1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со шеќерна паста

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Лавче шо направи?!
    Тоа кога ќе се подизлади станува како карамела,растегливо,ама не многу меко,такво ќе го месиш...
     
  2. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Уште е течно но не многу. А тоа уствари треба да се стврдне со месење? И потоа откако ќе се намачка како се оттстранува?
     
  3. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Девојки како беше тој рецептот за шеќерната депилација? Нели некој имаше постирано рецепт? Не можам да го најдам, ај пишете го ако се сеќавате. :)
     
  4. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Јас си праам таква депилација па еве ке ти кажам мој рецепт: 10 лажици шекер, 4 лажици вода и 1 лимонтус. Потоа го вриеш додека не добие бледо портокалова боја.
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски

    Јас па го знам со 12 лажици шеќер, 11 лажици вода и 1 лимонтус (доволен е за цели нозе плус препони) - другарка ми така го прави, баш ја прашав пред некој ден и сакав да го направам, ама еве, досега не сум направила ништо :$
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас го правам со два филџана шеќер, 1/4 филџан вода и еден лимонтус .
    Секој различна мерка си има :D
     
  7. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    јас сакам рецептов да го пробам, ама не можам сама во никој случај. Се распрашував дали има некој салон кајшто депилираат со шеќерна паста, ама тука кај мене во Аеродром нема. Има само во Драчево, што ми е многу далеку....
    Ќе пробам дома , па ако успее ,успее... немам што да изгубам.
     
  8. Desperate

    Desperate Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    3
    Јас би одела и до Драчево да знам кој е тој салон таму затоа што Драчево е прилично големо за да го пребарувам цело за салон :D
     
  9. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    вака е рецептот, и мене секогаш ми успева (но користам шербет само за нозе)
    Ставаш 10 супени лажици шеќер, и нека бидат полни со врв и 9 супени лажици вода, и обавезно 1 пакетче лимонтус. Без разлика колку шеќер ставаш, секогаш се става една лажица помалку вода значи -1 :D
    Го ставаш во сад и на тивок оган да почне да врие и од кога врие неколку минути, најдобар начин да провериш дали е готов е со филџан со вода (секако настрана од местото каде што шербетот врие) и во него со лажица да пуштиш неколку капки од шербетот, ако се прават "топчиња" тогаш е готов и го тргаш настрана и веќе ќе приметиш дека има боја на газоза. :lol:
    Е тогаш веќе е готов...ама внимателно со користењето, затоа што ако е многу топол, боли страшно ;(
    Ајде со среќа
     
    На flowergarden, Angel-Wings и Isidora-Veles им се допаѓа ова.
  10. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас вчера се депилирав со шеќерната смеса. Минатиот пат ми остана, па сега само ја затоплив и ми заврши работа, и препоните ги издепилирав, ништо страшно не е . Не знам зошто би било подобро на козметичар да се депилираат препони кога дома барем знаеш дека со чист восок се депилираш. Јас имам ложо искуство со депилирање препони на козметичар.
     
  11. cakii

    cakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    18
    Кај нас во Куманово има салон во кој депилираат со шеќерна паста и секако поскапо е отколку во салоните кои депилираат со восок. Велат дека со шеќерна паста било похигиенски бидејќи мислам дека не се преработува. Додека со восок не е така. И сега не знам се мислам каде да одам.. :^)
     
  12. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Јас се депилирам со восок секогаш ама вчера сестра ми немаше време да ме депилира па зедов со машинка депилатор се фатив на цели нозе и на препони. Не ме боли на нозете, а на препони боли повеќе отколку со восокот затоа што се кубат влакната едно по едно и ја осеќаш болката, а со восокот набрзина се повлекува лентата и пократко трае болката :) Brawn е мојот депилатор.
     
  13. Daddy.princess

    Daddy.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
     
  14. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Па минимум 2 недели трае со шербет, а и зависи од самата кожа и тоа како ќе се издепилираш ;)
     
  15. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    Па држи исто како и восокот и не само што е похигиенски многу ги ретчи и влакната :)
     
  16. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Девојки и јас сакав да го пробам ова дома, па ако може некој ве молам да ми објасни како се прави шербетот и како оди целиот процес...однапред фала
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Има Лилит објаснето неколку страни назад :)
     
  18. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Епа нема линк,сама го скроив некако хахахаха...една и пол шоља (за чај) шеќер,еден лимонтус и четвртина чаша вода,колку да го покрие шеќерот,ама не да плива во вода.Ќе го пржиш (или печеш,како му доаѓа) се додека не се стопи и не добие жолта боја или многу светло портокалова,пази да не го препечеш.Може да ти се чини многу течен,ама ќе го оставиш да се олади малце,тогаш се згуснува,таков ќе го истуриш на ладна површина и ќе го измесиш убаво,да добие светло жолта седефеста боја и после постапката ја знаеш.Мачкаш контра од растењето на влакната,ама убаво неколку пати за да се подкренат сите влакненца,а тегнеш во правец на растењето.
    Мене ептен ми е супер,помазна кожата никогаш не ми била.Со восок и издепилирана,ама пак некако како да боцка,нерамна и воспалена кожата,сега немав ни црвени точки,не ми беше нерамна кожата,само еден саат малце заруменета и ништо повеќе,а болка да не речамете ич,ама многу,многу,многу малку...[/quote]

    Е супер..ќе го пробам ова лилитко ;)[/quote]

    леле никако неможам да сватам...а со што се тегне?
     
  19. wild-rose

    wild-rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    5
    Фала ;) ај да пробам еј а сериозно е нешто ако не испадне како што треба? мозолчиња, црвенило?што да праам после?
     
  20. katka-slatka

    katka-slatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    46
    Девојќи,знаете ли каква улога игра лимонтусот во шербетот што го ставаме за депилација. Немам дома,далеку ми е продавницата,а сакам да се депилирам. Има ли замена...