1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Vesna89, 4 декември 2009.

?

Ги депилирате ли рацете?

  1. Не

    155 глас(а)
    25,2%
  2. Да

    459 глас(а)
    74,8%
  1. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Влакна на дланките

    јас имам светол тен и влакната ми се бели,и поради тоа не ми се познаваат речиси воопшто ниту на дланки,рацеи нозе.ги остранувам влакната исклучиво на нозе,интима и раце до лакт понагоре не.на дланките не ги депилирам,но кога еднаш бев на козметичар ми ги издепилираа и на дланките и ми беше потоа малку страв да не ми се појават многу влакна но по 1 месец си израснаа онолку колку што имав и претходно.сега не ги чепкам оти речиси и немам а и не се познаваат.
     
  2. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    На раце се депилирам со шербет и не ме боли,сакам и за на нозе ,ама таму ке ме боли многу и немам храброст.
     
  3. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    Со машинка, скоро и болка не осеќам а и изретчени ми се па само на лето го практикувам ова.
     
  4. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    На козметичар. Не ме болеше многу, скоро и да не осетив. Истовремено и на друго место ме депилираа. Две ме работеа (колку перверзно звучи ова). :D Единствено што ми пречеше е што девојката која ме правеше на раце не беше нешто многу упатена во тоа што како треба да прави, но важно мазна излегов. :)
     
  5. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Мајка ми не учеше мене и сестра ми НИКАКО да не чупаме веѓи и да не депилираме раце.
    Секако јас не ја послушав и не се каам! :lol:
    Факт е дека имам убави веѓи, но факт е и дека мора малку да се средат/обликуваат.
    За депилацијата на раце пак, реалноста е дека јас имав поприлично многу влакна на рацете.
    Еве веќе 6 години како чат-пат (кога ќе забележам дека почнуваат да растат) ги депилирам со машинка за депилација.
    Еднаш оставив скроз да пораснат за да проверам дали се изретчиле, бев воодушевена од она што го видов. Беа значително изретчени. Сеуште ги депилирам, не би било срамота сега веќе и ако престанам да го правам тоа, но многу по убаво се чувствувам со мазни раце а и веќе навика ми е.
     
    На maleckataa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. srn4e

    srn4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    111
    Машинка за депилирање спас против восочни мозолчиња на рацете.Брзо и едноставно ама боли по малку. :) Првпат кога ги издепилирав на козметичар ми се направија мозолчиња па потоа дома си ги правев.Имам пробано и со восок ама повеќе време ми одзема.
     
  7. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44
    Ve molam za Pomos....:(
    Znaci jas kako mala sum zemala bric i kaj sum stignala sum gi izbricila vlaknata niz celoto telo:(
    I sega imam golem problem vlaknata mi rastat kako na majmun neznam sto da pravam navistina Neznam kade da se obratam a i stram mi e da Im kazam na drugarkite i da gi prasam sto da pravam:(:(:(
    Ve molam za pomoss Plsss<3
    Pozdravce mwa
    [mod-kirilica:246763oi][/mod-kirilica:246763oi]
     
    На Angel-Wings и Angela.Stoilkova им се допаѓа ова.
  8. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    и јас имам ваков проблем само што не сум се избричила доброволно туку ме бричеле поради они ланѓузи што ги викаат - пердувчиња и не можам да ти кажам каков ми е грбот и стомакот ;( ме запустиле скроз.
    раце нозе и меше ај некако ќе ги издепилирам али грбов како ? плус баш на пределот кај вратот па надолу ми се. така да планирам да си закажам депилација само за грбот па не може ова вака кога ќе дојде лето ;(

    туку дајте бе отворете еден салон ФЕМИНА па да се собереме да се издепилираме нашминкаме исплачиме насмееме да ни олесни на сите :D :*
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  9. maleckataa

    maleckataa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    44

    Leleee siroti niee:(:(:(
    Jas sakam da si soberam pari i da napravam laserska depilacija barem na stomakot racete i nozete :(:(:(ama dodeka da soberam pari ke puknamm stvarno katastrofa e be lelee :(:( dajjj pomagajtee be lugee so da pravime <3
     
  10. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Немој да се лажеш да даваш пари за ласерска, само џабе пари ќе фрлиш, две мои другарки беа, ако сакаш ќе ти ги дадам нивните емаилови па прашај ги нив лично, отиди си на шеќерна депилација во Александрија, јас таму редовно се депилирам и сега рацете на два - три месеци ги депилирам, стомак исто така, е за нозе си идам еднаш месечно, а влакната скроз ми се изретчени. Инаку тоа со ласер превара жива.
     
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Или сама напрај си шеќерна депилација дома, сега тоа ни е хит на сите феминки :lol:
     
  12. Pearly

    Pearly Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    можеш ли да ми кажеш каде се наоѓа тој салон Александрија?
     
  13. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Мене многу ми се исретчија откако ги депилирам со вит крема,инаку порано со машинка ги депилирав ...сега може побрзо ми никнуваат на 2недели,ама ми се јави проблем-околу рамото-бидејќи и таму ставав ми се јавија многу ситни како брунчиња ,и тоа не неколку туку мнооогууу, :doh: инаку откако се издепилирам никогаш на рацете не ставам ништо зошто така сум чула 24часа ништо не се става...читам дека била добра бебешката пудра па ќе пробам...
    Еве сега на тие ситни брунчиња им ставам течна пудра веќе 10 дена малку се смирија ама пак ги има многу,ставав и хлорамфеникол ама од него не ми помогна ништо :doh:
     
  14. cvet85

    cvet85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    6
    Александрија е после католичка црква, спроти карате клубот Работнички.
     
  15. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Со години ги депилирам со восок и веќе скоро и да немам. Скроз се изретчени и дома ги средувам за 10мин со една вит лента, 2те раце
     
  16. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Ги депилирам рацете веќе 5 години, немав некоја голема потреба од истото, но мзано си е мазно :)
    Почнав да ги депилирам со шеќерна паста, па така се депилирам до ден денес. Многу ми омекнаа и ми се изретчија па сега се депилирам на два месеци.
    Еднаш се имам издепилирано и со Вит крема за депилација, но искрено воопшто не сум задоволна од истата, бидејќи ефектот е моментален и сум скептик за такви хемии ;)
     
  17. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Ги депилирам рацете со восок или со електричен депилатор.
     
  18. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    615
    Пол:
    Женски
    shana izvini ama sakam da te prasam neli premnogu te boli so elektricen depilator? kako da gi korne...
    [mod-kirilica:3ajutsl2][/mod-kirilica:3ajutsl2]
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Иако прашањето беше за Шана наменето, ќе си земам за право да кажам дека и јас во последно време со депилаторче ги средувам рацете и супер ми е. И не, не боли. Првиот, вториот пат само можда, дури да се навикнеш на болката. Ништо страшно.
     
  20. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Ги депилирам рацете веќе 5 години и секогас одев кај козметичар,проблемот е тоа сто сега не сум во состојба да платам 70 евра :fubar: кај тукасните козметички студија па си купив депилатор електричен.Ги издепилирав нозете ај некако стискав заби ама ептен ми е страв дури и на помислата да ги издепилирам рацете,гледам дека повеќето го прават тоа па ајде мозеби ке престрасам но имам едно друго прасање,за девојките сто се депилираат со депилатор:мене ми се појавија гнојници како брунчиња на местата кај сто се депилирав ми се надразнува козата дали користите и сто после третманот?
    благодарам и секоја чест на храбрите и мазохистите :rofl: :rofl: