1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. anonymousmember1

    anonymousmember1 Активен член

    Се зачлени на:
    3 септември 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам итна ситуација, би сакала да ве прашам за мислење за доктор Николина, поточно за третман со фореза. Веќе подолг период имам проблем со акнеична кожа, не беше многу сериозно, но веќе година дена ми излегуваат акни и на образите, страничниот дел, којшто предтоа ми беше многу чист, како и на брадата,понекогаш на челото. Со оглед на тоа што имам 19 години и пубертетскиот период може да се каже дека е поминат, се одлучив да одам кај доктор Николина во Скопје откако прочитав доста позитивни мислења за неа. Првиот пат кога бев ми препиша Далацин Ц, го користам и има некој резултат, но далеку од задоволувачки. Ми препорача и производи од Биодерма, мицеларна вода, крем со СПФ, крем за акнеична кожа, кои имаат доста висока цена,а не гледам некој резултат, плус кожата ми стана премногу мрсна. Првиот пат рече дека не е сериозно, а вториот пат кога отидов ми препорача третман со фореза. Ме интересира многу за мислење од некој кој го правел третманот кај неа какви резултати се добиваат и дали еден третман е доволен, како што ми рече докторката? Исто така многу важно прашање, за колку време точно се опоравува кожата од модринки, црвенило и сл. или пак дали е можно да се направи поголем проблем? Не сум правела ништо вакво пред тоа и многу ми е страв, не од болката, туку од можните последици како лузни или нешто слично.
     
  2. Beaty

    Beaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    294
    Лузни нема да имаш, ама рачунај една недела ке бидеш како некој да те претепал, ке треба да седиш дома. Имам одено кај неа не ја препорачувам никако. На сите иста терапија дава далацин ц и биодерма без разлика од состојба на кожата.
     
    На Despinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Предлог за добар дерматолог, имам проблем со acne rosacea, некој добар доктор?
     
  4. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    Земи масло од Дива Роза од Алверде и на влажна кожа секоја вечер нанесувај го и плус на усните и околу усни.
    Го имав истиот проблем и само ова ми помага.
    Разни креми ми дадоа и ништо не ми помогна.
     
  5. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.038
    Пол:
    Женски
    Колку пари е преглед кај Николина у Дебар Малоо, дали треба да земам упут од матичен лекар? И каде поточно се наоѓа Медикоз или како и да се вика?...
     
  6. Beaty

    Beaty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    294
    300 денари е , приватно е не ти треба упат. Веќе не е во дебар мало, во аеродром позади веро е. Искрено не ти ја препорачувам.
     
    На Despinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Што е работата со Нина? Јас ко што паметам беше една од најдобрите во Скопјево.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има премногу пациенти, па затоа квалитетот на работа и е опаднат од поодамна.
    Не дека тоа е оправдување, ама за жал го имам тој впечаток за неа како да не може да постигне или едноставно не се замара па на сите им ја дава истата дијагноза и истите продукти.

    Јас сум задоволна од доктор Верче во Дерма Медика. Одам таму редовно на дерматоскопија и последниве месеци и на третман против црнки.
    Океј е засега, нема толку гужва, па за понатаму ќе видиме.
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    На која Нина мислиш?
     
  10. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.399
    Како се со цени?
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Слични се цените како кај доктор Коста во Примадерма мислам дека беше.
    Првиот преглед за лице го платив само 500-600 денари, не се сеќавам точно. Дерматоскопија им е 1500 ден.

    Третманите варираат, зависи што ќе одбереш. Последниот пат ме фати околу 2000 денари, правев третман против црнки и плус нешто друго неповрзано со тоа.
    А ценовникот да бидам искрена го немам ни погледнато зашто одам првенствено за третирање друг дерматолошки проблем, па покрај тоа барам да ми ги среди и митесерите бар еднаш месечно.
    Океј е, ама си барам некој дерматолог со кој ќе "кликнам".
    Нина ми беше таква, ама ми се смачи од Далацин. Немам акни, нема поента да го користам.
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Николина што има ординација позади Веро, Пикасо мислам се викаше.

