом си поминала добро, секое наредно е полесно :hug:
     
  9. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Ми кажаа дека кај нас обавезно те поминуваат со бикче имала или немала, така да јас денес пак одам на депилација :worried: во четврток ми е краен термин па сигурно си е сигурно...
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    2.282
    Пол:
    Женски
    Моето искуство е вакво.. пред бременост си се депилирав секогаш скроз. Е од кога останав бремена мене ми беше страв да одам зошто многу ме боли и сама си се средував се до 9ти месец. Кога влегов во 9ти видов дека беба не сака да излезе и после (скоро 41нед бев) отидов на депилација и утредента се породив, така што на пораѓај бев скроз мазна јас :rofl:
     
    На ***Bony***, S.J.Parker и Eni.r им се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.864
    Пол:
    Женски
    Јас да ве прашам , дали смеам со депилатор да се депилирам на рацете? Не сум правела ништо месец дена и влакна густи колку сакаш :?:
    Страв ми е зошто многу боли се стегам и по секое депилирање ми сде прават модрици по рацете..
    или па со брич да се фатам..
     
  12. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Никако брич на раце, пројди се со депилатор, со паузи полека
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Секое наредно е до кај 8 :D последниот пат кога се депилирав многу болеше сум станала преосетлива на крај па морав да и правам муабет постојано на женичката за да си одвлечам внимание и да не мислам и болката:rofl: сега страв ме фака треба уште еднаш да одам:lol:
     
  14. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Аа муабет обавезно, затоа и не ме боли заборавам дека се депилирам хаха. Козметичаркава ми е како дневник на кој му се препуштам:rofl:
     
    На ***Bony*** му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ***Bony***

    ***Bony*** Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2018
    Пораки:
    1.435
    Допаѓања:
    4.041
    Пол:
    Женски
    Богами и мојата :lol: ептен е срцка со мерак одам кај неа :)
     
    На Eni.r му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Јас се депилирам раце и нозе со машинче, само за интима одам на козметичар... така да тоа е тоа..:)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Што состав е лидера прашокот? Сигурно и тој има некоја хемикалија штом само од триење паѓаат влакната. Не е ли опасно во бременоста?
     
  18. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    2.029
    Пол:
    Женски
    Јас го пробав еднаш за време на бременост на нозе и не ми заврши некоја раб. Не ми наштети иначе.
     
  19. Мариаа.

    Мариаа. Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2016
    Пораки:
    3.228
    Допаѓања:
    23.939
    Пол:
    Женски
    Го проба? :) Ја се мислам да го земам.Ако некоја го користела за интима нека каже :)
     
  20. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Гледам одамна не е активна темата ама да пробам.
    Ве молам за идеја за интимно средување, а да не е депилација (бев 2 пати и станав на сред депилирање) и да не е бикче пошо растат за еден ден. 6ти месец сум и веќе едвај се гледам, се испосеков сабајлево.
    Прочитав за лидера ама никој нема пишано дали смее да се користи. Не знам оние другите креми како veet дали се дозволени. Само за интима ми треба, иначе со депилатор цела се депилирам. Фала