1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    459 глас(а)
    74,8%
  1. trajkovskae

    trajkovskae Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Девојки и јас после секое депилирање на рацета се исипувам на средина на рацете значи секој пат и користам течна пудра за китки со анестезин и најбргу ми поминува од тоа за два три дена и проблемот е решен,исто така може да се користи на било кој дел од телото, поздрав
     
  2. ABeautiful

    ABeautiful Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    56
    Ги депилирам рацете кај козметичар..со топл восок и немам никакви последици потоа..се ми најнормално :D
     
  3. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Јас ги депилирам со Veet кремата, не ми растат толку брзо и како да ми се поретки :)
    Ако мислите дека има нешто поефикасно од ова.. препорачајте ми :)
     
  4. LikeDomino

    LikeDomino Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    25
    Јас рацете ги депилирам веќе 3 години со топол восок и немам никакви проблеми, но задолжително после депилирање се мачкам со бекутан масло и течно пудро
     
  5. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Ги депилирам веќе неколку години. Пред да го купам депилаторот со шеќерната паста, а сега со депилатор. Не дека имам којзнае колку влакна ама си ги поминувам од време на време. Дефинитивно поубаво и поженствено изгледаат мазни, нежни раце на женско. :)
     
  6. irenceto

    irenceto Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Dobro a moze nekoj da mi kaze do kade gi depilirate racete....pr jas po priroda odsekogas sum imala problem so vlaknencata nasekade odnosno gi imam nasekade pa nesakam da mi se poznava granica depilirano i nedepilirano ....vo ovoj slucaj so racete....cisto onaka me interesira :D do laktite ...do ramenicite...i sl ;)
     
  7. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    Јас најчесто ги депилирам на козметичар, со ладна депилација, а кога ме мрзи со ленти или со восок сама.
     
  8. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Дома со восок, ленти или креми сама не би се снашла...
    Почнав да се депилирам на козметичар, па така ќе терам и натаму.
    Јас ги депилирам со топол восок целосно, до душа над лактите немам многу, а и светли се (па затоа тешко се фаќаат и треба неколку пати да се поминат). Никогаш не сум се исфрлала после депилација, баш козметичарката секој пат се чуди. Кожата ми е многу нежна и бела, дури страв и е да ме потегне појако, ама и да не ми стави пудра после тоа, нема да имам проблем.
     
  9. Milky.Way

    Milky.Way Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Се депилирам со шеќерна паста. Не боли многу. :)
     
  10. RedHeart

    RedHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    47
    Јас се депилирам со крема и не ми се појавуваат никакви мозолчиња.
     
  11. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Се депилирам веќе неколку години на рацете,со Veet лентите за депилација :D
     
  12. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13
    планирам да почнам со депилација и јас,
    ама се мислам сега како за прв пат дали да одам на козметичар или дома со депилатор :^)
    незнам дали ќе се нафрлам, што би ми препорачале? :)
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    ^ Најубаво ти е на козметичар.
    Депилатор не би ти препорачала, јас дома имам, ама ретко го користам затоа што ми излегуваат поткожни влакна. Поубаво на козметичар со топол восок. После депилација бебешка пудра и немаш гајле ;) Башка ако никогаш не си се депилирала на рацете, не експериментирај дома.
    Јас колку бела и нежна кожа имам, козметичарката дури се плаши да ме депилира. Ама никогаш не сум се исфрлила.
     
  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски

    Јас првиот пат кога се депилирав бев многу црвена. Оди на козметичар подобро, зошто сама ако се правиш може паника да те фати дека ќе боли и да не ја тргнеш убаво лентата. :)
     
  15. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Со депилатор никако првиот пат, ќе те боли многу. Оди на козметичар и со восок ќе те средат. Нема шанси да се нафрлиш доколку восокот е чист и хигиенски. Црвенило ќе има малку но ќе ти помине за брзо време. Првиот пат боли, биди си спремна.
     
  16. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Јас сега почнав, т.е. еднаш ги имам издепилирано, со ВИТ кремата, има еден месец, како поретки ми се :)
     
  17. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Јас со депилатор целата се нафрлував/нафрлувам. Исто и на козметичар со восок (потенцирам проверен козметичар со чист восок), ама таква ми е кожата пречувствителна.
    Решението го најдов во депилацијата со шеќерна паста, си правам дома и самата си се депилирам.
    После депилацијата ставам бебешка пудра и немам проблем со црвенило.
    А порано после депилаторот/восокот на козметичар цела недела морав да се лекувам со кортико крема за едвај некако да ми помине црвенилото.
     
  18. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Со депилација кога првпат се депилирав на рацете,ми беше навистина болно.Дури се откажав..
    Рацете ги депилирам со ленти за депилација Veet,во домашни услови.
    Е сега,ако се одлучиш да се депилираш дома,подобро е да имаш помош од страна да ти ги одлепува лентите.
    Можеби е подобро првпат на козметичар да одеш.
    Инаку исфрлањето на црвени точки е моментално,стави си бебешка пудра и се ќе биде во ред ;)
     
  19. srekaa

    srekaa Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    2
    na kolku god otprilika pocnuvate da se depilirate ? i na kolku god smetate deka veke treba da se depelirate ?
     
  20. sexybaby

    sexybaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Мене депилирањето на рацете ми е помалку болно отколку на нозете.Најмногу ми одговараат veet лентите најмек е восокот.Тоа со нафрлувањето е секогаш различно некогаш повеќе,некогаш помалку и сум забележала дека зависи од тоа како се депилираш.Како и да е брзо поминува.