1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    459 глас(а)
    74,8%
  1. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477

    Па искрено,не дека има некоја стриктна старосна граница за депилација,ама нели не е во ред уште во детството да се почнува со депилации.
    Индивидуално е.
    Јас првпат рацете ги депилирав за матура.Не дека ми се познаваа мн,туку онака да видам како е.
    Немаат врска годините,ако премногу ти се познаваат влакната и не си задоволна од тој аспкт,тогаш може да се депилираш :D
     
  2. Gremleenka

    Gremleenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    19
    Првпат депилација на раце правев за матурата и тоа сама, со вит ленти и оттогаш наваму редовно ги депилирам. Сега тоа го правам со Силк ролонот. Брзо е, се испраксирав :D

    Само нешто сакам да прашам. Има ли некоја што влакната на рацете ги отстранува со брич? Неколкупати сум се нашла во ситуација да треба да одам некаде а да немам време да ги средам, па тоа како најбрза опција ми се гледа. Ама се плашам да не почнат да ми растат покрути влакна после? Другарка ми вели дека постојано се поминува со брич и дека немало врска, влакната и биле меки, ама јас скептик сум :worried:
     
  3. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    првата депилација на раце ја правев летово, на 14 години.Знам да, многу мала али многу ми беше срам таква да шетам, имав бааги влакна.И не се каам воопшто.Сама си се издепилирав со восок, болеше многуу, дури и крв ми течеше али ништо страшно, си бев после рает 2 месеца.Потоа заврши летото па немав потреба да се депилирам.Се издепилирав уше еднаш и тоа крајот на декември за нова година, и оттогаш многу малку ми имаат пораснато, и ептен ми се изретчени.:)
     
  4. Lilith13

    Lilith13 Нов член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Се имам поминато со брич десетина пати, нит се поцврсти влакната нит се погусти. Уште се ретки и меки. :)
     
  5. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Јас сакам да почнам да ги бричам(бидејќи нема шанси да почнам да ги депилирам уште од сега), но што мислите, сеуште мала за тоа, или? Сакам бидејќи од кога го извадов гипсот на раката ми се погусти влакната и тоа премногу ме нервира.. Но ако се бричам, да не станат поцврсти и уште погусти влакната? :?: :)
     
  6. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Не ти предлагам со брич, побрзо ќе ти растат и погусти да. Подобро е со крем или восок, ги изретчуваат :)
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Ги депилирам со депилатор на 2-3 недели отприлика и доста ми се потенки влакната сега и изретчени. Поубаво ми е отколку со крема и слично, бидејќи сум раат подолго време, а и не трошам пари :)
     
  8. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Па ќе ти се направат како на маж.
    Еве маживе се бричат стално, па види каква ќе се направиш.
    Значи, немој никако брич да ставаш !!!
    Освен ако сакаш да се упропастиш.

    Не знам како си мала за депилирање, ама не си мала за бричење ? Депилирањето ти е 100 пати поубаво, ем ќе ти растат милион пати побавно, ем ќе ти се оретчат.
    Ако не можеш сама, појди за прв пат во козметичар.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  9. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Јас се депилирам со депилатор, може има едно 2 години како што почнав, на почетокот малку ме болеше ама издржливо, сега веќе се имам навикнато не ни чувствувам никаква болка, а влакната ми се многу изретчени :)
     
  10. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Само што се вратив од депилација, со ладен восок беше, не боли многу.
    Туку сега ми излегоа едни слични брукни како кога ќе те касне комарец. Ги има околу пет/шест, прашањето ми е дали ќе ми поминат до утре?
     
  11. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Прв пат ли ги депилираш рацете вп тоj салон? Помини ги со алкохол или хидроген 3%.
    Jас ги депилирам со депилатор машинка,ама не е тоа тоа,затоа наjчесто користам Силк рол он.
     
  12. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Ке ти поминат за кратко, и мене ми излегуваат такви, нема потреба ништо да им правиш. :)
     
  13. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Добро е, ми поминаа. Не ми е прв пат да ги депилирам, прв пат ми е во тој салон затоа се исплашив. :D
     
  14. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Си испаничила, ама и со шеќерна така ми излегуваат, значи до кожата ти е, најверојатно не е до восокот. :)
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Трет пат ги депилирам рацете, првио пат за чудо не ми се појави никакво црвенило ниту чешање..
    еве овој пат гледам кај рамента црвени точки во вид на акни и ме чешаат... што да им ставам знае некој да помини чешањето и црвенилото? :tmi: :|
     
  16. cuciTo

    cuciTo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    13

    бебешко пудро за тело :) одма ќе престане чешањето
     
  17. g.i.r.l.y

    g.i.r.l.y Нов член

    Се зачлени на:
    22 април 2014
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Мене ми е малку страв да ги депилирам рацете бидејќи другарките ми викаат дека ќе ми станат поцрни :( Ве молам е кој има искуство дали ке станат поцрни или исти ќе останат :?:
     
  18. hristinnnna

    hristinnnna Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    171
    Глупостии на квадрат. :tmi:
    Јас пред да се депилирам си бев како човеколик мајмун, и на 13 години се издепилирав сама со шеќерна паста, восок.Одтогаш се имам три пати издепилирано, растат многу бавно и се ептен изретчени и побледи.
    Поцрни само ако ги избричиш, со депилација нема шанси.
     
  19. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Неинформираност. :fubar:
    Како може поцрни жити се? Трагикомично..
     
    На Saricko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Saricko

    Saricko Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    1.137
    слободно почни да си ги депилираш рацете, нема да ти станат поцрни :fubar: напротив ќе ти се изретчат јас од 14 години се депилирам со топол восок и презадоволна сум :)