Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

 1. Не

  151 глас(а)
  25,2%
 2. Да

  449 глас(а)
  74,8%
 1. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.724
  Допаѓања:
  5.140
  Можеш и да ги потсекуваш влакненцата со машинка за стижење или си има едни посебни за потсекување 150 ден.се Машинката само ги крати, потоа не растат црни и дебели како со брич и ептен малку се приметуваат. Маааалку ќе боцкаш ама нема да се расправаш со бубулици :!:
   
 2. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  621
  една ипол шолја (од тие за чај) шеќер, еден лимонтус и 1/4 шолја вода, загреваш и мешаш да се добие жолто до портокалова смеса... која во почеток (додека е топла) е течна, оставаш да се стврдне, ама не многу да биде млака, да може да се поднесува на кожа, и од неа месиш топчиња, ги нанесуваш со прсти на влакната, од надолу кон нагоре, и тегнеш од нагоре кон надолу и така... не знам јас пробав пред 3-4 дена не ми излегоа брумчиња, инаку претходно со истата смеса се депилирав ама со лентите или со памучна ткаенина (ако немам ленти) и тогаш ми излегуваа брумчиња, а вака не.
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.676
  Пол:
  Женски
  јас на раце се депилирам со машинка од zepter. Инаку многу ја мразам машинката и освен на рацете секаде ме боли. Не ми се познаваат веќе толку, и поретки се.
   
 4. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  значи во спротивен правец се нанесува и трга од тоа како правиме со ленти, така?
   
 5. anickata

  anickata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  69
  да да исто е како со ленти постапката, само што сега не користиш ленти тука само ја нанесуваш смесата и тегнеш :lol: :*
   
 6. babyblue

  babyblue Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2010
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  12
  ахам. оки фала многу позз :*
   
 7. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Јас не се депилирам на рацете, немам потреба од тоа, ама другарка ми знам дека се депилира со топол восок и нема никакви проблеми со црвенила. После депилацијата става бебешка пудра и готово ;)
   
 8. LadyStyle

  LadyStyle Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  120
  Ја користев ленти Веет и со нив ти доаѓаат како марамчиња...затоа што мене кожата ми се иритираше и со нив мирен си...само поубаво е пред спиење помини се,намачкај се со тоа како масло од влажната марамица и утредента ко нова бев... :)
   
 9. perdija

  perdija Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  Јас се депелирам со депилатор, ама многу поткожни ми излегуваат во делот кај лактот :worried: па сега почнав да се тријам со синѓерот од рапавата страна кога се бањам на тие делови подолго. Мислам дека ќе има резултати, барем засега не е лошо.
   
 10. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  И мене ми е исто кога се депилирам со машинка. Само на рацете не ме боли.
  Иначе почесто имам навика со ленти со ладен восок и еден месец сум раат.
   
 11. marija1985

  marija1985 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  2
  jas se depiliram so masinka i da vi kazam ama ne me boli ni na race ni na noze
  uzivam duri
   
 12. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  29
  имам пробано и со машинка и со ленти со се ама пак џабе со се ми се прат брунчиња на рацете... :@ ај сега ке пробам со ова со шеќерот па да видиме дали нешто ќе бидни...
   
 13. GirlLove

  GirlLove Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  2.349
  Допаѓања:
  7.679
  Пол:
  Женски
  Јас се депилирам со Veet крема за депилирање задоволна сум но ми растат за 1 недела и потоа боцкам...женски сакав да ве прашам што е подбор деплиациај со крем.со ленти или...?
   
 14. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Се депилирам со ленти, а после ако остане некое влакно со депилатор
   
 15. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.182
  Допаѓања:
  1.187
  Рацете си ги депилирам со машинка и многу сум задоволна,никакви брунчиња или било какви проблеми.И доста ми се изретчени,а и малку ми се познаваат(скоро ич) па на еден месец ги депилирам.
   
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.073
  Допаѓања:
  16.555
  Пол:
  Женски
  Само еднаш ги имам депилирано рацете. Користев крема VEET.
   
 17. Angle

  Angle Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  сакам да поставам едно прашање па ако може некоја да ми одговори ;)
  сакам да се депилирам со шербет дома да направам, знам рецепт со 6 лажици шеќер, да се стопи на оган па 6 лажици вода и пола пакетче лимонтус и така натака.. сакам да знам дали треба да чекам да се излади па после да ставам од смесата за да не се изгорам, но се прашувам да не се здрви смесата ?:worried: и ме интересираат да не има некои несакани последици? :sweat:
  и ме интересира дали се вадат од корен влакната?
  ве молам таа што знае да пиши ако сака :( поздрав и БЛАГОДАРАМ однапред !!!! :)
   
 18. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  316
  Мислам дека депилација на раце е претерано! Ајде за некоја која има изрзено црни влакна на рацете, тоа да! Ама за терање мода, или затоа што така прават другите - е тоа не го оправдувам!
   
 19. mysterious

  mysterious Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2010
  Пораки:
  1.489
  Допаѓања:
  2.635
  Јас се бричам на рацете.Можеби ќе ви звучи чудно девојки,но јас тоа го правам од пред две години и веќе не ми ни растат...Мислам,растат секако,но скоро и не се познаваат..И супер ми е! :)
   
 20. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  91
  Исто...дури и се чудам како е можно тоа.Ќе ги избричам и ми подраснуваат по многу време.само еднаш ги имам издепилирано,но еве утре пак.Дома сама со восок ;)