1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилирање со ленти

Дискусија во 'Тело' започната од Mar4u, 17 јуни 2010.

  1. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381
    Јас пак воопшто не сум задоволна од Вит.
    Скоро е безболно, тоа да, ама не ги вади убаво од корен, за помалку од две недели пак почнуваат да растат и не се ни ретчат. Тоа што не стигнува за една употреба и покрај цената е друг проблем |( Овие мислам дека се попогодни едино за лице (само тука јас немам некоја потреба)
    Мене Силк ми се сто пати подобри. Вистина, малку повеќе боли, ама месец и пол сум раат со нив. Башка тоа што се ефтини. И ретчат...
    За раце и нозе поготово, во споредба со Вит, овие се идеални. Барем за мене.
     
  2. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    757
    Пол:
    Женски
    Лентите ги користам за депилирање на надусните. Воопшто не сум задоволна од Силк лентите, од причина што пред употреба ги загревав со фен и секогаш восокот ми остануваше на едната страна од лентата што значи морав да земам нова па ако имав среќа ќе ми се поделеше подеднакво од двете страни :( Моментално ги користам Вит лентите, каде каде поквалитетно се од Силк, но жа жал цената им е премногу голема, а малку ленти имаат. Останатиот дел за депилириње (рацете, нозете) го поминувам со депилатор.
     
  3. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    лентите ги користам само за веѓите,за друго баш и не се нешто ,користам само на вит ,ама само на веѓи,затоа што ми излегваат подкожни влакна
     
  4. ANGEL1

    ANGEL1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    SILK лентите загревај ги над тока од шпорет многу лесно и брзо и едноставно, фенот секако не ти брка работа. Над шпорет одма омекнува лентата и исправи ја вертикално пред да ја одлепуваш, топлината ќе мава врз неа и полека одлепувај . Рамномерно останува восокот на двете страни и веднаш лепи на нога или каде се депилираш додека восокот е топол. После си знаеш! Јас сум многу задоволна за Силк за нозете! За на лице мене ми се јаки и ми излегуваат мозолчиња. А за нозе се ТОП! Поздравче!
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не знам, можеби кај секоја е различно, ама јас си го најдов лекот и спасот.
    Си купив од восокот во рол-он, оној Силк, ма да мене повеќе ми личи на шеќерна паста по мирисот. :^)
    Како и да е, презадоволна сум, затоа што верувајте, не ме ни боли кога ја тегнам лентата (оние од тој чудниот материјал што ги има внатре во пакувањето), а ми вадат се' од корен и еве две недели мазно џоа поледица.
    А друга работа е тоа пак што начинот на нанесување ми е ептен интересен, па и не го сфаќам толку трауматично депилирањето, како што беше случајот со Вит лентите, кои буквално ми ја корнеа кожата и молев Бога да не си ја најдам некогаш на самата лента. :x
     
  6. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Последен пат се издепилирав пред нова година со силк лентите на галафарм,и тек сега почнуваат да ми растат влакненца. Цел еден месец си поминав раат без влакна и корнење.Ептен сум задоволна од нив :D :inlove:
     
  7. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.089
    Допаѓања:
    6.815
    Пол:
    Женски
    Да прашам...Пред околу 2 часа ги депилирав надусниците со силк лента,ама сега многу ме боли тој дел каде што сум депилирана и уште ми се знае како бледо црвено.Обично ми поминува за саат време,сега многу се задржа.Можно ли е да сум претерала со тегнење на кожата?Што да ставам да помине?
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Веројатно ти се иритирала кожата.
    Ако имаш кантарионово масло стави малку на памукче и мачкај, ќе се повлече црвенилото.
    Бебешка пудра исто помага, ама најефективно ти е со масло некое, или пак со чај од камилица (оладен) мислам дека ќе ја смири иритацијата. :)
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Јас се депилирам со ленти на мустаките само и секој пат ми црвенее,ме пецка и по малку крв ми потекува но си ставам после крем така не измачкан да ми постои малце и престанува да ме пецка.. ;)
     
  10. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    [то мислите за стрип лентите ги користел некој? Подобри се од веет? Нзнм дали да земам :(
     
  11. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Јас стално се депилирам со ленти на интимниот дел, нозете си ги депелирам со електричен депилатор и задоволна сум, немам многу поткожни влакна ни од едното ни од другото, тука таму некое но нормално е.
    Болки не чувствувам којзнае какви, може дека сум навикната веќе пошто со години се депелирам и влакната ми се ем многу изретчени ем многу меки. Поднослива, нормална болка ми е. :)
     
  12. J.B.007

    J.B.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    девоки имам едно прашање ... дали боло депилацијата на интимните делови премногу.. земајќи го во обзир тоа што предходно тоа го правев во брич но веќе не сакам така сакам да сменам ..
     
  13. AlanisM

    AlanisM Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    590
    Јас сум многу против депилација со брич , на интимните делови. Како прво, влакненцата стануваат поцврсти и ги има повеќе одколку со ленти. Не е толку болно, но сепак се чувствува болка првите неколку пати. Има по аптеките ленти, само за интимна депилација па ти ги препорачувам
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Издржлива е болката, јас порано користев брич а сега исклучиво ленти или топол восок за интимните делови. Нормално е малку повеќе да боли првите неколку пати, но после тоа ќе се навикнеш и ќе ти стане рутина. Ништо страшно. Многу подобра варијанта ти е да одиш на козметичар и таму да те средат.
     
  15. hrcace

    hrcace Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    160
    a стрип лентите никоја не ги пробала да ми казе какви се? У;те не ги зедов нeзнaм дали вредат
     
  16. J.B.007

    J.B.007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    :* Благодарам ...
     
  17. i13dk

    i13dk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2010
    Пораки:
    646
    Допаѓања:
    786
    Девојки, да ве прашам, мене многу ми пречи кога ќе видам дека ми подраснуваат влакненца на надусницата и многу почесто со пинцета си ги вадам, затоа што ретко имам нерви да ги чекам да пораснат за да ги депилирам со ленти..да не знае некоја да има некое помало апаратче за депилација специјално за лице?
     
  18. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    Со ленти ти е најубаво,или појди си на козметичар таму ќе ти ги средат убаво
     
  19. Ket.Rin

    Ket.Rin Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2011
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    970
    Извинете за оф топик, ама да не сака некој целосна депилација со ленти (цели нозе, раце, интимна, надусници, веѓи, стомак и грб) за 600 денари? По грешка земав 2 ваучери од колектива, па не знам што да му правам на другиот, понудата трае до 5 април. Ако има некој заинтересиран ЛП.
     
  20. chipmunk

    chipmunk Активен член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Откако шеќерната депилација не ми успеа и покрај преубавото објаснување на Дивајнбатерфлај во лп , се мислам за ленти ..поточно за бикини зоната гледав некои на веет (145 денари беа) дали некој ги има користено или би можеле да ми препорачате некои други ленти за интимата.
    друго прашање е дали многу боли? не сум користела до сега :?: