Депресија заради неможност да се најде работа

Дискусија во 'Барање работа' започната од lasthope, 28 август 2020.

 1. lasthope

  lasthope Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  344
  Пол:
  Женски
  Ја отворив темава за да поразговараме за проблем што некое време ме измачува.Студент сум сеуште, но многу мои познаници и колеги успеаа да најдат работа по струка, додека имам и пријатели што сеуште се дома. Инаку уште пред короната секојдневно испраќав cv за работа,гуглав, дури и на неколку интервјуа бев, каде што секогаш ми викаа-Ќе ти се јавиме, и ништо.
  Како минува времето сум се подепресивна, дури мислев да се откажам од факултетот и да запишам нешто друго.Стручно средно и факултет завршив, но не е економско или правно каде што одма се наоѓа работа, и постојано сум разочарана, а се запишав да учам со неизмерна љубов.
  Сте имале ли вакви периоди?
  Знаете ли тактики, совети,било што за како полесно да се најде работа?
  Многу сакав да работам и за себе, но е невозможно, немам ни врски, ни пари ни простор.
  Доколку сте минале низ ова секој коментар и совет ќе ми значи премногу.
   
 2. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.305
  Допаѓања:
  1.755
  Пол:
  Женски
  Реалити чек - дали си од Скопје? Ако одговорот е да, имаш предност пред остатокот од младите во мк. Со магистерска имам работено и кенлерка, со педагошки факултет моментално работи една познаничка како продавачка во пекара. Работиш што ќе најдеш и ќе работиш за минималец во периферијата на мк, или како и да го викате во Скопје. Уште немаш завршено, не паничи. Ако си слободен стрелец, и си од периферијата, слободно да те нема во Скопје....или во странство. Додека можеш, снаоѓај се
   
  На темјанушка и GirlLove им се допаѓа ова.