1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со ладен восок

Дискусија во 'Тело' започната од Lizalka, 14 април 2010.

  1. 12masima

    12masima Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    29
    здраво,

    што мислите подобро е депилација со топол или ладен восок и зошто?
     
  2. Angel-Adriana

    Angel-Adriana Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    1.085
    Допаѓања:
    555

    Подобро е со топол восок, бидејќи помалку боли. :)
     
  3. alexandrax

    alexandrax Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Депилација со шеќерна паста

    znaci najdobra od se e ladnata depilacija jas sum od Prilep i depiliram so ladna depilacija i so sekerna pasta i taa isto taka e preubava.tie sto depiliraat so topol vosok mozebi ke go frlat pred vas no podocna ke go izvadat i ke go pretopat...a bakteriite ne izumiraat na tolku niska temperatuka kolku so vosokot se filtrira vo masinata se preceduva i se vadi kako nov...toj istiot mu go stavaat na site i po dolgotrajna upotreba se gori samiot toj i ne depilira dobro.zato popoleka nikoj veke ne se depilira so topol vosok oti veke site se informirani sto se moze da se sluci.Mozebi so topliot vosok malku pomalku boli no ne vredi da rizikuvate i ovaka i onaka na site 3 nacini dali so laden dali so topol ili sekeren boli nema bezbolna depilacija pozzz do site
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Јас сум за депилација со топол восок.
    Во топлиот восок мислам дека е и помало присуството на бактерии (за ова не сум баш сигурна) но по некоја логика би требало да е така. :lol:
    А и поради тоа што кога ќе го ставиме топлиот восок, порите се отвораат, и влакната поубаво излегуваат(по безболно е) :)
     
  5. Iva.T

    Iva.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2011
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    64
    незнаев каде да пишам, па морав тука.. ми треба многууу некој што знае како се подготвува восокот дома.. али восок од пчели? ако знае некој нека ми пише лп.. фала однапред! :*
     
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Девојки, женички, како да го извадам восокот од лентите !? :^)
    Значи имам такви ленти кои одат со рол-он депилаторите, со смесата од оној Силк лесно се миеше, но ова сега е баш восок и се тегне како мастика, ниту се вади со топла вода, ниту со масло.
    Да пробам со пегла - да ставам весник врз лентата и да ја испеглам, ќе излезе !? :?:
    Сакам да си ги искористам лентите и при наредна депилација. :sweat:
     
  7. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    nema sansii :@ :tmi:
     
  8. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Ја купив денес Веет топилката,утре ќе ја пробам па ќе ви пишам искуства како сум се снашла. Инаку само Веет патрончиња собира што е и очекувано. Се приклучува во струја ,го топи восокот и после 20тина минути треба да е спремно за употреба.

    [​IMG]
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. judith

    judith Нов член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Депилација на тело

    Купив рол он ладен восок со кој дојдое ленти за депилација празни, ама многу брзо ми се потрошија а од восокот ми остана уште. Знае ли некој каде можам да купам, барав секаде ?
     
  10. Moschino

    Moschino Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    17
    Депилација на тело

    Лентите не се само за една употреба,кога ќе ги потрошиш сите,со топла вода се мијат,и ќе ги оставиш да се исушат целосно.
    А ако веќе си ги фрлила,најверојатно во аптека можеш да ги најдеш.
     
  11. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Таквите ленти се за повеќекратна употреба.Откако ќе бидат излепени со восок,се перат со топла вода,и пак се користат.
    Немам идеја каде би можела да ги најдеш,освен во некој снабден маркет или во аптека да прашаш.
    Инаку може и наместо ленти,да користиш крпа,од некој лесен материјал.И со тоа функционира :)
     
  12. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Дури и подобро се депилираат со нешто памучно, јас обично сечам од некои стари крпи или маици...
     
  13. FromWonderland

    FromWonderland Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2013
    Пораки:
    95
    Допаѓања:
    38
    Од кај може да се купи или порача восок во поголема амбалажа мислам канта од 500-800г ?? :lol:
     
  14. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Јас не сум се депилирала со ладен восок досега, ама планирам зошто имам многу поткожни па да видиме. Иначе за хигената кога е во прашање, ваму каде што се депилирам жената сама си го прави восокот па затоа после депилација го фрла, а и пред депилација ја гледам пред мене како го топи нов. Па затоа ладна деп сакам да пробам заради љубопитност и заради поткожните, па ќе видиме ;)
     
  15. minika

    minika Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    104
    јас се имам депилирано со ладен восок и не ми се допаѓа тоа што кога ќе почнат да растат се исто како да се се бричела но ми се допаѓа тоа што почнуваат да растат за 3 недели и со ладен восок не можат да се пренесат инфекции како кај топол восок.. :)
     
  16. Love16

    Love16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    54
  17. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Во џамбо има кај што стои козметиката 50ленти 100 денари беа мислам или 90.може исто така и хартија да се користи обична за принтање
     
  18. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Нема потреба дс се малтретираш толку или исечи бели листови или купи резерва од џамбо
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Да, да, купив ленти на парче од продавница за ваква опрема уште тогаш. А не сум приметила дека има и во Џамбо, одамна веќе не се депилирам со восок. :lol:
     
    На Marmalade му/ѝ се допаѓа ова.
  20. angela19

    angela19 Активен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2015
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Со топол восок ги депилирам нозете и помалку боли.