1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas si se bricam cela bremenost,ne mi se stavaat nikakvi hemikalii tamu dole.A i sum stanala precuvstvitelna na bolka,taka da depilacija-ni pod razno!
     
  2. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    jas dole nikogas ne sum se izbricila, imav eden neuspesen obid na fakultet i od togas ne se osmeluvam. Sega za sega se sreduvam samo so nozicki, a planiram da odam na depilacija 1-2 nedeli pred poslednite brisevi tamu koga se,vo 8 mesec valjda,pa se nadevam deka nema da porasnat do poragjaj. Primetuvam deka nesto pobavno mi rastat vlaknata od koga sum bremena, zaradi hormonite valjda. Sorry za latinica.
     
  3. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ако одиш на депилација во 8 месец до породувањето ќе ти пораснат,ама нема да бидат густи и јаки...така да ако сакаш да бидеш како бебе оди на крај 8 почеток на 9 месец ;)
     
  4. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    јас во 8ми месец одлучив да не одам на депилација до крајот на бременоста, а оваа одлука ќе ја почитувам и за секоја наредна бременост- здравје, гинекологот ме изнаплаши што све можам да закачам поготово во бременост, и сеа се мачам со брич ... ама ми е гајле, и исто ми е гајле и ако на пораѓање им се појавам као шума- па што им е работа, нек ме средуваат таму!!! инаку претходно си се депилирав целосна и тоа на 3 недели, не сум дозволувала да пркнат што се вика, ама ете што ти е мајка и приоритет :)
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Јас се депилирав до 3 месец од бременоста и после не сум се никако депилирала, само днаш со брич, а и дека зима ме фати не се бричев никако после :lol: И кога влегов во 9 месец и некоја недела и очекував секој момент да рода, влакната ми беа веќе ееептен ораснати, како ошумена бев и си отидов на депилација, фино лепо си се издепилирав ама скроз се и бразилска и нозе и раце , туто комплето и ко да знаев дека наредните дена ќе се породам и за 5 дена после деплицијата ме фатија болките и се породив , ама се осеќав супер, чисто и средено, а и зима беше јас кога се породив и топло во болницата и на кратки ракави бев цело време и така. Ајде кој е сега при крај нека се издепилира ич да не му ја мисли, само да е чисто таму кадешто ќе се депилира, јас му реков на девојчето со нов восок ме издепилира гледаќи ја ситуацијата во која сум :)
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  6. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ааа раце нозе депилирам со депилатор, само интима не депилирам :) а за хигиена од кај ќе знаеш колку им е чисто.... на повеќето им е гајле само гледаат да те зашлапаат и пари да земат :wasntme:
     
  7. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    И јас со години се депилирав со депилатор и затоа на секои 5,6 дена морав да ја повторувам постапката оти се кинат влакната, некои целосно се отстрануват, а повеќето се кинат и не раснат после исто, некои пократки, некои подолги, некои сеуште не изникнале и ми здосади да ти кажам искрено и почнав само на депилација и се средив после неколку третмани.
    А за чистотата нема сигурност никаде, јас во самата себе не сум сигурна, а камоли пак во некој друг, туку малку од малку гледаш околу тебе и проценуваш, сигурност нема никаде и за ништо нема сигурност денес :!:
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Mој совет ти е пред да отидеш на пораѓај да си се избричиш,да тоа им е работа ама како си ја работат,те стругаат само со вода и тоа со жилет со железен брич....јас бев 3 дена во болница на патолошка и моите ми донесоа бикче си се избричив сама колку можев толку само да не ме бричат горе на пораѓај :)
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ми кажаа дека може да користам депил крема, ќе си го прашам докторот дали смеам, ако е така топ!!! ќе си се нашлапам дури не мора ни да стругам, под туш- се ќе искочи и идеме на пороѓај ... здравје :)
     
  10. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Е сега мислам дека несмееш со крема,ама прашај си го матичниот најубаво он ке ти каже дали смее или не :)
     
  11. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    доколку жената се депилирала и претходно тогаш не е проблем,јас додека работев во еден козметички салон дојде жена во 6 или 7 месец бремена не се секавам тоцно и ја депилирав предниот дел најнормално лежеше а за задниот дел мораше да стои

    инаку и јас лицно се депилирав се до крај на бременоста
     
  12. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Дали брмчењето на депилаторот не му пречи на бебето?
    Можеби прашањево е глупаво, ама дали може да го вознемири или нешто?
     
  13. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    ја цела бременост сум со депилаторот и не сум приметила некој немир на бебушот додека се депилирам ;)
     
  14. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Има нешто интересно со тоа брмчењето, што не може да се објасни. Имам слушнато дека на бебињата им се интересни тие звукови (како правосмукалка, блендер, апаратче за депилација).
     
  15. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    и јас така имам слушнато, а посебно звук на фен :)
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    феминки 10 недела + 5 сум бремена.. ама се мислам дали да одам на депилација ми скисна веќе од тој брич.. бричи бричи подникни, бричи бричи пак подникни... кај оваа шо одев користи топол восок.. после го претопува којзнае шо му прави и пак го користи... ако се решам да одам со каков восок или со што да се депилирам пошто у последно време сум се со брич и остри ми се влакната и знам дека ќе ме боли ќе се стегам а и гинекологот не сум го прашала за депилација... а за 10 дена треба да одам на следна контрола здравје... пааа не сакам да одам зашумена докторот да ми ја бара дупката со фенер хахахха :lol:
     
  17. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Толку рано во бременоста? Што знам, почекај уште малце да влезеш во 13 нед.
    Што ти е гајле за гинекологот, мислиш не се изнагледал на грмушки? :D Сигурно со затворени очи ќе се снајде :lol: :lol:
    Најдобро е да си отидеш во салон каде што хигената им е на високо ниво. Прашај дали може да користат нов воскок, или да одиш прва сабајле (иако јас мислам дека на таа температура на восокот ѕ :lol: :lol: тешко дека има некоја бактерија)
    јас бев на депилација само што влегов во 5ти месец, и тоа за прв пат :lol:
    После толку мислење, барање мислења од други, чешањето беше не издржливо а и време за одмор беше па отидов. Цели нозе и депилација на интима. Не беше страшно како што мислев.
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    хахахах како ме изнасмеа после напорниот ден шо го имав.. па шо викаш докторот се има изнагледано изнагледано ништо нема да му е чудно сепак утре ќе се акнам да косам влакна со брич :emo: :rock:
     
  19. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Дали кремите за депилација се дозволени за време на бременост или пак не?некако како побрзо ми е тоа и полесно од брич.
     
  20. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    девојки здраво!да ве прашам јас сум сега 11 недели +4 дена.што би ми препорачале за депилација со топол восок во салон на препони?треба да одам на контрола и не знам што да правам.и порано сум се депилирала на препони.поздрав