1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    459 глас(а)
    74,8%
  1. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Можеш и да ги потсекуваш влакненцата со машинка за стижење или си има едни посебни за потсекување 150 ден.се Машинката само ги крати, потоа не растат црни и дебели како со брич и ептен малку се приметуваат. Маааалку ќе боцкаш ама нема да се расправаш со бубулици :!:
     
  2. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    една ипол шолја (од тие за чај) шеќер, еден лимонтус и 1/4 шолја вода, загреваш и мешаш да се добие жолто до портокалова смеса... која во почеток (додека е топла) е течна, оставаш да се стврдне, ама не многу да биде млака, да може да се поднесува на кожа, и од неа месиш топчиња, ги нанесуваш со прсти на влакната, од надолу кон нагоре, и тегнеш од нагоре кон надолу и така... не знам јас пробав пред 3-4 дена не ми излегоа брумчиња, инаку претходно со истата смеса се депилирав ама со лентите или со памучна ткаенина (ако немам ленти) и тогаш ми излегуваа брумчиња, а вака не.
     
  3. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    јас на раце се депилирам со машинка од zepter. Инаку многу ја мразам машинката и освен на рацете секаде ме боли. Не ми се познаваат веќе толку, и поретки се.
     
  4. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    значи во спротивен правец се нанесува и трга од тоа како правиме со ленти, така?
     
  5. anickata

    anickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    73
    да да исто е како со ленти постапката, само што сега не користиш ленти тука само ја нанесуваш смесата и тегнеш :lol: :*
     
  6. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    ахам. оки фала многу позз :*
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Јас не се депилирам на рацете, немам потреба од тоа, ама другарка ми знам дека се депилира со топол восок и нема никакви проблеми со црвенила. После депилацијата става бебешка пудра и готово ;)
     
  8. LadyStyle

    LadyStyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Ја користев ленти Веет и со нив ти доаѓаат како марамчиња...затоа што мене кожата ми се иритираше и со нив мирен си...само поубаво е пред спиење помини се,намачкај се со тоа како масло од влажната марамица и утредента ко нова бев... :)
     
  9. perdija

    perdija Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    5
    Јас се депелирам со депилатор, ама многу поткожни ми излегуваат во делот кај лактот :worried: па сега почнав да се тријам со синѓерот од рапавата страна кога се бањам на тие делови подолго. Мислам дека ќе има резултати, барем засега не е лошо.
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    И мене ми е исто кога се депилирам со машинка. Само на рацете не ме боли.
    Иначе почесто имам навика со ленти со ладен восок и еден месец сум раат.
     
  11. marija1985

    marija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    jas se depiliram so masinka i da vi kazam ama ne me boli ni na race ni na noze
    uzivam duri
     
  12. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    имам пробано и со машинка и со ленти со се ама пак џабе со се ми се прат брунчиња на рацете... :@ ај сега ке пробам со ова со шеќерот па да видиме дали нешто ќе бидни...
     
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.117
    Допаѓања:
    14.337
    Пол:
    Женски
    Јас се депилирам со Veet крема за депилирање задоволна сум но ми растат за 1 недела и потоа боцкам...женски сакав да ве прашам што е подбор деплиациај со крем.со ленти или...?
     
  14. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Се депилирам со ленти, а после ако остане некое влакно со депилатор
     
  15. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    8.122
    Пол:
    Женски
    Рацете си ги депилирам со машинка и многу сум задоволна,никакви брунчиња или било какви проблеми.И доста ми се изретчени,а и малку ми се познаваат(скоро ич) па на еден месец ги депилирам.
     
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Само еднаш ги имам депилирано рацете. Користев крема VEET.
     
  17. Angle

    Angle Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    сакам да поставам едно прашање па ако може некоја да ми одговори ;)
    сакам да се депилирам со шербет дома да направам, знам рецепт со 6 лажици шеќер, да се стопи на оган па 6 лажици вода и пола пакетче лимонтус и така натака.. сакам да знам дали треба да чекам да се излади па после да ставам од смесата за да не се изгорам, но се прашувам да не се здрви смесата ?:worried: и ме интересираат да не има некои несакани последици? :sweat:
    и ме интересира дали се вадат од корен влакната?
    ве молам таа што знае да пиши ако сака :( поздрав и БЛАГОДАРАМ однапред !!!! :)
     
  18. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Мислам дека депилација на раце е претерано! Ајде за некоја која има изрзено црни влакна на рацете, тоа да! Ама за терање мода, или затоа што така прават другите - е тоа не го оправдувам!
     
  19. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    Јас се бричам на рацете.Можеби ќе ви звучи чудно девојки,но јас тоа го правам од пред две години и веќе не ми ни растат...Мислам,растат секако,но скоро и не се познаваат..И супер ми е! :)
     
  20. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Исто...дури и се чудам како е можно тоа.Ќе ги избричам и ми подраснуваат по многу време.само еднаш ги имам издепилирано,но еве утре пак.Дома сама со восок ;)