1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со ладен восок

Дискусија во 'Тело' започната од Lizalka, 14 април 2010.

  1. Desperate

    Desperate Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Благодарам за советот :) И да супер би било ако може информации за шеќерната депилација колку чини и дали има во Скопје салон кој работи со оваа метода. Поздрав :)
     
  2. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Пред две-три години бев на депилација со топол восок, едноставно не можев да ја издржам болката поради тоа што имам тенка кожа. И самата козметичарка ми кажа дека е подобро следниот пат да се депилирам со ладен восок. Следниот пат отидов на ладен восок и се беше во ред, не ме болеше многу (нормално боли, но не претерано многу). Ладната депилација е многу побрза, поефикасна и похигиенска од топлата депилација, но секако ладната депилација исто така е поскапа. Ладниот восок стои во едно кутивче (roll on) и прво се загрева за да се стопи восокот, па потоа те мачка и потоа на намачканото става лента, ја притиска и ја вади. Инаку ваква депилација би требало да има во сите козметички салони, а јас бев на депилација кај Градски Стадион во старите згради ама имаше некое чудно име и никако не можам да го запамтам, а платив 550 денари.
     
  3. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Се согласувам со тоа дека ладната депилација е побрза но не знам колку е поефикасна.Бидејќи јас откако се направив со ладна депилација влакната ми подраснаа идната недела и затоа сум незадоволна исто како да сум се бричела.
     
  4. glammur

    glammur Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2010
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    20
    Па дека последниот пат бев со другарка ми на депилација, она се депилираше со топол, а јас со ладен восок, на неа неколку пати и помина со топол восок од сите страни, а мене само по еднаш. Тоа беше претходната недела, а веќе почнаа да и растат влакната, а на мене уште ми немаат пораснато. Само кај ладната депилација лошото е тоа што ти се прават црвени точки после депилацијата и им треба минимум еден ден за да ги снема, а кај топлата депилација не се појавуваат такви точки.
     
  5. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    Да со ладната депилација е многу побрзо,можеби не баш за недела но кај и да ќе почнат да ти растат.Јас се чувствував исто како да ми биле бричени.И не само јас и моите другарки баш го коментираа истото.
     
  6. TINA-STRUMICA

    TINA-STRUMICA Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Колку за ваша информација постојат восоци во различни бои..има црн..а има и бел и буквално во сите бои..јас имам долгогодишно искуство со црниот восок и гарантирам дека тој е сепак најдобар ..а доколку не се менува восокот редовно тој нема да ги вади влакната и депилацијата ке биде неуспешна...а бојата восокот нејаменува во зависност ос искористеноста..ако восокот се користи повеке време и вои несоодветни услови ке има остатоци од влакна што е видливо и сигурно тој што ке го користи тој восок ке има црна реклама..поздрав
     
  7. okiloki

    okiloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    jas redovno se depiliram so topol vosok i navistina sum mn pozadovolna otkolku koga se depilirav so laden vosok ( bas od tie pricini- bilo pohigienski) ...ako se grizite za higienata eve nekoi raboti koi se nadevam ke ve razubedat malku ;)
    iskoristeniot vosokot se stava vo takva naprava koja go pretopuva na nz tocno kolku stepeni i go proceduva od site vlakna i od site mozni bakterii ( znaci koja i da e bakterija na taa temperatura se unistuva)
    so redovna upotreba na topol vosok, vlaknata stanuvaat pomeki i so tek na vremeto se se' poretki i poretki, sto ne e slucaj so ladnata depilacija, bidejki topliot vosok mn podobro gi otvara porite na kozata i vlaknoto go vadi so se koren ( iako i ladniot vosok se zagreva, ne moze da ja dostigne toplinata na topliot vosok)
     
    На Acka22 и LuisRoyo им се допаѓа ова.
  8. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Само еднаш во животот со топол восок, ма не со топол тој врел беше, и мн ми беше жежок и од тогаш натаму јок со таков восок, мислам ме испогореа (добро ништо не ми беше само јас така си мислев дека ќе ме изгоре), плус тоа тој само го претоплуват и го цедат и сите со тој восок ги депилират, зна4и далеку од хигиенски, така да со ладен најдобро е или со депилатор....
     
  9. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    За мене депилацијата со ладен восок не се покажа ефикасна, за десетина дена пак ми пораснаа (зборувам за влакната на нозете), а исто така многу повеќе ме боли со ладен отколку со топол восок. Похигиенски е со ладен восок, ама за мене топлата депилација е далеку поефикасна и помалку болна. Навистина незнам што да правам. :?:
     
  10. Ireney

    Ireney Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    11
    јас си се депилирам со топол восок..го употребуваат исто како ладниот..одма пред мене во канта го фрлаат, и додаваат нови плоцки восок за топење...значи се е топ..башка и не е толку скапо , 300 ден нозе и препони..и не боли толку како ладниот:)ова е кај Жанета естетик...на други места незнам како е
     
  11. jenna77

    jenna77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    [mod-reklama:wws9yeuz][/mod-reklama:wws9yeuz]
     
  12. AzSxDc

    AzSxDc Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    24
    Јас стално си се депилирам со ладен восок и пре задоволна сум тоа го правам на козметичар...а да ви казам дека депилацијата со жежок восок е малце проблематична пошто со неа стануваш повеќе влакнеста.:/
     
  13. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    девојки може некоја да ми каже како со ладниот восок? купив ладен восок но упатството за употреба е на друг јазик.. не разбирам..
     
  14. dlikedevil

    dlikedevil Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    55
    Воопшто не се согласувам со мислењето на AzSxDc !!! тешка глупост кажа сега, се имам депилирано на двата начина и растот на влакната е подеднакво ист... разликата е само во тоа (кај мене) што ми е некако покомплицирано со ладниот восок, се депилирам у козметички салон, и земи го намачкај, врати го и едно 100 пати така, поулепена сум после депилација со ладен восок а и поцрвена.... ете толку
     
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Добра работа и помалку боли.
    Ја употребувам само оваа депилација ,посебно на интимната зона,баш ми одговара.
     
  16. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Женски кажете што е подобро, депилирање со Рол он на Силк или со восок за депилација што треба да го стоплиш во алуминимуски сад, не знам кој да одберам и со кој да земам да се издепилирам.
    ОВА[​IMG] или ОВА [​IMG]
    И дека е хитно, колку мора најмалку влакното да е, фаќа на до 1 цм скоро, не се ни 1цм :( должина на влакно со двеве?
    Ај просветлете ме со одговор или на крајот крема. :^)
    Двете болат исто или :sweat:
     
    На pinkylady му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Јас се депилирам со ладен восок ама не ми е ништо посебно.Ко ќе си одам дома одма забележвам некој влакненца шо не се истајле.После 3-4 дена почвет да растет ко луди синкир сум се избричила :( .Можда пак до козметичарката е незнам.
     
  18. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Помалку ли боли депилација со Рол он на Силк или со восок за депилација?
     
  19. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    рол-он-ов :D е како електирчно апаратче што се загрева како што имаат по салониве или како??
     
  20. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Знаете како да набавам електрично апаратче за ладна депилација со патрони?Има од веет 700 ден е со патрон 50 мл гратис,а нов патрон е 400 ден.Гледав на интернет од депилеве се 7000 ден така нешто,ама тоа е огромна сума.мислам дека некогаш можам сама да се поминам пола нозе,него да трчам на козметичар,не ми изгледа тешко за домашни услови 8)