1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација или бричење на интимната зона?

Дискусија во 'Тело' започната од Slatkica, 18 јануари 2010.

?

На каков начин ги отстранувате срамните влакна?

  1. Депилација

    448 глас(а)
    46,3%
  2. Бричење

    473 глас(а)
    48,9%
  3. Не ги отстранувам

    46 глас(а)
    4,8%
  1. EmCeee

    EmCeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    4
    PA VAKA ZENSKI DA VI KAZAM JAS SUM BILA EDNAS NA DEPILACIJA I POGOLEMA BOLKA VO ZIVOT NEMAM OSETENO POCNAV DA PLACAM I KRV DA MI TECI,PREBLEDEV CELA,MI SE VRTESE I STO LI USTE NE A DEKA E POUBO I CISTO TO DA I SEGA SE MISLAM DALI DA ODAM PAK POSLE VASITE MISLENJA AMAAAAAA JAS PORANO SE DEPILIRAV SO DEPILATOR MNOGU BOLESE AMA OSTAJ TOA IMAV PROBLEM.MI IZLEGOJA ZLEZDI DOLU NA PREPONITE I MNOGU ME BOLEA I ODEV KO PREE...A :D I BEV NA LEKAR MI DADOA JAKI ANTIBIOTICI TOGAS MI SE SMIRIJA MALKU AMA NE MI IZCEZNAA ZASTO SEGA POVREMENO ME BOLAT PAK I MI REKOA NA LEKAR DEPILIRANJE SO VOSOK I DEPILATOR NIKAKO.E SEGA VIE SI ZNAETE I TOA MOZEBI ZAVISI NA KOGO KAKO.A DEKA E UBO UBO E I CISTO MAZNO,MERACI I TAKA POZDRAVCE I PISITE DALI IMAL NEKOJ VAKVO ILI SLICNO ISKUSTVO.
     
    На Dajana9999 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    i depilatrot te bolel pomalku od vosokot?
     
  3. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Ja sum probala se, mnogu potkozni i problemi mi se pravea, za crvenilo i brzo rastewe na vlaknata, da ne zboram.

    Sega imam zenska masinka za bricenje, i e mnogu mnogu podobro. Bric mi pravese isto taka problem, ama ova ne.
    Preporacuvam na site, ne znam dali ima vo MK, ama vredi za onie so problematicna/osetliva koza kako mojava.
    Ne rastat taka grubo vlaknata, i trae, a i deluva dosta mazno, posto ima grubo/krupno i sitno bricenje na masinkata.

    pozz
     
  4. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    Ja sum probala se, mnogu potkozni i problemi mi se pravea, za crvenilo i brzo rastewe na vlaknata, da ne zboram.

    Sega imam zenska masinka za bricenje, i e mnogu mnogu podobro. Bric mi pravese isto taka problem, ama ova ne.
    Preporacuvam na site, ne znam dali ima vo MK, ama vredi za onie so problematicna/osetliva koza kako mojava.
    Ne rastat taka grubo vlaknata, i trae, a i deluva dosta mazno, posto ima grubo/krupno i sitno bricenje na masinkata.

    pozz[/quote]

    mislis na masinka za depiliranje sto e ili nekoja za bricenje? i dali e bolno otstranuvanjeto so toa?
    pozz
     
  5. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    za bricenje, zensko apartce e, specijalno. Ne boli.Ich.

    So masinka za depiliranje boli.
     
    На S-a-n-4-e му/ѝ се допаѓа ова.
  6. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    da da... a da ne znaes kade moze da se kupi?
     
