1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилација со шеќерна паста

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    935
    Допаѓања:
    18.607
    Пол:
    Женски
    Само едно глупаво прашање, хаха. Интимна во Инфлуенс опфаќа депилација на препони, задник и вагина?
     
  2. LEJDI M

    LEJDI M Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    300 денари е интима, комплет со задник.
     
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Во прилеп некој што депилира со шеќерна паста на интимата знае некој ?
     
  4. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Приметивте дека плочките од Јанкер ги расипаа?
    Ова со тубава како го користите? некако не ми е практично :/
     
  5. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Многу сум задоволна од плочките на јанкар и агда,значи без крпчиња,пробав и така ама не вадат повеќе од 2 пати,а со цела плочка можеш цело тело да го издепилираш,за само 40 денари
     
  6. Cricket

    Cricket Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    1.074
    Пол:
    Женски
    Јас имам слушано негативни критики за таму. Од типот дека ти оставале многу влакна, т.е. не обврнувала премногу внимание. За интимна депилација зборувам.
     
    На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Oд кaде ги нaбaвувaш,сликa имaш?
     
  8. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Ги има на битпазар кај тезгите со шминки 20170128_190829.jpg
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Девојки да ве замолам за мислење.Одам на шеќерна депилација година и фазла убаво се вадат влакната и се но кај мене преку сила 5-6 дена и ми растат нема никакво ретчење и не ми се исплаќа и фанав се избричив..Мислење за овој проблем? :(
     
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Нема спас. Таков тип кожа имаш . Јас се депилирам со шеќерна , а сум пробала и восок секаков ама не бива. Едноставно си растат.
     
    На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. leni_794

    leni_794 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Вчера и денес прпчитав поврќе од 50 страници од темата. Пробав некој од рецептите, но неуспешно. Ке јс замолам @Lilit да ми каже дали сеуште ја прави пастата по рецептот од стартот , оти некаде прочитав дека изменила нешто. Јас се депилирам на козметичар повеќе од 15 год. И имам проблем со подкожни влакна, па баш сакам да ја пробам шеќерната паста. Исто ако може да ми каже некој каде може да се купи готова во Битола.
     
  12. Cooladvgirl

    Cooladvgirl Активен член

    Се зачлени на:
    3 август 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Mozhe ceni za noze race intima?
     
    На Pixy101 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Pixy101

    Pixy101 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да ги прашам тие со поголемо искуство со шеќернава депилација дали со сигурност може да се извадат сите поткожни влакна (мислам на бикини зона и нозете) а со тоа и дали ќе се изгубат некои флеки од влакната бидејќи пробав многу домашни третмани за избледување на флеките и се смитија малку но српак еве лето р одмори идат и не е баш пријатно да се појавам така па барам решенија.
    Фала
     
    На Cooladvgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    poubavo od sekjernava pasta nema...jas ja pravam doma edna zena od albanija mi ja kaza i vlaknata ne rastat barem 2 nedeli fleki bruncinja ne se pravat a mene kozata takva mi e sto da skubnam edno vlaknence vednas mestoto se vospaluba....
    recept:
    4 fildzani sekjer
    1 fildzan voda
    edna kesicka limonuts
    ke go greete se dodeka ne dobie temna boja koga ke bide gotov go isturate na voden porcelanski sad i koga ke dobie normalna temperatura za da se dopira(da ne se izladi mnogu ne ke mozete da soberete) se sobira so vlazni race i se mesi niz race se dodeka ne dobie sedefasta boja...e togas zemate mal del i slobodno depilirajte se ostanatiot del slobodno moze da go stavite vo zamrznuvac za naredniot pat
    P.S. dodeka se depilirate imajte do sebe vodena krpa za da ne vi se lepi niz race pastata i najdobro e da se depilirate vo ovie gorestini na sto poladno mesto bidejki se topi pastata i nemozete da ja otstranite....
    ako ima nekoi prasanja + slobodno prasajte,pisete ;)
     
