Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

 1. poker_face

  poker_face Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  3.403
  Пол:
  Женски
  После толку прочитани мислења на темата очигледно е тоа што @MacaLove го кажа, односно дека Биодерма им даваат процент на дерматолозите за да им ги препишуваат производите на пациентите. Сега ми текнува дека и кога мене ми ја даваше кремата ми даде флаер од Биодерма и ми заокружи која да ја земам со нејзин печат, и ливчето ми го задржаа во аптека (Зборувам за дерматолог што работи во 8 Септември). Инаку колку што истражував составот и не е баш најдобар, односно во декларацијата се среќаваат и штетни состојки. Ако чува некој опаковка нека сликне.
   
  На Despinaa и Anna-Banana им се допаѓа ова.
 2. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  Jas pred 4 godini imav problem so rozaceiden dermatit na lice. Crvenilo, sitni bruncinja koi cesat i strasno pecat, liceto mi se zategase, mislev ke mi se raspadne kozata. Gi prosetav skoro site dermatolozi so "zvucni" iminja, pocnivajki od Biserkova vo Remedika, Petrova mislam bese vo sistina, Ancevski, onaa doktorkta na Ruzveltova i go Zaboraviv imeto, site mi prepisuvaa skapi terapii po cel linii od eucerin, bioderma, avene, uriage, zavisno koj doktor so koja firma sorabotuvase. Liceto mi bese se poloso i poloso, ni pudra veke neprekrivase a cesanjeto premina i vo slaba no strasno iritabilna bolka. Togas mi go preporacana dr. Kosta Cvetkovik koj so terapija od samo 400 denari za 3 nedeli potpilno mi go sredi liceto, i dermatitot nikogas veke ne mi se povtore. Toplo vi go preporacuvam, vrven doktor spored mene
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.700
  Допаѓања:
  4.694
  Пол:
  Женски
  @nikyshka66666 @poker_face @MacaLove  Јас имам розацеа.
  И истата ми се појави пред околу 3-4 години.

  Ќе го споделам моето искуство. Користам Розамет крем, во вакво пакување е. Го купувам од аптека цената му е 299 или 399 денари не сум сигурна.
  Го нанесувам на чисто лице, два пати во денот еднаш на вечер и на сабајле.
  И можам да кажам дека се чуствувам далеку подобро, црвенилото го снемува. Но, главен фактор што треба да се избегнува кај оваа болест мислам дека е стресот и нервозата.
  Исто така сите вие што го имате истиот проблем, одбегнувајте лута и зачинета храна. Црвеното вино е еден од најголемите непријатели, алхохолот исто.
  Доколку сакате чисто лице без црвенило, внимавајте со што отстранувате шминка. Посебно доколку чистите со влажни марамици, гледајте да нема алхохол затоа што се јавуваат дополнително зголемено црвенило.


  Да се вратам на кремава, конкретно јас сум презадоволна.
  Не ми ја суши кожата воопшто ( иако имам сува кожа) , се впива на лицето.
  Сите знаеме дека кожните болести се долготраен процес и треба упорност за нивно лекување, така да не се откажувајте. Преку ноќ, ништо не минува.

  Сега сум добра, немам континуирано црвенило. Но, сепак се јавува на преголем стрес.


  Ако имате нешто да прашате, слободно пишете ми ДМ :hug:
  [​IMG]
   
  На nikyshka66666, MacaLove и poker_face им се допаѓа ова.
 4. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  @Anna-Banana ke se nadovrzam na tvojot post, istata krema i na mene mi go spasi liceto. Samo sto po sovet na doktorot, jas prvara nedela ja korisrev samo na vecer, za da se navikne liceto na nea, i vo taa nedela bruncinjata stanaa drasticno pogolemi, liceto mi i gledase poloso. Potoa narednite dve nedeli ja korisrev sabajle i navecer i veke sostojbata se pidobruva se od den na den, za da cetvrtata nedela povtorno ja stavav samo navecer, a liceto veke mi bese cisto, ni brunce ni crveni lo, apsolutno nisto. Vo isto vreme se miev so dove exfoliant sapun, Moze i bilo koj sapun da se koristi na da ima samo blag piling efekt, da se trgat samo povrsinskiot sloj na mrtvi kletki, da ne se osteti epidermisot na kozata, zasto togas Moze dopolnitelno da se vlosi sostojbata
   
  На poker_face и Anna-Banana им се допаѓа ова.
 5. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.700
  Допаѓања:
  4.694
  Пол:
  Женски

  Мислам дека и јас на почетокот ја користев само навечер, искрено не се сеќавам одамна беше.

