1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со ладен восок

Дискусија во 'Тело' започната од Lizalka, 14 април 2010.

 1. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  Девојки барав по темиве ваква тема, ама не најдов, така да ако случајно има, а јас не сум ја видела ве молам да ми простите...
  Сакам да прашам дали имате правено депилација со ладен восок, што е всушност тоа и каде има салони каде што прават таква депилација? И да ми кажете ваши искуства...
  Слушнав дека со ладен восок се ваделе подкожните влакна.. Јас ги имам многу, така да сакав за матура да правам ваква депилација
  :hai: :hai:
   
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Уф ладен восок... јас се имам депилирано ама со топол, за ладен немам поим ни како се прави тоа. Да прашаш во салониве (за убавина :makeup: ) сигурно имаат таква понуда.
   
 3. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  17.123
  Допаѓања:
  234.489
  Jas se depeliram samo so laden vosok,bidejki e pohigienski zatoa sto go frlaat odma a ne kako topliot so posle go uptrebuvaat uste bezbroj pati.I posle eve ti infekcii,pa zatoa samo depilacija so laden vosok.Imam probano i so topol i ne bas nekoja golema razlika vo bolkata kako sto velat deka so topol pomalku boli.So tek na vremeto se naviknuvas, a plus i ne se zamaras dali ke zakacis nesto :) E sega znam deka e malku poskapo otokolku so topol i posto ne sum od Sk ne mozam da ti kazam deka go koristat.Ama mislam deka go ima vo recisi sekoj salon,a vo onie pogolemite sigurno.I ne razmisluvaj,eve jas ti preporacuvam :)
   
 4. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Јас до сега се депилирав со топол, ама еве последниот пат пред две недели отидов на ладна депилација, пошто се исплашив од разни инфекции и посигурно си е со ладен. Е сега за болка сите викаат дека со топол помалку боли, ама мене ми беше исто. Значи според мене ладната депилација не е болна како шо викаат, а многу е почиста и сугерна се осеќаш затоа шо гледаш пред тебе како ти отвараат нов восок и веднаш го фрлаат. Малку е поскапа ладната, ама не сум од Ск па не знам да ти кажам колку е таму, а инаку во сите салони ја има, они те прашаат дали сакаш топол или ладен восок.
   
 5. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  17.123
  Допаѓања:
  234.489
  Taka e,barem si znaes deka nema da fatis nekoja infekcija,a i da i jas ne primetiv nekoja golema razlika vo bolkata.
   
 6. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  А колку пари е таму кај вас за нозе цели и за нозе и за раце заедно? Ваљда цените се тука некаде
   
 7. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  17.123
  Допаѓања:
  234.489
  Pa noze i preponi e 400 denari, a celi race e mislam deka 200 t.e vkupno 600 :)
   
 8. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  Фалааа :*
   
 9. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  јас две години се депилирав со топол восок али сега на полседната депилација бев и се депилирав со ладен восок, бидејќки имав некои проблеми ми се јавуваа многу брунчинја на интимниот дел и се одлучив да видам како ке ми реагира кожата на ладен восок, викаат дека е многу подобар па ке видимо,а да е похигиенски тоа е точно а болот е ист и со топл и со ладен восок, барем за мене
   
 10. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13
  депилација со ладен восок во ск ти е 550 ден цели нозе + раце 250-300 ден
   
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.924
  Депилацијата со ладен восок е поскапа и повеќе боли. За депилацијата со топол восок , нормално дека нема да е хигиенски ако восокот не е сменет со недели , треба да се мења на недела , најмногу 2 недели.Ако восокот е кафеав , не е менуван.Каде што идам јас , се знам со тие таму , прашав зашто восокот е бел , и ми рекоа дека сите се чудат , а искрено и јас се зачудив.А тоа било затоа што го менуваат.Ако таму каде што идете да се депилирате , редовно го менуваат топлиот восок , и тој ќе е хигиенски :)
   
 12. maca-mk

  maca-mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  13
  Dushica има разни врсти на восоци и разни бои бели, златни, како кафеави... значи неможеш ти да знаеш дали восокот им е менуван или не зашто не е восокот секаде ист... а што се однесува до хигиената ладниот восок е најдобар зашто еднаш се употребува и се фрла за разлика од топлиот што се употребувал по 100 пати..
   