  7. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Ne znam, dali gi ima tuka, pobaraj.. :(
     
  8. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    Јас порано се бричев, па потоа се депилирав сама (и со ладен и со топол восок)многу ме болеше, бидејќи сама се депилирав и многу повеќе боли кога сама се депилираш отколку кога друг те депилира. По цел ден се депилирав и по поливина час неможев да соберам храброст да ја повлечам лентата, потоа почнав да ги кубам со чупалка... Страв ми беше да отидам на козметичар затоа што депилираат со еден ист восок и го цедат на 60 степени и милион бактерии се размножуваат на таа температура а и хпц се пренесува така. Пред половина месец во мојот град се отвори ново козметичко студио кое што депилира со шеќерна паста. Таа паста ја употребуваат само за тебе и со ракавици депилираат. Воопшто не боли а и шеќерната паста ги изретчува влакната, по не се цврсти и по споро растат. Одвај чекам пак да ми пораснат пак да отидам. :lol: :lol:
     
  9. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    a kade se naoga toj salon? :)
     
  10. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116

    Jas imam masinka slicna na taa devojkata pogore sto ja kaza, za depiliranje e no ima i dodatok za bricenje i plus eden dodatok za posle koj gi ostranuva i najsitnite kratki vlaknenca koi ti ostanale, taka da ti e mazna i ne bocka isto kako i so bric no kozata ne ti se iritira,neredniot den ne te cesa, nemas crvenilo, nisto. Jas masinkata ja kupiv od tuka, BRAUN e markata, tocno od koja prodavnica ne mi teknuva ja imam nekolku godini veke. Prakticna e bidejki i posle nekolku dena koga ke pocnat da izleguvaat vlaknencata ako ti iskrsne nesto i pak sakas da bides mazna se pominuvas samo so mazniot dodatok i gotovo, a i mene so nea ne mi rastat mnogu jaki vlakna kako so briic sto mi bea :)
     
  11. Popova

    Popova Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    6
    Дефинитивно депилација. Се депилирам со машинка за депилација има додаток и за послебите ситни влакна, после то си ко бебешко газе :lol:
    Ефикасно брзо и не толку болно како све останато
     
  12. SpoiledBaby

    SpoiledBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    890
    Допаѓања:
    302
    ллееееллеееииии јас коа помислам на депилација са моасинка на интимно место се наежувам не верувам дека некогач би го истрпила тоа
     
  13. loki-ja

    loki-ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    DEPILACIJA definitivno
     
  14. fancy

    fancy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Би ве замолила да ми преложите салон во Скопје за деполација ? Но да е сигурен не би сакала да закачам некоја болест :) и не мн сакап се разбира т.е ако може и цените да ми ги кажете . Однапред благодарна ;)
     
  15. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Најефтино ти е кај девојчиња што работат дома, распрашај се кај тебе во маало сигурно има неколку... кај нив секогаш е најефтино, а од салониве не знам во САНДРА мислам, барем според рекламите. Јас си одам кај мене во населба и не ја менувам.
     
  16. fancy

    fancy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Но не сум од Ск, студирам овде и не ги знам мн добро местава :D Ако може попрецизно да ми кажете?
     
  17. blue.rose

    blue.rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    28
    Нема подобро од депилација и жалам што некогаш сум се бричела. Сега користам брич само во итни случаи, иначе восокот до мене и лентите и сама се депилирам целосно.

    Одев на козметичар до пред некоја година, но и мене ме фаќа страв од нехигиената, па најбезбедно ми е дома. Ќе си одделам 4-5 часа и полека полека воопшто не ме боли.

    Инаку депилацијата не ги прави влакната поретки, само потенки, па ако некоја има проблеми, подобро е да си користи брич.
     
  18. AleksandraNajdova

    AleksandraNajdova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    A kaj trudnicite???????? PLs edno golemo HELPPP!!!! Veke tolku mi smeta stomakot sto ne mozam da dojdam do taa oblast za sama da se sredam na bilo koj nacin , za depilacija na kozmeticar ne mislam deka sega za sega nema da otidam zaso sepak e bolno a jas toa neeee......
     
  19. Sweety10

    Sweety10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Kade se naogja toj salon so depiliraat so sekerna pasta? :) :
     
  20. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Јас како што энам , ретко кој салон ќе прифати да те депилира, энам дека тотално иэбегаваат да депилираат трудници ,мислам дека поради опасност од иритации или инфекција неэнам точно. А эа сама, огледалото во рака и пробај со крема, брич било што мислиш дека ти е најэгодно.