Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

 1. mace14

  mace14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2014
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  26
  Предлог добар дерматолог во Битола, Охрид или Струга?
   
 2. kikica99

  kikica99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  13
  Најважно од се е да ја знаеш причината за појава на акните.
  Дали се хормонални или пак поврзани со исхраната.
  Кај мене проблем беше исхрата поточно не конзумирам веќе 2 години:
  -млечни производи
  -грицки(особено сончоглед)
  -газирани сокови...  Моја препорака би било да отидеш кај Др.Старова - во Мавровка
   
  На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.726
  Допаѓања:
  21.428
  Пол:
  Женски
  Имам проблем со лузни од акни,црнки,црвенило на лицето,нерамномерен тен,проширени пори,често избивање на акни околу брадата, не ретко и болни поткожни акни.. Катастрофа ми е лицето, без пудра ни во двор не излегувам :|

  41E44547-7082-465C-BE58-4626987973D3.jpeg
  FF66F9BE-E403-45A8-862E-F1394CC6792D.jpeg
  Сакам да ми препорачате добар ама стварно добар дерматолог, не сум од Скопје, ама барам препорака за доктор од Скопје!

  * За Дерма плус- искуства?
  И за Агрон Старова исто?
   
  Последна измена: 29 март 2019
 4. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.240
  Допаѓања:
  7.298
  Истиот проблем го имам и јас. Откако затруднив и после породување ми останаа акните околу брадата. Ужас ми е лицево, без пудра никаде не излегувам :( Инаку за дерматолог за друг проблем што го имав одев кај Бисеркоска во Ремедика и ок беше. Сега сакам пак да закажам за акниве.
   
 5. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  103
  Имам предходно пишувано за искуството на дечко ми со акните на грб и третманот од кај др. Старова.
  После антибиотска терапија и мачкање со повеќе креми кожата се очисти од акните.

  Е арно ама .. После два три месеци, иста песна. Излегоа пак па дури и бетер, и како пукаат остануваат флеки.
  Не знам што да правиме више.
  Се мислам да земам некои препарати од еуцерин или биодерма, гледам имаат некои линии против акни, дали имсте коридтено нешто да споделите искуства?
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  725
  @ginger ,Јас ќе го препорачам сапунот на Еуцерин околу 200 ден е. Со него обавезно да се бања. Доста помага. Друго немам користено, за да кажам позитивна или негативна критика.
   
  На ginger му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kikica99

  kikica99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  13
  Има ли пробано со апстиненција на одреден вид храна ? Млеко,грицки итд.
  Исто така сокови никако само вода од 2-3л дневно.
   
 8. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  587
  A терапија на одржување имавте ? А нс лицето има ли акни?
   
 9. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  103
  Да, храната му е прилично избалансирана, нема ефект.
  Пиеше и многу природни чаеви, билки, исто ништо.

  Ќе го земеме обавезно

  Немаше терапија на одржување, докторот рече дека е доволно, демек ако се повтори да се оди пак да се продолжат антибиотици.
  Но, од друга страна антибиотиците му создаваа проблеми, и покрај секојдневното примање на пробиотик.
  На лицето нема, само на грб.
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2019
 10. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.452
  Дали се консултираше со дерматолог околу акните, дали ти препорача нешто? Според сликите гледам дека буквално со иста мака се мачиме. :(
   
 11. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.726
  Допаѓања:
  21.428
  Пол:
  Женски
  Па не еве уште не можам да најдам добар доктор. :(
  Се шлапам со пени и гелови за миење, ништо не помага, само полошо си праам..
   
 12. Purplelilac

  Purplelilac Популарен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  1.511
  Допаѓања:
  24.935
  Пол:
  Женски
  @Chanell* Сега гледам дека си барала предлог за добар дерматолог. Јас имам проблеми со иритации и сувост на кожата и сум отишла кај доста дерматолози. Најзадоволна сум од Др.Горица. Има приватна ординација на аголот на Партизанска со Рузвелтова :)
   
 13. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  855
  Допаѓања:
  587
  Само Старова.. Кој сака кје му пратам слики да види разлика неколку месеци.. @ginger, bi sakala da ti pomoggnma no neznam kako.. A da probas kaj drug dermatolog?
   
 14. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.797
  Допаѓања:
  21.870
  Пол:
  Женски
  Како откри дека исхраната е причина? Направи некои испитувања?
   
 15. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  103
  Пробано е. Отиде кај Старова заради толку позитивни препораки оф луѓе кои средиле долгогодишни проблеми. Искрено да ти кажам бевме пресреќни кога после толку време си ја виде кожата нормална. Не очекувавме враќање на акните
  Кажи миКаква терапија за одржување имаше ти?
   
 16. kikica99

  kikica99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 април 2015
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  13
  Не ама ми се смачи од секакви креми,лосиони,таблети.. Читав на нет дека постојат повеќе причини за појава на акни: хормонално , креми кои не одговараат на лицето, гени , храна...На крај остана само храна па така престанав да конзумирам млечни производи,грицки,газирани сокови,сончоглед,кикирики,чипс,смоки..
  Лицето ми е фала Богу добро .. од време на време кога ке пробам нешто од овие работи ке искочат пак мали ама ништо страшно.
  Најбитно е да се знае причината за појава на акните за да можеш соодведно да ги третираш.
   
 17. Novella

  Novella Активен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2018
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  184
  Пол:
  Женски
  Др Бачевски од Охрид
   
  На mace14 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.797
  Допаѓања:
  21.870
  Пол:
  Женски
  Кога го прекина антибиотикот претпоставувам се вратија?
  Што користеше како локална терапија освен антибиотикот?
   
 19. ginger

  ginger Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  103
  Клиндамицин антибиотик,
  Еосин црвена течност, крема мислам миорел беше, и уште една крема која беше микс од неколку креми.
  Антибиотикот еден месец, кремите два.
  После два три месеци од користењето се појавија пак.
   
 20. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  2.797
  Допаѓања:
  21.870
  Пол:
  Женски
  Јас имав сосем друга терапија.
  2 ипол месеци антибиотик minocin заедно со локална терапија (aknefug, sona, леа лосион и уште едена крема која ја правеа во аптека на база на сулфур мислам). Потоа прекин на антибиотикот па уште 2 месеци само со препаратите за надворешно третирање. После тие два месеци, ми остави само една крема за навечер и една нова за наутро (за црвелила и флеки). Се на се 6 месеци беа потребни за да стигнам до крајната фаза со 2 креми и сеуште ги користам.

  Ми напомена дека кај некои се враќале акните, имало различни случаи.
  Која беше дијагнозата?
  Кај мене acne vulgaris.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.