1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на нозе

Дискусија во 'Тело' започната од simona.7, 29 април 2013.

  1. tiph24

    tiph24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2014
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    177
    До колена се депилирам,вчера ми беше втор пат.
    Пред 1 година со крема,ама брзо растат потоа.Пред некој месец кога бев на свадба,стиснав заби и се издепилирав :lol: Сега не ме боли толку многу кога се депилирам.
    Татко ми ме зеза:Аман,толку боли? :rofl:
     
  2. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    Досега со машинче ,ама сега сакам да сменам и со восок да пробам.
    Слушнав нешто за топол и ладен восок,каква разлика има ?
     
  3. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.723
    Допаѓања:
    3.366
    разликата е што со топлиот восок пред тебе ке се издепилираат 100 жени па ке ти го претопат и ајде пак јово на ново |( по нехигиенски и погадно од топол восок нема :puke: и јас веке не познавам никој кој се депилира со восок сите го избегнуваат
    ладниот восок е подобар ама па многу боли со него , всушност оние ленти за депилација по маркетине ти се ладен восок :) остани си со машинчето најдобро а кога веќе сакаш да смениш пробај со шеќерна паста , најчисто е и влакната ептен бавно раснат имаш тема на форумов за тоа види си :)
     
    На tea4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    Шо се однесува до депилацијата на нозе јас ги депилирам со лентти ВИТ или афродита небитно И МНОГУ МИ СЕ ИЗРЕДТЧИЈА шо сум презадоволна
     
  5. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    А со шеќернава паста прават по салониве ?
    Иначе фала ти многу. :*
     
  6. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Со топол восок сега се работи со стикови кои се загреваат и се трошат како во туба.
    Верувај или не после тоа тој восок не може да се искористи бидејќи се лепи целиот на лентата со влакненца.
    На овај начин работат скоро сите козметички салони каде што сум била.
    Помалку боли од депилација со ладен восок.
     
    На tea4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Полоша дезинформација не сум прочитала :o ти имаш видено употребениот восок да го претопуваат и пак да го користат истиот?глупости,како можи да се искористи восок кој е веќе на лента и на него има милион влакна како по која логика?кога се тврди нешто треба да имаш аргументи и докази а не да шириш дезинформаци...
    Да му одговорам на прашањето на девојката јас се депилирам со топол восок а не со ладен затоа што топлиот восок подобро ги вади влакната,восокот е во тубенце чист со чисти нови ленти нормално све што се употребува се фрка во канта одма нормално,имам мн чуствителна кожа и никогаш не сум имала проблем со алерги или не дај боже нешто друго,знам дека само се купува на големо најверојатно на кило го земат и е испитан и тестиран заначи без грижа...
     
    На tea4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Значи има тврд и мек топол восок (или нешто така), едниот е тој што се вади само со рака без ленти и што се става подебел слој и тој се претопува, другиот се мачка па тураат лента одозгора и се фрла.
     
    На tea4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    И мекиот и тврдиот восок се затоплува за да се користи, тој за со рака се користи најчесто за лице, веѓи и надусници. И едниот и другиот се фрла кога ќе се искористи затоа што на него има влакненца, значи никој нема да го употреби за повторна депилација.
     
    На mime87 и tea4e им се допаѓа ова.
  10. IvanovskaM

    IvanovskaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    245
    Епа драга баш го употребуваат тврдиот т.е. го претопуваат и филтрираат, останува без влакненца и демек од топлината се уништуваат бактериите. Тоа е муабетот дека едниот ГО ПРЕТОПУВААТ.
     
  11. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    А како е подобро,туширање пред или после депилација за со восок ?
     
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Воопшто за било каква депилација јас мислам дека е подобро прво да се истушираш па после да се депилираш. Се отвараат порите од топлото и помалку боли. Јас вака практикувам секогаш и многу побрзо се вадат влакната. Е сега нормално ти после пак ќе си ги измиеш нозете зашто од восокот може да се лепиш цела.

    Инаку во врска со топлиот восок. Тој што се користи без ленти, односно нели се става подебел слој, се стврднува на кожата и се вади заедно со влакната, може да се стопли пак и повторно да се користи. Го зовриваат, го прецедуваат и повторно се користи. Тоа е јавна тајна, затоа и сите го одбегнуваат, не е воопшто хигиенски. Додека пак тој топол восок што се користи заедно со ленти, нормално дека е само за една употреба, не ќе го вадат восокот од лентите и пак да го топлат. Јас се депилирам веќе две години само со машинка, ама кога би практикувала восок, најдобро со ладен, најсигурно ти е дека само на тебе го употребиле. Болката е иста, дали топол или ладен тоа ти е. Не се лажете, барем јас никогаш не сум почувствувала некоја разлика, со што и да сум се депилирала.
     
    На tea4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. missfortuna

    missfortuna Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    171
    Никој не се занимава со такви глупости.
    Од прва гледна точка, шансите да се исфилтрираат малите влакненца пример од надусници, веѓи (бидејќи овој восок исклучиво за тоа се користи) се многу мали,невозможни и би забележал во восокот секој.
    Второ никој нема да земи да го прави тоа кога цената на восокот е многу помала од каде што ги набавуваат( за козметички салони се набавува наголемо) во споредба со заработувачката.
    Трето за истата депилација е потребно многу малку восок што не се ни троши ама да речиме дека веѓи 100 ден, надусници 50 ден-колку да издепилира во денот? а колку восок ќе потроши? две ипол недели ќе тера со тој восок, ако не и повеќе. Цената на восокот е смешна.
    Сега стварно мислиш дека ќе се заебава некој со ова?




    Јас лично ви гарантирам за многу козметички салони што ги знам и најблиско што се можи дека тоа не се случува.
    Ако вие мислите за некои по дома што работат и кои гледаат да дојдат на секаков можен начин до пари( па и да одат до тоа ниво) толку му е капацитетот.
    Во козметичките салони каде парите се вртат во поголемите работи или нема да работи за некои 50 денари од депилација ама никогаш нема да го прави тоа на ваков начин.
     
  14. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    До некаде има логика твоево, ама па проблемот е што тој восок не се користи само за малите површини како надусници и веѓи. Туку се користи и за општо целосна депилација. Можеби не го прават тоа секаде, да, ама штом постои и најмала можност треба сите да си се пазат.
     
  15. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    денес пробав со ленти од Veet и ај што не извади скоро ништо, туку гелот не можам никако да го извадам. Што да правам? :(
     
  16. femina91

    femina91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    17

    Гелот со масло се вадии :)
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aleksandra-Kukla

    Aleksandra-Kukla Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    16
    Помош за поткожни влакна??? ги имам многу :( :(
     
  18. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Девојки имам 12 год. и не знам првото бричење/првата депилација да почнам со брич или со депилирање на нозе?? :worried: Прв пат ќе се бричам/депилирам ..
    Ве молам за совет :(
     
  19. tea4e

    tea4e Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    3.410
    Допаѓања:
    3.148
    ^^Имај во предвид дека со брич побрзо растат и влакната после тоа се покрути.
     
  20. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Значи велиш дека подобро би било депилација.. Но незнам како дома сама да се депилирам.. Имам мн влакна на нозете, (имам пишано во друг пост но ми немаат одговорено) и викам на мајка ми да ми покажи како да се депилирам, таа вика нее мала си почекај до година.. Но како ќе одам годинава на одмор? како ќе се соблечам по купаќи, цела влакнеста ќе бидам :envy: Како да се издепилирам, ве молам ако можете некако да ми објаснете :(
    :*