1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилирање со ленти

Дискусија во 'Тело' започната од Mar4u, 17 јуни 2010.

  1. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Пробав различни. Вит ми беа ужас. Се нафрлав, црвенила цела недела имав. А пробав различни. Ама никако не ми годеа.
    Стреп розевите ми беа совршениии, и нормално ги повлекоа од продажба. Новите црните со арганово масло се добри, но не исто како розевите. Ни црвенило ни ништо немав.
    Ги користев и на Афродита и не ми ги вадеа сите влакна, преслаби беа некако.
    И силк ги користев, океј, најверојатно ќе продолжев нив да ги користам ако не ги пробав Балеа. Моментално ми се супер, имам црвенило, но брзо ми поминува, но најбитно ги вади супер влакната и не останува восок.
     
  2. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Ако добро се сеќавам, ги купив околу 170 денари од Тинекс. :)
     
    На mimi**** му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Zeldaa

    Zeldaa Нов член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, овде сум да ви укажам на еден проблем кој настанува при депилирање со ленти или депилатор. Станува збор за поткожните влакна, почнав да се соочувам со овој проблем одкако користам ленти и депилатор. Точно е тоа дека кожата е помазна и неколку недели сте ослободени од влакната, меѓутоа во споредба со поткожните влакна не вреди да се ризикува.

    Одкако согледав дека поткожните влакна се многу сериозен проблем, почнав секој ден да правам по еден третман (еден ден пилинг со шеќер, друг ден содабикарбона, секој ден бекутан масло, хидроциклин итн.) Инаку и предходно правев третмани но секој ден. Повеќе од две недели нема резултати па затоа ги вадам со игла, претходно исчистена со алкохол, за да не дојде до инфекција. Знам дека е ризичен потег, меѓутоа не сум ниту да го оставам тоа +1цм влакно во кожата, ниту да носам рана или црвенило од игла.
    Можеби сите го немаат овој проблем, но сакам да укажам пред некој друг да се соочи со овој проблем.

    Како што сум информирана, единствено со шеќерната депилација не настануваат поткожни влакна бидејќи таа се нанесува спротивно на растот на влакната, а се отстрануваат во правец на растот на влакната, при што влакната се вадат од корен. Додека кај останатите депилации е обратно и влакнто се кине, станува потенко и неможе да ја продупчи кожата. Се надевам дека ова ќе му помогне на некого, поздрав :)))
     
  4. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Дали ги имате користено лентите на афродита или елеа и дали сте задоволни од нив ? Сакам да сменам малку цело време ги користам вит и се океј не се нешто посебни за таа цена. Инаку ми се за надусници, веѓи и нозе. Се мислам и помеѓу црните на стреп.
     
  5. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    1.976
    Ako mene licno me prasas za depilacija so lenti jas ke ti kazam ne i ke ti preporacam da si kupis rolon vosok zolt go se prodava vo kozmeticki saloni jas sum od stip i ovde go kupuvam 80 den... Lenti isto taka kupuvam 200 lenti za 180 den a so dve lenti si ja depiliram cela edna noga.. Voskot e prekrasen se stava samo vo topla voda 5-10 min i toa e toa do sea ne se mi izlegle nitu potkozni vlakna nitu nisto , mnogu e korisen i dobar ( barem na mene mi e ) ...
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr му/ѝ се допаѓа ова.
  6. TheDeSiRe12

    TheDeSiRe12 Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    se ima li nekoj depilirano so lenti na race ?iskustvo
     
  7. jule22

    jule22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo zenski
    Gi ima li nekoja od vas negde videno strep rozevite lenti za depiliranje,ili mozebi znae nekoj od kade moze da se poracaat. Ocajna sum po niv,podobri lenti za depiliranje od niv za mene nema,ovie novive so aroganovo maslo za nigde mi se nisto ne vadi od koren samo potkinuva :( pozz
     
  8. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас порано се депилирав со ленти, сега се депилирам со депилатор и можам да кажам дека барем мене лично со депилатор ми е поболно, отколку со ленти.
    Со ленти може да те боли првиот пат ама после кожата се навикнува и болката е се помала и помала, ем се истенчуваат влакната.
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Кај мене е обратно...со ленти многу боли, а со депилатор веќе се навикнав.
     
  10. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Со какви ленти се депилираш?
    Јас си земам од вит, ги има на парче по аптеките. Со нив си го депилирам и лицето и сум немала никакви проблеми. Првите неколку пати осеќав некоја минимална болка, сега скоро никаква.
    Додека депилаторот многу ме штипе посебно на помеките места на рацете тоест од вените нагоре, не знам може има разлика од депилатор до депилатор.
     
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.460
    Допаѓања:
    39.664
    Пол:
    Женски
    Ги користам силк лентите...ама сега само за лице.
     
  12. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Сакам да го депилирам телото(целосно нозете)со ленти бидејќи како ги бричам се повеќе се згуснуваат доколку со корнење се ретчат и многу е поубаво.Правев шеќерна паста ми успеа да ја погодам се и да се издепилирам по нозе,но верувајте голем гарамет е лом се напраив цела се излепив и два дена се мачев :whew: Во потрага сум по ленти.Да ми препорачавте некои што се добри?
     
  13. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Veet се дoбри aмa скaпo кoштaaт зa целo телo. Пoдoбрo земи си вoсoк плус ленти. Имa вo дм ефтини и убaви се, сум кoристелa.
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Во ред, фала ти :* А колку пари се?
     
  15. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Мислaм декa не пoвеќе oд 150 денaри (мислaм нa вoсoкoт сo лентите)
     
    На LadyInTheDark му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sweet girll

    Sweet girll Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Здраво. Дали би можело ленти од веет за тело што се големите да се исечат и да се користат за надусници може или не?
     
  17. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Зошто да не ,јас користам таква лента за надусници
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Може.
     
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.250
    Пол:
    Женски
    Девојки а се продаваат ли Вит лентите на парче и каде? И која цена?
     
  20. Bebence01

    Bebence01 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Има и по продавници и аптеки околу 30-35 ден се
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.