  На pinkylady му/ѝ се допаѓа ова.
 13. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  199
  подобар е ладниот восок од топлиот, ама и од тој се прават поткожни, туку да видиме со таа шеќерната паста како е ако отворат салон во ск и таа за една употреба била, така да и тоа е хигиенски :D
   
 14. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Точно дека е поскапа депилацијата со ладен восок а за болката мене ми е скроз иста и со топол и со ладен. Значи не боли повеќе ладната од топлата депилација според мене. А за тоа дека восокот бил бел не мора да значи дека го менат, има различни бои на восоци некои потемно кафени, некои посветло, некои бели. И тоа шо го менат на 1 недела не ти е гаранција дека нема некоја бактерија во него, затоа шо и денес да е ставен нов восок ако таа пред тебе имала некоја инфекција можно е и ти да ја закачиш бактерија :( Од аспект на хигиената подобар е ладниот затоа шо пред тебе одма ги фрлаат лентите.
   
  На pinkylady му/ѝ се допаѓа ова.
 15. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  сега ги отворив тие страни за таа шекерна депилација ми ми звучи убаво, дали знае некој колку чини таа шекерна депилација за цело тело и колку е ефикасна, всушност дали во куманово во тој салон умеат да депилираат така, бидејки прочитав дека требада бидат обучени за таквада депилација
   
 16. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  jas sum od kuamnovo, zainteresirana sum za sekernata depilacija, samo me interesira kolko cini takvata depilacija za celo telo,jas momentalno se depiliran so laden vosok, kaj edna devojka poveke vreme imam problem so sramot, bidejki kaj nea sum navinkata i ne mi e sram, a bidejki imam pretezno mnogu vlakna mi e sram da pojdam vo drug salon, koj mozebi e mnogu i podobar :$
   
 17. Desperate

  Desperate Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2010
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  3
  Се извинувам што моето прашање ке биде надвор од темава, но се надевам дека некој ке ми даде совет... веќе подолго време се депилирам со крема за депилација Veet но во последно време забележав дека на нозете почнуваат да ми излегуваат брунчиња по неколку подкожни влакна и црвенило...незнам што да направам :( дали да ја сменам кремата? или пак да користам некоја маст после депилирањето? Една пријателка ми редложи да одам на депилација во салон но таа идеја ја отфрлив затоа што колку што слушнав за депилација во салон влакната треба да бидат подолги а јас неможам да трпам поголеми влакна и затоа се депилирам почесто. Ве молам за совет :)
   
 18. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  И јас порано се депилирав со кремата од Веет немав никаков проблем ама мислам дека нема некој ефект исто ти е како да си се бричела и влакната растат исто брзо а ако не сакаш да ги подпораснеш малце за депилација можеби треба да го смениш кремот за депилација има еден од Лидера и тој е ефикасен пробај и мислам дека е поефтин од веет. Поздрав
   
 19. sweety.86

  sweety.86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  21
  Јас се депилирав со топол восок и препони и нозе а раце со електричен депилатор бидеќи на нозе и на препони нема шанса многу ме боли, ама кога ја сменив козметичарката оти претходната ми замина на породилно кај оваа што појдов депилира само со ладен восок прво мислев дека ќе ме боли повеќе ама сепак болката е иста и мислам дека повеќе нема шанси да се издепилирам со топол восок многу нехигиенски е каква не инфекција сум можела да закачам посебно на препони кој знај колку жени имала депилирано пред мене и колку и термички да се обработува не е тоа тоа затоа ладна депилација најдобро си знаеш само за тебе си е восокот после се фрла лентата и готово чиста работа ;)
   
 20. strudla

  strudla Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  7
  ke saka nekoj da mi ja kaze cenata za sekerna depilacija kolku e za celo telo