1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет...имам ситни како брунчиња црвени по телото.Мислев дека е некаква алергија и ништо по некое време отидов кај матичната ми рече дека е можеби од промена на прашак,некоја храна или животно ако чуваме дома.Се мачкав со пудра течна и ми гинеа ама пак излегуваа .Пред неколку дена отидов на дерматолог и таа само на рака ме виде и ѓи вика шуга имаш чупе....Јас прашалници цела.....Се уплашив и добро.Истиот ден свелрвата ми кажува дека дома имаме болви.иначе имавме мали кучиња и ги чистевме со прашак протов болви кој знае како се нашле и дома јас сум повеќе нафрлана да речам о ми е страв одма умот секаде ме однесе да не ми се случи ова она што ти не.совет ако може дали е нешто страшно не дај боже ќе помине ли со ова масло за мачкање.Позз девојки
     
  2. Niki5

    Niki5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Кај нас најверојатно не ни постојат повеќе дерматолози. Јас бев пред недела дена кај Горица ( карпош ) претпоставувам она е козметолог ( а сама си се нарекува доктор ) жената е ужас , си глеа само џебот да си го наполни , ниту ме прегледа како што треба ниту ништо , прегледот траеше 5 мин и она после отиде некаде со едни гуски кај нејзе што работат и ми направи некакви креми едната беше 800 ден а другата 600 плус прегледот 1200 и фактички те силуваат да ги купиш , и јас со цел памет ги купив , катастрофа услуга , катастрофа козметолог . На никого не ја препорачувам Горица од карпош таа е далеку од дерматолог. И кога прашав кога на контрола ми вика кога сакаш денес се јавив ми вика полно е све , ептен лаже , лично ги слушнав и вработените дека рекоа за Горица дека е зафатена а таа си пиеше кафе пред мене. На никого не ја препорачувам , немојте да си изгорите како мене.
     
    На soffce и bunny19 им се допаѓа ова.
  3. GorcoMK

    GorcoMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    my two cents... главен профит на сите дерматолози е да ви продатат креми и третмани, не да го откријат проблемот и да ви најдат трајно решение. Затоа, мора сами да се едуцирате, од нив нема да добиете "информација". Конкретно за акните, добар почеток е следново видео:

     
    На sorbet и Sonja4janevska им се допаѓа ова.
  4. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Од скоро ми се појави црвенило на лицето поточно на челото и многу чеша. Пробав секакви масти ама ништо не ми го смири само почна да се проширува покрај носот. Да ми препорачате некој добар дерматолог на државно?
     
  5. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Да не е придружено со брзо мастење на косата и перут?
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Не. Прво почна на прстите и ми кажаа дека е алергиско од сапун/прашок и почнав да мијам садови со ракавици и ми се повлече, од време на време пак покажува нешто ама не е страшно. И после почна на чело, околу очите, на образи и околу устата црвенило ама ужасно чеша. Незнам веќе што не пробав и од која маст не ставив не ми помогна.
     
  7. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Може да се работи за атопичен дерматитис, но може и да е алергиска реакција. Кое и да е, имаат различен начин на лекување/третман па затоа те советувам да не пробуваш средства на своја рака туку да отидеш на алерголог. Ти ја препорачувам д-р Ежова во Јане Сандански.
     
  8. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки !
    После испробани секакви препарати конечно дојдов до решението за моите акни !
    Веќе една недела значи сабајле и вечер го мијам лицето со гелот на Микса кој не содржи сапуни , содржи цинк и е за проблематична кожа и НАЈБИТНО КОЖАТА НЕ ЈА СУШИ .
    После тоа (јас на сабајле практикувам, но може и на вечер БАРЕМ ЕДНАШ ДНЕВНО ) сода бикарбона ставам малку и со кружни движења со јагодиците на прстите масирам , доаѓа како пилинг , околу 5 минути и плавам со ладна вода така и порите се чистат и затварат.
    После содата одкако ке се измие ставате салицилна киселина , ќе си истурите мала количина во дланка и со прст ке ставате додека лицето е мокро на секоја акна или на делот каде што имате црвенило од акна или лузна. Тоа малку ке предизвика печење и црвенило но нормално е , оставате 5-10 минути и плавите со вода.
    Потоа никако со крпа , јас користам тоалетна хартија во бела боја и без оние додатни мириси , нежно бришете со тапкање.
    Не користам никакви креми ! Резултати имам за една недела повеќе од одлични !
    Еве и слики од миксата и салицилната киселина
     

    Прикачени фајлови:

    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Верувам дека има ефект но на долг рок третманов ќе ти ја исуши кожата, сепак ставај хидратантна крема.
     
    На Sonja4janevska, sorbet и beautys20 им се допаѓа ова.
  10. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Да затоа чекам барем две недели користење па ќе одберам некоја крема бидејки имам масна т зона
     
  11. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Не користев средства на своја рака туку препорачани од кожен лекар. Ама не најдов решение и затоа сакав да го сменам. Фала за препораката.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  12. everything

    everything Нов член

    Се зачлени на:
    29 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, нова сум на форумот па сакам да прашам нешто во врска со оваа тема.Дали е препорачливо ласерско чистење акни и потоа ласерско чистење на лузни од акни? Имам 17 години па се прашувам дали ласерското чистење има лоши последици или е сосема нормално?
     
  13. GorcoMK

    GorcoMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    1. Доколку правиш директна апликација на средства за чистење на лицето (сапун, гел за тело, комерцијални козметички препарати)... ПРЕСТАНИ! Кожата на лицето има свој систем за чистење, доволно е само топла вода... под услов да нема други позадински проблеми. Тогаш треба подлабоки испитувања, а не креми, масти и третмани со случаен избор. Освен бактериски инфекции на кожата, сите останати проблеми трајно се решаваат од "внатре", дури и генетски предиспозирани проблеми во поголем број на случаи. Треба само-едукација, за да се има знаење во комуникација со дерматолозите.

    1.1 Доколку директно не го чистиш лицето, смени го средтсвото за миење на коса.
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. GorcoMK

    GorcoMK Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    4
    Проблемите со кожата се решаваат од внатре (бара знаење, испитување, истрајност).... се друго е апликација на шамари директно на своето лице и севкупно ендокринолошко здравје (hint: влијание на компонентите во составот na комерцијалните препарати и "средства за нега на кожата").
     
  15. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Го има ли овој гел за миење кај нас?
     
  16. Sonja4janevska

    Sonja4janevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Секако бев на детално испитување и кај гинеколог , немам ниту цисти ниту хормонски дисбаланс .
    Сите испитувања кои се поврзани со акните ги направив но излезе дека е од храна или надворешно влијание .
    Па сега повеќе вода , овошје и зеленчук и без благо и газирано

    За нас не сум сигурна , јас го земав од ДМ Бугарија околу 270 денари таму е поевтино
    Провери во дм

    Салицилната киселина е силен кератолитик и доколку ја ставаш директно на кожа не само што ќе се пресуши кожата, туку остануваат лузни. Не случајно во козметичките производи е дозволена салицилна киселина во максимална концентрација од 2%.
     
    Последна измена од модератор: 8 мај 2018
    На beautys20 и sorbet им се допаѓа ова.
  17. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Ставам на врвот на прстот и веќе повеќе од една недела немам никакво исушување на кожата ниту пак други иритации освен штп акните значително се намалија , секако се консултирав и со фармацевт
    Сепак фала ти на споделеното мислење
     
    На Sonja4janevska му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво, сакам да прашам сите вие што имате одено кај др.Николина Лазаревска во Аеродром во врска со третирање на акни ,лузни од акни, прпширени пори , како сте задоволни од третманите , дали имате значително подобрување на лицето, и дали има некој што завршил со третманите и го има конечно средено лицето.
     
  19. Despinaa

    Despinaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    19
    Не си го троши времето, а ни парите
    Такви третмани, сама дома ќе си правиш, плус истата терапија на сите ја кажува
    Воопшто не сум задоволна
     
  20. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Да јас пред некој ден бев само на преглед и ми даде гел Далацин и биодерм крема, па се мислам дали и воопшто да ги земам, некој ја фали некој не .....