1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со шеќерна паста

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    На m.dejzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Епа нема линк,сама го скроив некако хахахаха...една и пол шоља (за чај) шеќер,еден лимонтус и четвртина чаша вода,колку да го покрие шеќерот,ама не да плива во вода.Ќе го пржиш (или печеш,како му доаѓа) се додека не се стопи и не добие жолта боја или многу светло портокалова,пази да не го препечеш.Може да ти се чини многу течен,ама ќе го оставиш да се олади малце,тогаш се згуснува,таков ќе го истуриш на ладна површина и ќе го измесиш убаво,да добие светло жолта седефеста боја и после постапката ја знаеш.Мачкаш контра од растењето на влакната,ама убаво неколку пати за да се подкренат сите влакненца,а тегнеш во правец на растењето.
    Мене ептен ми е супер,помазна кожата никогаш не ми била.Со восок и издепилирана,ама пак некако како да боцка,нерамна и воспалена кожата,сега немав ни црвени точки,не ми беше нерамна кожата,само еден саат малце заруменета и ништо повеќе,а болка да не речамете ич,ама многу,многу,многу малку...
     
    На yefua1, Tiki-lolipop, magic.girl и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Битно успешно било :D И јас ќе ја пробам утре :) Ама како бе доле да се намачкам ? Ќе биде тешко ? :^)
     
    На pink1991 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Епа...гледај влакенцата да ти бидат 5мм,може и до 1 цм,ама колку подолги толку повеќе ќе се кубнуваш додека се мачкаш.Ќе земеш од смесата со два прсти и на мали површини ќе мачкаш,споро мачкај,брзо тегни и не му ја мисли,зошто има психички да се здрвиш и нема да имаш храброст,не е толку до болката,а може и да осетиш поголема болка од напрегање и страв,ма да не ми се верува,мене таму само ме подпецнуваше минимално.
    Предноста на ова е што....ако изгубиш храброст можеш секогаш да го измиеш со вода без проблем,а со восок малку потешко или ленти за ладна депилација! :rofl:
    Јас еднаш се зезнав,на почетокот сама кога почнав да се депилирам,со восок...ајде нозете некако,препоните и така и така...е сега,мааалце по внатре од препоните,додека да соберам храброст да тргнам,восокот се излади скроз,се стврдна...е тоа беше болка живота!Хахахахаха...со фен се дував да се отпушти малце од малце,со жешка вода,не бре брате,тоа само горниот слој малце ќе омекне,другото нема абер...Два саати се мачев и со бебешко уље,се одлепи од површината ама влакненцата си остана во восокот,а тоа грутка цела... и на крај,земав со ножички до кожа ги исеков :lol: :lol: :lol:
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Страшна историја имаш со восокот еј :D Утре ќе пишам како сум поминала , секако ако останам жива ;)
     
  6. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    А ставаше крпчиња од озгора, пошо јас така сум гледала како депилираат со ова, или баш како на клипчето восокот директно се тегне?
     
  7. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    И од мене уште едно прашање , глупо е али подобро да прашам него некоја беља да направам . Шеќер како мислеше за чај чаша.. колку е тоа ? :tmi: Иначе сега идам лимонтус да купам :hai:
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Душица , чекам детали, успеала депилацијата или не ?
    Да знам дали и јас да се обидам :)
     
  9. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    и мене ме интересира? :?:
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Шоља за чај де,шоља ко шоља хахаха...
    Не без крпчиња,баш како на клипот,затоа е цаката да се измеси чудово кога е малце подизладено,да стане како мастика,зошто во спротивно е многу меко и не кубе,туку само се тегави и се прават конци.А со крпчиња нема потреба да се меси,ама така се мачка во насока на растење на влакната и е како класична депилација.Јас не знаев дека мора да се замеси и живци искинав и така,мотајќи го од рака во рака,по нога,ја забележав разликата и направив втора тура од смесата и се средив во три потега.Многу брзо оди депилирањето вака.
     
    На yefua1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    јухууууууууу, значи не мора ни да се презагрева, па ова е супер, леле фала многу. позич :geek:
     
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Дали згрешив нешто не знам , ама многу се изнервирав .. а и добив сеа пред малку . Направив како што имаше напишано Лилит , изгледаше тоа како на видеото .. ама не знам , гадно ми мирисаше и ич не ми вадеше . Лом ми беше прво у соба кај мене , па у веце па у кујна :D Ама ако не пробам нешто не сум жива . Лилит , секоја чест што ти успеало .. ама мене тоа не ми беше ко смеса , ко оставив да се лади и се ама ништо .. го месев и не ми вадеше ништо.. да ми помина добиеново и закажувам на депилација , со топол восок :)
     
  13. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас мислам Лилит да отвори салон да се вика ,,фемина,, и само членовите да одиме кај неа :D нели е толку успешна. иначе и јас така еднаш имам се исполепано дома и од тогаш само во салон одам со топол восок за 40 мин цела и после 3 недели раат ;)
     
  14. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Го пробав рецептот со шеќерот и може да му кажам ЗБОГУМ на депилаторот.
    Од прва ми успеа, малку ме фати паника кога почнав да го месам , ама добро излезе. Малку ми се подраснати влакната и не можев добро да се издепилирам , ама во петок ќе ја повторам постапката. Воопшто не боли и не ми се зацрвени кожата.
    Супер е , Лилит фала за рецептот :)
     
    На yefua1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.080
    Допаѓања:
    6.747
    Пол:
    Женски
    Е супер..ќе го пробам ова лилитко ;)
     
  16. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    малку не ми е јасно.. како то аго месиш ладно па после како се дели, јас го замислувам замесено како во топче :D :D потоа како се нанесува?? си делис од него и го размачкуваш како мастика така некако или пак мислам грешка :D
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.712
    Допаѓања:
    150.523
    Не знам зошто не ти успеало.Јас по другарки го кажав ова,плус ме испогалија по нозе да се уверат во резултатите и на сите им успеало! :lol:
     
  18. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    јас го немам ни пробано лилитке, зборот ми беше подетално ако може да ми објаснеш тука или по лп..
    фала ти однапред :*
     
  19. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Лилит ај дојди направи ми го мене :lol: Јас ако го направам сигурно ќе биде невозмпжна мисија
     
  20. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Јас во моментов го правам и не ми искача. Многу е течно и несака да се стврдне. АААААААААААААА