1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација на стомак

Дискусија во 'Тело' започната од k.broken, 6 јуни 2010.

  1. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    И јас забележав некои црни влакненца на стомакот, одма под папокот. Пробав да ги тргнам со ленти ама не излегоа. |(


    И сега можи беа многу мали, ќе пробам со топол восок по неколку дена. Ама многу имав црвенило и како мозолчиња ми се појавија и никако не исчезнуваа. Да не знаете што треба да ставам за да не се случи тоа повеќе? И, подобро е со топол восок или нема врска?
     
  2. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас се депилирам со топол восок и можам да ти кажам дека е доста ефикасно. Ми трае и по цел месец, не ми растат многу брзо. Е сега, моето искуство е такво, незнам дали кај тебе ќе биде исто, но пробај, неможеш ништо да изгубиш.
    Црвенилото и мозолчињата се појавуваат и кај мене, и тоа повеќе кога се депилирам со ленти, а не со топол восок. Затоа мислам дека со топол восок е подобро. :)
     
  3. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Утрово и јас ги тргнав со топол восок, се излезе. :rofl: :rofl: Повеќе со ленти-нема шанси!! Немам сега мозолчиња, само малку црвена кожата ми е, се надевам ќе помине. Па, ќе видиме до кога нема да пораснат. :)
     
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Само со топол восок, не е штетно, болката е издржлива и влакненцата потоа не растат како боцки. :)
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мене досега на стомакот после депилација со топол восок не ми излегле мозолчиња .. не се секирајте :lol: И не боли ич а споро растат и помалку се :)
     
  6. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Јас не сакам да ги депилирам, па затоа сакам да почнам да ги белеам. Може некој да ми каже со каков хидроген се белеат и колку често? :)
     
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Имаш во аптека 3%, 6%, 9% И 12% хидроген. порано користев 9%, ама не знам што ќе постигниш со белеењето??? Најдобро стави топол восок, како што кажаа претходните девојки, лесно е, не боли многу, а растат побавно и помалку ;)
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. catty

    catty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    19
    Само со топол восок си ги вадам и супер ми е до сега не сум имала проблем со болка или некакво исфрлање,но се зависи и од восокот дали ти одговара на кожата...а за мозолчиња ако ви се појават добро е да ги мачкате со течна талк пудра (онаа за сипаници) од аптека и брзо поминуваат :D
     
  9. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    девојки јас сум од ск и сакам да прашам од кај го купувате то восок за топла депилација и која цена е?
     
    На Candice.S му/ѝ се допаѓа ова.
  10. K-a-t-e-n-c-e

    K-a-t-e-n-c-e Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    32
    го има баш во сите поголеми маркети во деловите за козметика под најразлични имиња, во ролони или пак во кутивчиња, а исто така можеш и во аптека да го најдеш.
     
  11. Isabel

    Isabel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    2.143
    Планирам со топол восок да ги средам, па ќе видиме.
     
  12. Monroe

    Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    431
    Допаѓања:
    416
    До сега не сум го депилирала стомакот ама сега забележувам дека имам на некои делови поизразени црни влакненца, како што прочитав од вашите постови заклучив дека најдобро е со топла депилација ...па ме интересира со каков топол восок ги депилирате ( добар ли е оној Силк?)
    и дали преферирате во козметички салон или во домашни услови?...додајте и некоја информација плус, не ми е на одмет и така не сум доволно искусна со самостојно депилирање .. :)
     
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Имаш во аптека 3%, 6%, 9% И 12% хидроген. порано користев 9%, ама не знам што ќе постигниш со белеењето??? Најдобро стави топол восок, како што кажаа претходните девојки, лесно е, не боли многу, а растат побавно и помалку ;)[/quote

    За белеење би ти препорачала хидроген 3% млечен(30 денари),најслаб е,од аптека ке си земеш бланш(прашок,имаш од 20грама-40 денари и од 50 грама-80 денари,ама за стомак ти е доволно од 20 гр.) и ваков хидроген.Правиш смеса ко за шатирање на коса,и нанеси го слободно на стомак или кај сакаш,ама,држи го неповеке од 3мин,мах 4 :!: .Ако имаш чуствителна кожа,држи го 2 мин,а ако сепак се појави црвенило,после туширање,намачкај со млеко.не е опасно :)
     
  14. MoreNa-22

    MoreNa-22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    386
    Допаѓања:
    76
    Па можеш и сама воопшто не е тешко и е брзо. јас се депилирам со силк ролонот и е доста добар редовно го употребувам и воопшто не е скап
     
  15. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    Ми испадна ненадејно да одам до Охрид, и во брзањето немав ништо друго при рака освен брич. Од еднаш може да ми се направат влакненцата погусти и потврди? :^)
     
  16. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.800
    Пол:
    Женски
    хммм не ми текнало да погладнам баш ќе побарам сакам да пробам дома да се издепилирам
     
  17. macencetoo

    macencetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    3
    се издепилирав прв пат со депилаторче и мн ми е убо сега ммммм мазно
     
  18. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Депилатор таму нема шанса, пробав еднаш и очите мислам дека како на Том на федери ќе ми излетаат :whew: .
    Златен восок, јас користам оној што е Силк како рол-он, со него го депилирам стомакот и надусниците, и воопшто не ме боли. Страв ми е да ја повлечам лентата но стискам машки заби :doh: и готово-мазно е.

    Е сега мене после депилација ми се исфрла стомакот, поточно таму кај што сум се депилирала, не веднаш туку наредниот ден, со онакви ситни црвени топчиња и тие ми стојат 2-3 дена и се губат после тоа. Но јас стомакот го депилирам редовно само преку лето, зошто нели маички па може да се поткрене маичката и оп влакната на мегдан :puke: не иде грдо е.
    А во зима еднаш или два пати ако се издепилирам немам многу и + цело време со боди, дуксери, туники и никој не ми ги гледа( освен Петко :$ ).
     
  19. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Вчера се издепилирав баш, со депилатор. Под папокот немам гајле, ама сега ги потфатив и тие малце над папокот и сега имам такви црвени точкички што чешкаат, се надевам според постов на Најубава дека за 2-3 дена ќе ги снема :D
     
  20. AzSxDc

    AzSxDc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    24
    депилација на стомак.!

    Зошто сите ми велат дека депилацијата на стомакот е стетна ако се депилираш на секоја депилацијаа? па јас мислам дека сега е лето и тука треба да бидеш издепилирана