1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од prettygirl, 26 ноември 2009.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    јас сум 18 та недела и уште не сум се осудила да одам на депилација некако ми естрав кога ќе ме кубат таму долу ќе се стегам... а јас би те советувала да почекаш да помине уште некоја недела... за контролата избричи се... или шо знам ти си знааеш најдобро како се осеќаш
     
  2. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    па и јас по долго мислење така се одлучив.ти благодарам за помошта.со среќа на сите
     
  3. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    Јас пред да бидам бремена го депилирав цел интимен дел во салон за помалку од 10 минути. Не чувствував никаква болка. Ама откако останав девојчето што ме депилира самата кажа дека нема шанси да ме депилира и ми рече само бикче и нормално секоја употреба ново. Искрено, решив да ја послушам затоа што сепак таа е професионална во таа област. Знам и многу трудници што се депилираат, ама сепак мојот совет ти е да си се подружиш со бикчето наредниве месеци.
     
  4. sandra.v

    sandra.v Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2010
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    10
    фала ти за мислењето и ќе те послушам пошто и во паника сум.имав и претходно проблеми па и јас ќе почнам да се дружам со бикчето :D
     
  5. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    мене ми рекоа само првите месеци не, а после може. истото ми го кажаа и во салон и во ГАК на преглед докторката ми потврди. Како и да е, јас прв пат во бременоста во 8 месец се издепилирав. И еве пак пред некој ден бев, за да не ме бричат во болница :D
     
  6. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Девојки јас сум скоро 6-та недела и што да правам со влакната? Воопшто не сакам да се бричам, последниве 10 години освен под пазувите брич никаде немам ставено. Дали може со VEET крема кај препоните и усните да се издепилирам? А подколена да одам во салон? Може да ме посоветувате
     
  7. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    никако тие креми многу мирисат разни хемикалии и киселини кожата е многу осетлива поготово таму долу за време на бременоста.. најдобро е да си почекаш да го поминеш првото тромесечие после да се депилираш.. како и да е запознај се со бричот ќе ти заврши работа... јас решив да се исчувам овој месец и да одам на депилација... ако не се предомислам :D
     
  8. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас бев на депилација во петти месец (и тоа за прв пат) и ќе одам пак средина или крај на осми па кога ќе ми се приближи терминот пак. А може и само во девети :D
    Не беше мн болно и најважно,не фатив бактерија оти од тоа се плашев
     
  9. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas do sega deka tamu so bric si se fajkam, nekni ja prasav doktorkata za depilacija mi rece ako podnesuvas bolka moze, za nedela dena pravam puni 5 meseci pa moze ke se odlucam na toj cekor no samo na nozete i mal del od preponite strav mi e celosno da ne zakacam bakterii, a i so bikot bas ne mi odese deka me boli meseto koga se vedam edvaj oblekuvam corapi em sega koga sum uste mala, tek koga ke narasnam ne znam kako ke bide
     
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    и мене тешко ми оди наведнувањето морам да седнам да си облечам чорапи или обувки.. нека ни се здрави и живи бебушките нека растат тие.. а ние лека полека колку можеме ќе си се средуваме... јас оваа недела ќе одам на депилација (планирам :!: ).. па дали ќе се предомислам не знам...
     
  11. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Јас толку време се чував за депилација ама вчера бричот и :lol:
    Се сум избричила. На слепо. Се водев според сеќавање од претходно :lol: :lol:
    Поселе земав огледало се прегледав, се досредив каде што требаше и сега дишам.
    Ептен ми пречеше. Белопрање се лепи, ме чешаа влакната,дури и приметив некои брунчиња кога се бричев. Сега се е како што треба.
    Само треба одржавање и можеби ќе одам на депилација пред да се породам ако го погодам терминот :lol:
     
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.561
    Пол:
    Женски
    И јас се бричев со помош на огледало. Цело време ми беше страв како ќе успеам да се средам. Маж ми не сакаше да ме среди. Му беше страв.
     
  13. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Мене ми е незгодно од мм ми. А ме прашува дали сакам он да ме среди, ама не можам бре, срам ми е од помислата :lol: :lol: а он си нема гајле :P
     
  14. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Девојки а рацете и подколениците може да се издепилираат со топол восок? Барем таму да се средам или и таму не смеам?
     
  15. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Сега за сега можеш само таму, понатаму,кога ќе влезеш во 5ти месец можеш и на интимните делови. Но не со креми Веет и сл. Оди на козметичар каде што хигиената е на високо ниво
     
  16. iki26

    iki26 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2012
    Пораки:
    3.483
    Допаѓања:
    17.463
    Falaa mnogu :clap:
     
  17. gelkaa

    gelkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    397
    Допаѓања:
    1.490
    Јас се средувам со Veet кремата...секадее :D
     
  18. ennaz

    ennaz Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2013
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    412
    Вчера правев муабет со една акушерка. Ми потврди дека ист брич за сите користат и ми препорача депилација.
    Јас до сега сум се депилирала само по препони, ама бразилска не. И сега ми е страв дека ќе ме боли. Доста ми се јаки влакната. Сега за сега си се бричам со огледалце, тешко ама се снаоѓам некако. Само не знам дали ќе успеам кога ќе ме фатат болките. :(
    Маж ми да го терам нема шанси. Он на лице се сече на три места од едно бричење, мене лом ќе ме направи. Плус некако не ми е соодветно.
    Па планирам колку толку сама да си се средам и плус да си понесам нов брич од дома ако треба корекции :worried: Акушеркава рече дека може да се понесе.
     
  19. lenkich

    lenkich Нов член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Kako mozi da bricat so ist bric, pa infekcii i bolesti mozi da mu prenesat na trudnicite, gospodiii ccc. a ako imas vlakna ( ne zboram za dolgi za pletence da vrzis tuku onaka kolku noktot max) vo sho e problemot? ne e higienski, nesto mu smeta na doktorite pri poraganjeto ili sho e makata? oti vo vremeto na nasite babi sigurno ne se poragale depilirani

    Jas za sega se depiliram, pa duri mozi taka ke teram. A ko ke dojdi za pred poraganje, zdravi zivi ke se bara care, togas ke mislam
     
  20. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    додека бев бремена се депилирав со вит крема, пред да се породам дека бев царски, пред тој ден се средив цела, се избричав и отидов... а додека да ми дојде закажаниот датум, штом подникнам малку, одма се бричев, за да не се случи некое изненадување :D затоа мамички, редовно бричење, за да не ве бричат таму :)