1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    460 глас(а)
    74,8%
  1. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Кажете ми ве молам со што да се депилирам на рацете, затоа што сум пробала и со крем за депилација и со ленти, а имам отидено и на козметичар и после секоја депилација ми се јавуваат мозолчиња :!:
     
  2. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Ставаш ли крема,лосион за тело или нешто друго после депилацијата???
    Оти јас кога ставам нешто мрсно како млеко или лосион за тело ми се појавуваат мозолчиња.
    Затоа сега ставам само пудра за тело и немам таков проблем:)
     
  3. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    не ставам апсолутно ништо... ни лосион , ниту било каков крем. козметичарката ми рече ако ми се јават мозолчиња да ги мачкам со алкохол или ракија и бебешка пудра. тоа помага , ама им треба многу време додека се повлечат и стварно ме нервираат затоа што не можам да се соблечам по куси :|
     
  4. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    А да пробаш со машинка за депилирање?
     
  5. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    znaci vednas po depilacijata stavaj golem sloj bebeska pudra! i povtoruvaj go istoto poveke pati! ne dozvoluvaj da se pojavat! mi se ima sluceno da zaboravam da stavam bebska pudra i otkoga ke zabelezam deka mi ileglele mozolcinja, duri togas reagiram! pa mi e potebno poveke vreme za da se povlecat! zatoa sega prktikuvam vednas po sekoja depilacija, uste pred da se pojavat, stavam debel sloj pudra vo prav i za sreka mi pomaga!
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    да ти кажам тоа е она што планирам да го направам следно :) затоа што друго чаре не гледам... фала за советот, ке се издепилирам па ќе ти кажам ;)
     
    На AnGeL4e009 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vesna89

    Vesna89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Мина фала и за твојот совет, мислам дека си во право и најдобро е како што кажуваш ти- уште веднаш да се реагира и да не им се дозволи воопшто да излезат ;) ... а планирам да пробам и со машинка, па ќе видиме :) поздрав
     
  8. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    Офф :) Да ве прашам и јас нешто? Вака мојата внука од сестра е така црничко дете и влакната на рацете и се познаваат а има само 13 години дали мислите дека е доволно возрасна за да ги издепилира и рацете зошто векје ги депилира нозете и така :)
     
  9. Mitevska

    Mitevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    11
    Ако и се познаваат многу нека се издепилира,зашо ја иам другарка се депилира од 14 години и сеа влакната на рацете скоро ги снема && мнг.помалку и растат. :D позз :)
     
  10. lavica23

    lavica23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    28
    има лосион за после депилирање од oriflame не е скап околу 170-200 денари е а помага ..редовно го користам и немам црвенило после депилација
     
  11. Ripka

    Ripka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Najdobro da probas so masinka za depilacija ,ali tie sto se za osetliva koza
     
  12. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    јас немам таква потреба на рацете скоро и да не ми се познаваат
     
  13. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    и братучетка ми го има истиот проблем со рацето, со што и да се издепилира, со топол или ладен восок или со машинка пак и излегуваат црвени точки и остануваат подолго време... не знам лек, она веќе не ги депилира рацете :D
     
  14. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас само еднаш си ги депилирав рацете. Користев крема за депилација VEET.
     
    На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Кажаа на форумов некаде дека има и кај нас сега шеќерна депилација, само чекам на привате да ми јават во кој салон, и да ви кажам спас е тоа, каков восок, какви црвенила, нити црвенило ќе ти се јави после депилација нити ништо, се депилирав во Сплит 2008 цело тело, нити црвенило, нити боли како восок (на раце и нозе верувајте нема никаква болка, на препоните малку ме болеше, амо ниту приближно како траумите што ги имам кога ми влечат ленти со восок), спас е, само да јават каде ја има кај нас...
     
    На moni24 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    Здраво женски. Не најдов некоја слична тема па затоа реков да ја отворам и да прашам дали се депилирате на раце и дали после тоа ви се прават гнојарчиња (брунчиња) и со шо ги мачкате за да загинат одма оти е мн невкусно и седат до една недела .... :worried:
     
  17. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    јас не депилирам раце зашо неам со да депилирам...така да незнам нишо за тоа,мислам дека т.е имам слушнато дека откако ке се издепилираш можеш да се премачаш со алкохол..позз
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    пробај со смесата што ни ја кажа Лилит, јас пред некој ден така се депилирав и не ми се појавија брумчиња, инаку имам страшен проблем, со што не сум пробала и секогаш ми се појавуваа брумчиња, на другите делови од телото не, ама на рацете обавезно!
     
  19. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    Јас рацете ги имам депилирано со топол восок и со депилатор и една недела ми се мазни рацете али после тоа доаѓа најголемиот кошмар :devil: гадни мозолчиња незнам ни како да ги наречам ... така прошлото лето прв пат се издепилирав и кога ми се нафрлаа рацете ми било срам да облечам блузичка со кратки ракави, а надвор 40степени... од тогаш не ги депилирам повеќе рацете гајле ми е :lol:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    А каде пишува за таа смеса??? :worried: ај те молам кажи ...позз