    На zaki96, cinderella7, Pixy101 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. s.w-e.e-t.y

    s.w-e.e-t.y Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    432
    Јас го пробав рецепотот на Лилит ама неуспешно беше.. @Lilit дај те молам објасни ми го тоа 1/4 вода како се мери бидејќи јас слабо со математика..незнам да израчунам :$ Изгледа премногу малце турив вода и шеќерот веднаш штом се растопи беше портокалов..сигурно згрешив некаде:^) А и кога го месев премногу ми се лепеше на рацете па ги навлажнив и на крајот кога почнав да се депилирам откако ја нанесов смесата не можев да ја извадам:tmi: Е не ме бидува бре!:@
    @Arthur ќе го пробам и твојот рецепт само за бојата..темно портокалова треба така? Или грешам?
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    za ova vreme kako sto e zesko ke gledash bojata da e kako karamelot vrz trilece i da ne ti se lepat racete mnogu prvo ke gi izmies so ladna voda i posle ke ja sobiras pastata a toa so ne si mozela da ja otstranis smesata mnogu si cekala i se rastopil e togas direkt odi i mij se bidejki ke si naprais modrici so sila ako trgas...pa pisi so si napraila ;) :hug:
    i duri sum tuka
    1/4=250ml
    bidejki 1 litar e edno celo
    polovina litar e 1/2
    a 1/4 e 250ml
    popravete me ako gresham:D

    jas obratno pravam izleguva se zivo i divo
     
    Последна измена од модератор: 30 јуни 2017
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Излага секако, но правецот на влакната е мн битно да се запази зашто после не растат право. Како сакаш прави слободно, јас само кажав како е правилно. :)

    Една работа само. Самата шеќерна паста за да не се топи бара летно време повеќе шеќер да знаеш. Мене не ми се топи, како гума е, еве и фајл ќе прикачам да ја ѕирнеш, цел ден е на тераса денес и не е мрдната. :)
    Да се редактирам :
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 30 јуни 2017
    На dayla и Arthur им се допаѓа ова.
  18. EraBon

    EraBon Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    595
    КАКО СЕ ПРАВИ ШЕЌЕРНА ПАСТА ЗА ДЕПИЛАЦИЈА?

    Потребни состојки:


    ¼ чаша сок одлимон(свежо исцеден)

    ¼ чаша вода

    2 чаши шеќер

    [​IMG]

    Постапка:

    Сите состојки добро измешајте ги и ставете ги во подлабок сад. На оган стопете ја смесата на висока температура околу 4-5 минути.

    Кога ќе зоврие, тргнете од огнот и претурете во друг метален сад. Смесата треба да изгледа како карамелизиран шеќер за колачиња.

    Оставете малку да излади- не премногу, па започнете со одвојување: дел по дел, развлекувајќи ја смесата со прсти, се додека да поприми структура слична на гума за џвакање. По потреба додадете капка вода- не премногу.

    Упатство задепилацијасо шеќерна паста:

    Пред да започнете содепилацијата, добро исчистете ја кожата на местата од кои планирате да ги отстраните влакненцата.

    Најдобро би било тоа место малку да го поросите со детска пудра во прав, за да може кожата дополнително да се исуши.

    Постапката се изведува така што одвоениот дел од пастата се нанесува на местото задепилацијавнимавајќи притоа да се лепи во правец спротивен од растот на влакната.

    Потоа, залепеното парче од пастата се повлекува во правецот на раст и готово!

    Како што можете да забележите, постапката е малку поинаква и се разликува оддепилацијата со восок кој се лепи во правецот на раст на влакненцата.

    Последепилацијата кожата мора задолжително да се измие со вода и да се намачка сокремкој одговара на вашиот тип кожа.

    Депилацијата со шеќерна паста во почетокот повторете ја 2-3 пати седмично, а подоцна преминете на еднаш месечно бидејќи до тогаш влкненцата ќе бидат значително проретчени и нема да има потреба од толку често депилирање.

    Slucajno najdov na internet od edna strana na koj mu treba evee :) pa koj probal neka kaze..
     
    На zaki96 и muchacha_a им се допаѓа ова.
  19. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Женски ве молам кажете ми козметички салон околина Бутел , Чаир , Топанско каде депилираат со шеќерна паста? И дали боли?
     
  20. twoB

    twoB Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    61
    Девојки каде во Скопје можам да купам готова шеќерна паста која што не треба да се загрева? Барав во Зегин но, ми рекоја дека одамна не носат :(