1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    460 глас(а)
    74,8%
  1. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Ги депилирам да,не дека имав нешто многу,ама онака поубаво јас се осеќам. И по депилацијата,не ми растат многу,не се ни приметуваат,така да и да ги пропуштам едем,месец,па и два и поише не е ништо страшно
     
  2. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Ги депилирам секој месец со депилатор.Веќе подолго време така ги депилирам,се навикнав,а и поубаво ми е.Не дека имам многу влакна,ама поубаво ми е така кожата на рацете,мазна и педантна :)
     
  3. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126

    Се согласувам со тебе. Мразам најмногу на свет влакна :), немам многу, но не сум ни без ич така да сметам дека денес на ова време е невкусно да ти се познаваат големи влакна по рацете, како што е случај кај некои :) . Јас ги депилирам рацете со депилатор веќе 3 години и сум задоволна, навистина кожата е помека и понежна.
     
  4. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Си ги депилирам рацете уште пред 5 години и си ги депилирам со депилатор и тоа двапати месечно не ми растат бргу и не ми се мн познааваат
     
  5. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Депилирам раце редовно секој месец,5-6 години наназад,со топол восок обично и ептен ми е убаво.А и изретчени ми се влакната,доста се приметува на одредени делови од рацете.
     
  6. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Пред да ги депилирате рацете со машинка, ленти, депилатор се мачкате со нешто или откако ќе ги извадите? Планирам деновиве да ги извадам влакната на рацете, многу малку имам но сакам да пробам па ми треба совет :)
     
  7. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Па мене на козметичар пред депилација ништо не ми ставаат,а после тоа ми ставаат пудра Бекутан и толку
     
  8. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Ако имаш малку тогаш воопшто не се депилирај зошто ќе почнат да ти растат .. Или ако веќе се одлучуваш за тоа тогаш не се депилирај секој месец него скокај еден па депилирај се :) Инаку и на мене откако ќе ме издепилира ми става крема некоја , пред тоа не .
     
  9. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас се депилирам со топол восок, не ме мачка со ништо претходно, само после тоа со бебешки некој или пудра во прав. Инаку пред секоја депилација, мислам дека е најдобро да си се истушираш за да се отворат порите и помалку да боли...Јас така практикувам, ако е случајно штетно, нека кажи некој :$
     
  10. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833

    Мој совет :- Ако имаш многу малку влакна не почнувај да ги депилираш ;)
     
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Кате и јас тоа и го кажав , нема потреба ако има малку или и се мали .
    Инаку Дарла , и јас пред депилација се бањам за да не ме боли многу и помага малце од малце . Не сум слушнала дека е лошо . :)
     
  12. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Па затоа од лично искуство и кажувам ако нема потреба нема што да се малтретира :)
    Јас се зафркнав што почнав да ги депилирам рацете -а немав многу ама ете сите другарките се депилираа и немаа ич па зошто јас да имам (глупачка сум билаа) :lol:
    и плус првото време со Veet крема за депилација почнав ( а со крема е исто како со брич ,само што нема да се исечеш) и ми се згустија влакната и подолги ми растеа
    во последно време си одам на козметичар со восок и забележувам дека поизретчени се колку толку
    Сега сакам депилатор да си купам ама незнам колку е корисно тоа
    дали се изретчуваат влакната ? и на колку време растат ?
    ако користи депилатор некој нека пише
     
  13. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки, сега почнав да се двоумам дали да ги депилирам или не :lol:
     
  14. Dgirlll

    Dgirlll Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    953
    Допаѓања:
    7.286
    Пол:
    Женски
    Јас користам депилатор, и еднаш на месец и пол ги депилирам, и јас имам забележано дека ми се ретчат. Инаку и јас имам слушнато дека поубо е да се депилираш ако се имаш пред тоа истуширано не само за рацете и за нозете поубо е, и после депилацијата пудра бекутан клавам, а некогаш и павловичева.
     
  15. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    И јас користам депилатор веќе 4 години и искрено сметам дека малку ми се изретчени влакната. А за тоа на колку време се депилираш, зависи од тоа колку влакна имаш и дали ти растат брзо. Јас на пример имам повеќе влакна и брзо ми растат, и на коса и секаде :lol: , па рацете ги депилирам на месец дена. Инаку јас пак секогаш ги депилирам пред туширање, и после тоа си ставам млекце за тело, значи не користам ништо специјално. Со текот на времето се навикнуваш, како и секоја депилација и болката за време на депилирањето се намалува, да не речам исчезнуваа, а и денес не се скапи многу депилаторите така да јас би ти препорачала :)
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Прв пат ги депилирав со восок, една другарка ме депилираше, после некое време одев на козметичар, а сега скоро 3 години сама си се депилирам со депилатор, не ме боли воопшто, имав ужасно многу црвени точки и до пред некое време имав и подкожни влакна. Сега еднаш неделно правам пилинг со кафе, сол и шеќер и последниов пат кога се депилирав немав :) Во последно време ставам и павловичева и немав црвени точки :)
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Unknowngirl16

    Unknowngirl16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    pa imam mn malce vlakna na racete megjutoa sakam da sum si sredena i pedantna.a isto taka mn me boli so vosok i so masinka i si resiv na sekoi 5-6koga ke im udram eden bric na racete abe super mazni ko staklo a ne me ni bockaat racete zs posle toa stavam mleko za telo od Dove ili Nivea i top mi e :lol:
    [mod-kirilica:18j1i35f][/mod-kirilica:18j1i35f]
     
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.937
    Треба да ме депилира сестра и за првпат на раце утре со депилаторот ..страв ми е на раце :worried: sigurno boli..
     
  19. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    Само на козметичар, со ленти со восок за една употреба.
    Некако најсигурно и најстручно ми е ! :|
     
  20. babyblue

    babyblue Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    12
    Влакна на дланките

    и јас имам влакна на дланките ги депилирам а понекогаш знам да ја земам пинцетата и со неа да ги фатам :lol: