1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. MIA-SK

    MIA-SK Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    561
    Пол:
    Женски
    Фала за одговорот. Ти пратив лична порака со неколку прашања. :) Кога ќе имаш време, те молам одговори ми.
     
  2. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Мене во последно време ми се јавува иритација на лицето. Како красти грубо кажано
    Не сум била до сега на дерматолог, па ако може да препорачате некој би било супер
     
  3. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Дермапенот како третман ти е одличен, но понекогаш лузните се појаки и не го добиваш баш саканиот ефект.Не знам како ти е моменталната состојба на лицето но мој совет ти е да не правиш ни ласерски третмани ни ПРП(тртманот со зимање крв).Најди дерматолог што работи со плазма пен.Тоа е едно апаратче со игла што на одредени делови ја гори кожата.После тоа изгорената (оштетена кожа) се лупи.Има период на опоравок третманот но е далеку помалку агресивен од ласер.Можеш и на You Tube да го видиш третманот.
    Поздрав ;)
     
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  4. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    А каква терапија ти даде за да ти се исчисти лицето?
     
    На tamara85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. πππ_π

    πππ_π Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Ве молам препорака за добар дерматолог во Скопје (за хормонални акни) што би сакал да помогне, а не да ми препорачува приватни третмани за пари,,, бев кај Горица неколку пати ама како што кажав, не видов резултати, само ме одлложуваше некако...
    тенкјуу
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Зa хoрмoнaлни aкни сaмo тaблети ДИАНЕ се викaaт.Кoнсултирaј се сo гинекoлoг oн ги препишувa.
     
  7. πππ_π

    πππ_π Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Не сакам да испробувам апчиња, затоа барам препорака од дерматолог...
     
  8. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    Другaркa ми имa хирмoнaлни aкни и пиеше Диaне е сегa дoдекa пиеш ги немa кoгa ке престaнеш пaк излегувaaт .И сегa дермaтoлoгoт и препишa Рoaкутaн.Без терaпијa немa шaнси дa ти се среди лицетo.НЕ знaм кoлку ме имaш читaнo претхoднo.Сo нaдвoрешни третмaни ништo не прaвиш ти збoрувaм oд искуствo зoштo имaм пoминaтo дoлг пaт зa oвaa рaбoтa.
     
    На Malinka1$ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. πππ_π

    πππ_π Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    знам дека се ‘долготрајни’, баш затоа.. имам читано дека можат да се лекуваат на природна база со големи промени во исхрана ради инсулинот, животен стил, различни билни масла и чуда ама ми требаше бар официјален совет од доктор
     
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Пред неколку дена во емисијата на Јанко јади бурек, на тв.канал сонце, рекламираше производи од хунзите, од семки од кајсија и баш напомена дека било многу ефикасно против акни и министри...така да ви предлагам да се распрашате за тие лосион, креми или капки, незнам точно што беше оти работев низ дома и така што слушнав а што не дослушав.
     
  11. πππ_π

    πππ_π Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    некој да не има контакт број од др. Старова, неколку пати вртев на овие ама ми вика надвор од мрежа или непостоечки, на фиксниот никој не се јавува, стварно не знам истиве броеви се на фб страната и на златна книга.. A89AE58C-8E21-4241-9E10-B69B5D8BE32E.jpeg
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Pisi mi , kje ti pratam drugo borjce deka jas idam nonstop kaj niv vekje 2 godini :)


    INAKU, KJE VE MOLAM NA SVOJA RAKA ROACCUTANE I DIANE DA NE ZIMATE !
     
  13. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Процесот на лекување на хормонални акни е долг и мачен.... Јас мака мaчев со акни 10 години, држев и режими на исхрана и контрацепција ништо ми ми помогна. Останав бремена и во бременоста ми се исчисти лицето.

    Доколу користите Диане и Роакутан, мора да направите детални испитувања за цел организам, најмногу во поглед на хормоните и срцето, особено за Роакутан, мене ми го предложи ја но го одбив. Се јавуваат кај мене на стрес.... Повремено но не толку многу како предходно. Внимавајте со Роакутанот.
     
  14. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Колку е преглед кај др.Старова?
     
  15. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам 1000 денари.
    Нека ме поправи некој ако грешам.
     
  16. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    300
    првиот пат е 1600, следните контроли 800
     
  17. lalinda

    lalinda Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    76
    Вреди да се оди кај Старова за темни кругови под очи? Некој искуство со таков проблем?
     