    Јас одам кај нејзе изминатиов период. За гужва дека има сега и не би рекла. Колку пати сум дошла порано од терминот ми викаат одма влези си. Жената последно од досада судоку си решаваше. :D Друга работа е што на пациент повеќе од 15 мин. не се задржува, евентуално ако ти е прв преглед, па да објаснува што и како.
    Ми даде Фуцидин крем да го мачкам на акните и Биодерма крема стандард. Ми се среди лицево, океј е, ма да јас и немам некои посериозни акни да треба којзнае каков третман. Имам одено и претходно кога ми се исфрла цело чело од подлогата за шминка на Јангдерм. Ми кажа и самата тогаш дека ми е од лоша козметика што на крај се испостави навистина дека е така. Ми даде Хлорамфеникол маст за дермална употреба за на акните и Авене крема. Лицето стакло ми се направи. Секако и намалив со шминка, односно ставав само коректор на подочници.

    Е за третмани до сега немам правено и секое искуство би било добредојдено заедно со цената за истите. :wasntme:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Tejjy

    Tejjy Активен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2018
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Јас одев кај Николина на третмани за фореза и немам никакви лузни бидејќи после третманот ти дава крема за лузни да се мачкаш. Една недела ќе бидеш црвена во лицето, мене од дома не ми се излегуваше ама тоа е сега немам ништо на лицето. Прво отидов на преглед ми даде гел Далацин да се мачкам за црнките и мозолките да излезе гнојот на површина, па отидов на 5 третмани фореза и се мачкав со биодерма и многу сум задоволна, топло ти ја препорачувам. Исто и сестра ми одеше таму, а сестра ми беше со гоолеми гнојници на лицето и ја направи цакум пакум во 6 месеци, ни лузна и остана ни ништо.
     
  14. Марија80

    Марија80 Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Долго време мака мачев со акни и сменив доста дерматолози.Имам искуство со Анчевски, Нина Медикоз ми е потазе, но од неа јас не бев воопшто задоволна и како што прочитав тука и на мене истата терапија ми беше дадена а проблемот не ми се решаваше. Модра бев 2 недели после третманите кај неа.Пред 2 месеци отидов кај Др.Коста дермаплус мислам се викаше ординацијата и човекот навистина ме оправи. Кај него до сега направив 2 третмани во кои имаше чистење,дермоабразија и пилинг некаков.Ми даде и крема Аирол која ја користам навечер.Морам да кажам дека сум навистина задоволна и топло го препорачувам за проблем како мојот.
     
    На Malinka1$, Tejjy и Snowbell им се допаѓа ова.
  15. tweety123

    tweety123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    252
    Допаѓања:
    29
    Здраво, имам проблем со кожата на рацете. Нон стоп ми излегуваат ситни брунчиња кои чешаат и пукаат, па од нив тече вода и потоа се засушува кожата и дури крв ми тече. Се мачкав со маст Бутевате кој многу ми помога но за два-три дена исто пак се појавуваат. Ве молам за препорака на доктор дерматолог во Скопје од кој сте задоволни.
     
  16. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Дали се работи за егзем?
    Јас ја користев Белогент кремата, многу ми помогна.
     
  17. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Дали знае некој колку е цената на прегледот кај др.Коста Цветкович во Дерма Плус.Јас кога одев кај него 2014-2015г беше 600 ден.Сега сака другарка ми да оди па ме интересира некој што оди таму да ми каже повеке дали работи уште докоторот или има вработено други доктори .
     
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Кога ќе закажува термин, нека потенцира дека сака кај доктор Коста.
    И да има други доктори, така и е најсигурно.

    Инаку за цената не знам, моја другарка одеше кај него, цената само на прегледот беше 600 денари пред околу осум месеци. Не знам дали има промени во ценовникот, може да си праша.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Пред недела дена го носев детето на преглед и чинеше 1000 денари.Мислам дека ако се оди таму на третмани за лице има некаков попуст на прегледот пошто пријателки мои одат кај него така ми кажале а јас порано одев за лицето кај него и навистина ме оправи тогаш.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  20. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Ама поскапил..|(