1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилирање со ленти

Дискусија во 'Тело' започната од Mar4u, 17 јуни 2010.

  1. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ^
    Не е до тебе, тоа Вит сакати се. Првиот (и последен пат) кога земав со нив да се депилирам за две нозе цело пакување одвај ми стигна и не се вадеа убаво влакната. Не знам што толку извикани се ама квалитет 0. Па и најскапи од сите се...
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Девојчиња, а ги греевте претходно лентите ?
    И мене Вит ми се тотална катастрофа во однос на сите други, ама имав неколку останато и ми беше жал да ги фрлам.
    Ги загреав со запалка (од далеку, мислам ме разбирате) :) , се подрастопи восокот и супер ми вадеа, дури и подобро од претходно кога онака само ги триев меѓу рацете.
    Ама сепак не би ги купила повторно.
    Засега им останувам верна на Силк. :D
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас веќе со ленти ЈОК. до сега никогаш сум немала проблем со поткожни влакна. Сега кога никнаа, сите сите до една поткожни беа.
     
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Можеш и меѓу раце да ги држеш или протриеш, се загреваат доволно за да се растопи восокот.
     
  5. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    По глупави ленти од Силк, нема ни да постојат. Како може да ги споредите Вит и Силк? Прво, Вит ненормално ги вадат влакната додека Силк, пола на кожа ти останува и тоа грд восок кој едвај се вади и грдо мириса. Мене со Вит ми се изретчија и тоа доста влакната, а притоа излегуваат од корен, а со Силк, само рани си направив.
     
  6. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    а како да знам дека восокот во лентите Вит е доволно загреан? :?: :$ :$
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    ^ Па ќе си осетиш на рацете, кога ќе ја триеш лентата, ќе се затопли и ќе почувствуваш дека восокот е опуштен. Ако ги правиш со запалка, ќе се стопли ептен и ќе се свитка самата лента. Лесно се приметува. :)

    Сепак со додатна топлина е уште поубаво. Барем за мене. И многу полесно ми излегуваат влакненцата, а така кога ги тријам меѓу рацете скоро ич не вадат.

    Епа Ричи, секој со своето искуство. И не знам зошто да не ги споредувам - ленти се, какви - такви.
    Да споредував брич со ленти, или шеќерна со восок ајде, ама вака. |(
    А Вит ако ненормално ги вади влакнава, да си каснам од умот мој. :D
    И нема врска лентите на крај краева, битна е тактиката на вадење на лентата, сум го приметила и тоа, ама сепак не го менам мислењето дека на Вит името повеќе им вреди отколку квалитетот - преценети се, тоа е факт. ;)
     
    На i-v-a-n-4-e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    ^ па тоа ти е како да споредуваш nike патики со обични кинески патики Мишела, барем според мене! Не знам зошто превртувате очи веднаш, ако ти се допаѓаат користи ги ама за квалитет не се мерат.
    И Вит лентите нема потреба да ги загревате само протријте со рака, со дланките може да се стоплат, а Силк ако не ја постигнеш саканата температура, со среќа со вадењето после.

    П.С
    Прво велиш секој со своето искуство, а со вторава реченица се побиваш самата себе. Јас од ИСКУСТВО кажав дека ми ги вади влакната ненормално.
    Зошто сакате да паметувате и со доза на иронија да се обраќате секогаш? Зарем ве гуши нешто да се обраќате помалку саркастично и по благо кога одговарате или овде на форумов тоа е шема?
    Немам зборови.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Лесно се вади со бадемово/чичково, било какво масло од оние кои ги користам за коса, па и со вата натопена во млеко за тело.
    Јас кажав дека овие без да ги загреам не можам да замислам да ги користам, затоа и имам многу негативно мислење за истиве, а со другиве немам потреба од загревање, само внимавам при тегнењето за да не остане восок, како што спомна и ти претходно. И ретко останува ако правилно се потегне.
    И не, не бев ниту иронична, ниту саркастична, до душа - не ни имав намера, а ти ако тоа така си го сфатила, ондак нека ти е - jас сепак си стојам зад тоа што го напишав во врска со моето искуство.
    А кој/а какви сака, такви нека користи - мене овие ми се поквалитетни и тие ќе си ги користам. :)
     
    На Miss.Ricci му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Јас имам топлка за восок за патрони. Страшно добра работа. Сама си одржува температура.
    Си земам и патрони, и харитијата си ја сечам. Таман.
    Многу поефтино ми излегува од силк, а да не зборувам за вит. Плус восокот е како за професионални, плус и хартијата, така да, нема промашување.
     
  11. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Малку глупо е,ама да прашам....
    Денес зедов ваква лента од Зегин за надусните,ама е големо.Треба да сечам еден дел или?
    И дали кожата треба да биде сува или влажна?
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC02656.JPG
      DSC02656.JPG
      Големина на фајлот:
      239,1 KB
      Прегледи:
      362
  12. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Мене лично овие ми се многу јаки, посебно зад надусници. Ама ако си решила, сецни еден дел, протриј го меѓу раце и на работа на труд. Кожата треба да ти биде сува, без креми или слични работи.
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Пробав ама не беше баш најуспешно.Незнам зошто но некои влакненца сеуште стојат :@ :tmi:
     
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    ^Епа пробај уште еднаш и уште два пати ако треба :)
    После стави бебешка пудра за да не ти излегуваат мозолчиња.
     
    На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DulceChiquita

    DulceChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    300
    Пол:
    Женски
    Восокот што ви останува на телото, ако немате доволно мрсни марамчиња што се наоѓаат во лентите, тогаш ставете си бебешка пудра и ќе се отстрани. :)
     
  16. IvanaOneD

    IvanaOneD Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Овие ја лани ги купив,ужасни ми се,НАЈУЖАСНИ,скоро ништо не вадат и мн восок останува.Иначе што си купив пред некој месец едни за повеќекратна употерба,негде 200денари беа и можат и по 20 може и повеќе пати да се употребуваат и све вадат без проблем :)
     
  17. flowery

    flowery Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
  18. Sw3et.Ang3l

    Sw3et.Ang3l Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    1.261
    Допаѓања:
    2.096
    Пол:
    Женски
    Планирам да ги купам, не планирам туку сигурно ке ги купам :rofl: ама не ми е јасна постапката бе, никогаш се немам депилирано со ленти. Како ке влечам во спротивен правец на надусници? Од лево на десно, од десно на лево, од горе надоле и обратно? Како? :D Извинете ама ова за мене е шпанско село, па ако може некој да ме просветли :?:
     
  19. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Во последно време не можам да ги најдам лентиве.Нема каде не ги барав. По сите аптеки,Веро,Тинекс,Космо,Дм и никаде ги нема. Знае некој што е работата и дали воопшто ќе ги донесат?

    ^Ја поставуваш лентата и влечеш во правец обратен од растот на влакната.Ако има потреба повтори ја постапката. На крај помини го местото со кремче или тие марамиците што одат во пакет со лентите,за да се исчисти восокот што останал на кожата. :)
     
  20. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Баш ги видов пред некој ден и се мислев дали да ги земам оти си користам Вит. Така еднаш тие Силк ги земав и се заебав. Ама штом викате дека се добри ќе ги испробам.