1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

 1. Не

  156 глас(а)
  25,3%
 2. Да

  460 глас(а)
  74,7%
 1. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Кажете ми ве молам со што да се депилирам на рацете, затоа што сум пробала и со крем за депилација и со ленти, а имам отидено и на козметичар и после секоја депилација ми се јавуваат мозолчиња :!:
   
 2. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  645
  Допаѓања:
  1.889
  Ставаш ли крема,лосион за тело или нешто друго после депилацијата???
  Оти јас кога ставам нешто мрсно како млеко или лосион за тело ми се појавуваат мозолчиња.
  Затоа сега ставам само пудра за тело и немам таков проблем:)
   
 3. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  не ставам апсолутно ништо... ни лосион , ниту било каков крем. козметичарката ми рече ако ми се јават мозолчиња да ги мачкам со алкохол или ракија и бебешка пудра. тоа помага , ама им треба многу време додека се повлечат и стварно ме нервираат затоа што не можам да се соблечам по куси :|
   
 4. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  А да пробаш со машинка за депилирање?
   
 5. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  znaci vednas po depilacijata stavaj golem sloj bebeska pudra! i povtoruvaj go istoto poveke pati! ne dozvoluvaj da se pojavat! mi se ima sluceno da zaboravam da stavam bebska pudra i otkoga ke zabelezam deka mi ileglele mozolcinja, duri togas reagiram! pa mi e potebno poveke vreme za da se povlecat! zatoa sega prktikuvam vednas po sekoja depilacija, uste pred da se pojavat, stavam debel sloj pudra vo prav i za sreka mi pomaga!
   
  На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  да ти кажам тоа е она што планирам да го направам следно :) затоа што друго чаре не гледам... фала за советот, ке се издепилирам па ќе ти кажам ;)
   
  На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Vesna89

  Vesna89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Мина фала и за твојот совет, мислам дека си во право и најдобро е како што кажуваш ти- уште веднаш да се реагира и да не им се дозволи воопшто да излезат ;) ... а планирам да пробам и со машинка, па ќе видиме :) поздрав
   
 8. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  39
  Офф :) Да ве прашам и јас нешто? Вака мојата внука од сестра е така црничко дете и влакната на рацете и се познаваат а има само 13 години дали мислите дека е доволно возрасна за да ги издепилира и рацете зошто векје ги депилира нозете и така :)
   
 9. Mitevska

  Mitevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Ако и се познаваат многу нека се издепилира,зашо ја иам другарка се депилира од 14 години и сеа влакната на рацете скоро ги снема && мнг.помалку и растат. :D позз :)
   
 10. lavica23

  lavica23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  28
  има лосион за после депилирање од oriflame не е скап околу 170-200 денари е а помага ..редовно го користам и немам црвенило после депилација
   
 11. Ripka

  Ripka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Najdobro da probas so masinka za depilacija ,ali tie sto se za osetliva koza
   
 12. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.636
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  јас немам таква потреба на рацете скоро и да не ми се познаваат
   
 13. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  и братучетка ми го има истиот проблем со рацето, со што и да се издепилира, со топол или ладен восок или со машинка пак и излегуваат црвени точки и остануваат подолго време... не знам лек, она веќе не ги депилира рацете :D
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  16.133
  Допаѓања:
  33.067
  Пол:
  Женски
  Јас само еднаш си ги депилирав рацете. Користев крема за депилација VEET.
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kikaskp

  kikaskp Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  4
  Кажаа на форумов некаде дека има и кај нас сега шеќерна депилација, само чекам на привате да ми јават во кој салон, и да ви кажам спас е тоа, каков восок, какви црвенила, нити црвенило ќе ти се јави после депилација нити ништо, се депилирав во Сплит 2008 цело тело, нити црвенило, нити боли како восок (на раце и нозе верувајте нема никаква болка, на препоните малку ме болеше, амо ниту приближно како траумите што ги имам кога ми влечат ленти со восок), спас е, само да јават каде ја има кај нас...
   
  На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  30
  Здраво женски. Не најдов некоја слична тема па затоа реков да ја отворам и да прашам дали се депилирате на раце и дали после тоа ви се прават гнојарчиња (брунчиња) и со шо ги мачкате за да загинат одма оти е мн невкусно и седат до една недела .... :worried:
   
 17. ludacaa

  ludacaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  180
  јас не депилирам раце зашо неам со да депилирам...така да незнам нишо за тоа,мислам дека т.е имам слушнато дека откако ке се издепилираш можеш да се премачаш со алкохол..позз
   
  На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  пробај со смесата што ни ја кажа Лилит, јас пред некој ден така се депилирав и не ми се појавија брумчиња, инаку имам страшен проблем, со што не сум пробала и секогаш ми се појавуваа брумчиња, на другите делови од телото не, ама на рацете обавезно!
   
 19. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  73
  Јас рацете ги имам депилирано со топол восок и со депилатор и една недела ми се мазни рацете али после тоа доаѓа најголемиот кошмар :devil: гадни мозолчиња незнам ни како да ги наречам ... така прошлото лето прв пат се издепилирав и кога ми се нафрлаа рацете ми било срам да облечам блузичка со кратки ракави, а надвор 40степени... од тогаш не ги депилирам повеќе рацете гајле ми е :lol:
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 20. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  А каде пишува за таа смеса??? :worried: ај те молам кажи ...позз