1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со шеќерна паста

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    Конечно се решив и отидов да се издепилирам. До пред некое време се чупав ама од сега веќе не... :lol: Бев во еден салон каде што депилираат со шеќерна паста. Депилираат со ракавици и шеќерната паста за една употреба. Воопшто не боли а и шеќерната паста ги изретчува влакната а и поспоро растат. Конечно најдов спас за влакната :lol: :lol:
     
    На Cecko85 и dinah им се допаѓа ова.
  2. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Леле кажувај кај е тоа, 2008 кога бев на одмор во Сплит така се депилирав и беше фантастично, разлика од восок - небо и земја. Малку помалку болеше, амо после тоа разлика да видиш...ми кажаа депилирај се на секои 3 недели и за неколку месеци викаа ќе ми биле влакната 50% изретчени. И исто така беше, со ракавици, тоа пастата ја џитнаа во канта сосе ракавицата после депилација, нема шанса да закачиш некоја инфекција или недај боже ХПВ...
    Верувајте ми, спас е тоа, кажувај кадеееее еееееее
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Кжувај каде има таква депилација и јас имам страв од инфекции оддепилација со восок а стално се депилирам и до сега не сум имала некаков проблем али ова е многу подобра солуција :up:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ова со шеќернава паста може да биде добро, затоа што од искуство знам дека е еден од најдобрите начини за депилација, и може и во домашни услови, само треба да ја погодиш густината на пастата... иако сум против депилација на интимните делови од медицински причини, ова би го пробала... ама не знам салон во кој се употребува ваква паста... зверче, дај кажи каде е тоа, да не му ја мислиме многу :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Леле, немој да се бафташ дома да правиш, оваа од лично искуство ти го кажувам, еден ден решив ја да правам дома сама :D , и што да ти кажам, 3 кила шеќер потрошив, пола ден изгубив, и жива се искубав :x !!! Овие у Сплит што ме депилираа за 1 сат цела ме средија, цело тело се комплет, плус и имаа некои средства специјални пред и после депилација од ист производител како пастата, не ми текнува како беше амо знам дека беше канадска, кожата ми беше како никогаш пред тоа... е само ми кажаа да не се сончам после тој ден, е како да не, јас на море отидов да се сончам :D ... ајде зверче кажувај побргу, и така сум за депилација...
     
    На katence44 и mona.s им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Не ја правев јас, имам другарка што ја прави, таа цел живот така се депилира, па знае да ја погоди пастата. А инаку за интимна зона, па некако тешко се решавам на депилација, сепак, можам беља да си направам. Ама мислам дека ова можам да го применам, ама да има некој салон овде кој користи таква паста, супер. Сама себеси не би можела да си нанесам толкава болка... а боли, стварно боли...
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Па еве Зверче вика дека имало и кај нас сега, ајде Зверче кажувај, спаси не од макитееееее :?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ај белки ќе се уклучи во скоро време на форумов да нè извести :)
     
  9. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    A каква е таа шеќерна паста, каков е начинот на депилација?
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Интимна депилација

    Па ако е таа истата што ја прави другарка ми, тогаш се прави од шеќер, вода и лимонтус - и многу е добра за депилација, не боли, не лепи и влакната целосно излегуваат. Ако редовно ја применуваш се проретчуваат. Имам забележано дека нема поткожни влакна кај ваквата депилација, или може помалку ги има...
     
    На Muffin.Love и aleksa-linda им се допаѓа ова.
  11. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^ Ќе можеш да ни го кажиш рецептот во целост? :) услови, количина... :)
     
  12. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Уф.. јас го имам пробано тоа и лично јас немав убаво искуство, затоа што сеуште имам лузна на ногата од изгорено... Тоа треба постојано да биде топло затоа што шеќерот се стврднува ако се олади... ама зависи кај секој еразлично, јас немав убаво искуство и не сакам да ја применувам таа депилација
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Значи што е сигурно е сигурно - никако во дома „сам свој мајстор“ :mrgreen:
     
  14. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Еве вака, бидејќи јас ја имам веќе пробано и во салон и дома, можам да ви кажам како е и таму и таму. Во салонот пастата со која ме депилираа не беше вруќа односно беше иста температура со телото. Работат со ракавици, 100% хигиенски, пастата која ќе ја искористат иде веднаш со ракавицата во канта, дури и кога зимаа нова паста од кантичката, ја фрлаа старата ракавица и ставаа нова. Најголемата разлика е што ја нанесуваат спротивно од насока на растење на влакната, а ја вадат во насока на растење на влакната, така да влакната не се кинат, а ако не се скине влакното нема ни поткожни влакна. На нозе и на раце ништо не осеќаш, каква болка нема шанси, е на препони малку болеше, но неможе да се спореди со болката кога ќе го потегнат восокот, знаете и самите како е со восок. Пастата е супер е, што да ви кажам.
    Е дома беше катастрофа, прво додека ја погодив густината и сл ми пројде пола ден и потрошив пола вреќа шеќер, потоа кога пробав да се депилирам се искубав жива, купив и ракавици демек како тие во салонот ќе работам амо тоа смесата ми отиде скроз до зглобот и фрлив се, така да дома нема шанси пак истото да го правам. Еве сега викаат дека ја има и кај нас некаде, ќе чекаме на форумов да кажат каде точно ја има и јас отидов веднаш таму...
     
  15. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Кај нас со ваква паста депилираат вп драчево, поточно, другарка ми депилира... Имам погоре напишано дека сакам да идам да се депилирам кај нејзе, ми вика дека не боли и дека е многу похигиенски, ама емче кремче ми рече дека многу болело и заникаде било, и си отидов пак со восок... Иначе за салонов во драчево не знам точно каде е распрашајте се ама сигурно има 100 посто... :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sumit29

    sumit29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    6
    Za prv pravev secerna depilacija pred nekoj den ovdeka u Bitola u salon, fenomenalno, nikogas vise nema da smenam, imalo spas od vosokot :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kikaskp

    kikaskp Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    Ajde zverce kade si, kade e toj salon, daj kazuvaj, mora da se depiliram :lol:
     
  18. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Боли повеќе од восокот или помалце.. и јас сакам ама страв ми е...
     
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Па девојко ти пишав јас погоре, види :D
     
  20. sumit29

    sumit29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    6
    И мене ме беше страв, амо немој да му ја мислиш, пробај еднаш оваа нова шеќерна депилација и восок више нема да погледнеш. Јас нозе депилирав и верувај ми не ни осетив. Наредната недела идам и бразилска да правам па ќе ви пренесам како е, амо ако е како на нозете песна ќе биди...