  18. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Ја колку знам првиот пат е 1200 контроли 800
     
  19. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.166
    Допаѓања:
    26.230
    Пол:
    Женски
    Си проверила ли црн дроб, жолчка и бубрезите? И нивните ензими.... Темни кругови се јавуваат доколку имаш проблем со црниот дроб, најчесто замастен црн дроб знае да даде такви симптоми
     
  20. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Здраво на сите, мене ми е прв пат воопшто да коментирам на форумов :angel:.
    Имам 23 години и никогаш не сум имала големи проблеми со кожата, освен што постојано имам црнки на носот, повремено на челото и брадата и околу линијата на косата и вечните подочњаци за кои ми вели мајка ми дека ги имам поради тоа што сум анемична :?:.
    Никогаш не сум користела никакви креми и такви чуда, ретко користам шминка, а и искрено не се ни разбирам, има толку многу производи, кои и не знам кои за што служат, што ми се предизвикува стрес кога одам да купувам шминка:tmi::sweat:.
    Пред неколку месеци ми дојде некоја идеја дека годините брзо ќе поминат и би сакала совреме да си воспоставам некоја рутина за нега на кожа на лицето:mm:. Знам дека е рано да се мисли за брчки и слично, но мислам дека е многу полесно да ги одложиш брчките отколку нели да ги „лекуваш“, а според мене тоа е возможно само со правилна и долгогодишна грижа на кожата :$.
    Па, како што кажав, како што ми дојде идејата, така и почнав да користам Nivea Night Cream, што на почеток ми беше ок, но како што читав добро е да се користи и дневна крема, па по некое време ја купив и Afrodita Hydra Thermal Natural Mineral Water + Hyaluronic Acid, за сува кожа. И по некој месец користење, почнаа да ми се јавуваат како bumps, не знам како поинаку да ги наречам, кои не се ни црнки, ни белки, туку се само „нерамнини“ со боја на кожа кои можеш да ги истискаш. Не се забележливи, ама многу ме нервираат, бидејќи отсекогаш сум имала мазно и (воглавно) чисто лице и сега таман се осмелив да воведам некоја грижа за да го одржам лицето, се појавија и се чувствувам како казнета :envy::D.
    Не знам дали се clogged pores или што се, не можев да најдам некоја слика на интернет за да ги дефинирам |(. Кога отидов на депилација, жената ми предложи да купам некој крем на природна база и по предлог од аптека, купив еден од Corine de Farme, што истовремено е non-comedogenic, што значи не ми се нафрла лицето од него :clap:.
    Е сега, се то ок, амаааа сепак би сакала да одам на дерматолог, чисто да се информирам за мојата кожа и за начинот на нега. Имам читано мноооогу за нега и грижа на кожа, но би сакала да прашам некое професионално лице за да ми ги потврди или негира тие работи.
    Прво и прво, ми треба професионално лице да ми го одреди типот на кожа, не можам никако да заклучам дали имам комбинирана или сува кожа. Кога е лето, или општо, кога е потопло времето, се чувствувам како да имам дури и мрсна кожа, особено во Т-зоната, не знам дали е дека се потам многу или нешто друго. А пак во зима, целосно друга приказна - кожата ми се суши претерано, до толку што почнува и да ми се лупи и ми се јавува црвенило во пределот околу, како што се нарекуваат "the smile lines", што ми беше дополнителна мотивација и да ги купам кремите. Сепак, се чувствувам како Nivea-та и Afrodita-та да беа премрсни, а пак Corine de Farme како преслаб, можеби дека почнав да го користам кога веќе кожата ми беше пресува :(.
    Се изнапишав и изнапишав, си ја раскажав цела животна историја ахахха :rofl:.
    Главната цел ми беше ако може да ми предложите доктор кој е и компетентен, но и желен и пријатен за разговор, кој ќе сака да ми одговори на прашањата, без да ме избрзува и да ме „избрка“ за 5 минути, некој што навистина си ја сака работата, ако има таков :D. Имам милион прашања, не само за кожата на лицето, туку и телото, а знам дека дерматолозиве се исто така одговорни и за коса и нокти.
    Малку ми е страв од докториве, бидејќи живееме во држава во каква што живееме, и со таков менталитет каков што е, што ми се чини што сите си гледаат само за корист, а воопшто не ги интересираат пациентите и гледаат само да ги „поминат“ брзо и како било. Ми се чини дека ќе ми се погоди некој што ќе ми предложи еден куп производи/третмани и од ништо, на крај да ми настане проблем со лицето, па да зажалам зошто воопшто бев (wtf).
    Ги прочитав сите предлози на претходните страни, но со оглед на тоа што сите прашуваа за големи проблеми со кожата, немаше толку многу фокус на односот доктор-пациент, освен неколку негативни коментари за односот на др. Коста и еден за др. Светлана.
    Исто така, ако би можеле да ми кажете колку би чинел овој „консултативен“ термин и дали треба да барам упат од матичен (дали нешто би сменило тоа).
    Инаку, студент сум во Скопје, така што добро би било да е од Скопје, или евентуално од Битола. :$


    P.S. Само што видов дека ова всушност не ми бил првиот пост - сум напишала нешто многу трагично и драматично пред 8 години, кога сум имала 15 години, пресмешно е, како жалче сум била :lol::rofl:.
     
    Последна измена: 23 јануари 2019
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.