  Од сапуни за лице ги користам органските на La Soy и така...
   
  На poker_face и Aw-aw им се допаѓа ова.
 6. poker_face

  poker_face Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  3.403
  Пол:
  Женски
  @Anna-Banana @Aw-aw ви благодарам на советите девојки инаку сум приметила дека кога се нервирам или сум под стрес значително поизразено ми е црвенилото и после има еден период кога ми се смирува ама трајно никогаш не поминува. Ова ми е последен спас (се надевам може да се купи без рецепта)
  Инаку докторката ми препорача да пијам цинк и селен па ги земав и тие, секако нема штета од нив. Друго не знам што да направам. Порано имав нормална кожа а во последните две години ми е премногу сува буквално со ништо на светот не можам да ја хидрирам затоа и појавата на црвенилото некако ја поврзувам со сувата кожа (што е само моја претпоставка).
   
  На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  Odi prvo na doktor dermatolog na koj sto mu veruvas, nemoj saa da eksperimentiras, ovaa krena e lek, ne e kozmetika, sodrzi vo sebe aktivna supstanca sto deluva kako antibiotik i antimikotik.
  Od ishranata isfrli mleko i mlecni proizvodi obavezno, nikako pienje jogurt i jadenje zdenka pavlaka i sirenje, koza od kokoska, koza od riba isto nesmee. Moze i kaj tebe ne e rozacea, Moze i e samo kontakten dermatit i osteten epidermis. Ete konkretno kaj mene nebese rozacea, bese rozaceiden dermatit, koj sto ako ne go resese doktorot mozes da premine vo rozacea
   
  На poker_face и ludamaja10 им се допаѓа ова.
 8. poker_face

  poker_face Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2017
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  3.403
  Пол:
  Женски
  А кај кој доктор беше на преглед? Јас таму кај што бев ништо не ми кажаа, само ми даде Биодерма која немаше ефект и толку. Наводно од стрес е ќе се повлече, ама ништо...
   
 9. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  Procitaj mi go mislenje to malku pogorei imam napisano, bev kak poveke dermatolozi, no liceto mi go spasi dr. Kosta Cvetkovik od Derma plus
   
  На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
 10. rustika

  rustika Активен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2018
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Дали има некој правено мезотерапија со дермапен кај Марга во Прилеп? искуство позиривно-негативно .... или некоја членка да сподели искуство со дермапен
   
 11. mila7

  mila7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2013
  Пораки:
  451
  Допаѓања:
  362
  Zdravo devojki, dali ima nekoj iskustvo so Dr. Svetlana?
  Se mislam megu Dr. Svetlana I ovaa Dr. Gorica sto I ate pisuvano. Veke maka mi e, potrosiv vreme na dermatolozi koi ne posvetuvaat vnimanie.
   
 12. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  542
  Јас се мислам за кај Kоста. Што ќе кажеш за него, колку зима од преглед. Јас одам на козметичар немам страшни проблеми како вие што имате. Имам така неколку брумчиња на лицето кој што дел ми е црвен се се на иста страна и никако да минат како нешто внатрешно да ми , и мене козметичарката ми ја кажа биодерма, но кога ставам бб крема кожата ми изгледа мрсна. Се мислам за Uriage. Кога ја прашам за друга крема вика немала искуство, само со бидерма имала.
   
 13. Blond girl

  Blond girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2015
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки да прашам дали некој имал искуство со пиење на лекот Roaccutane , ми го препорача дерматолог за третман на акни, но се мислам дали да користам. Докторката ми кажа дека со шест месечен третман лицето може да ми се среди и неколку години да немам проблем или трајно да ми се среди. Ве молам ако некој го користел да сподели искуство.
   
 14. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  Izvini sto kasnam za odgovor. Jas od site dermatolozi samo na kosta Cvetkovik mu veruvam, za mene toj e najdobar, Zatoa sto toj mi go spasi liceto, site drugi doktori samo eksperimentiraa i uste tolku mi ja vlosoja sostojba ta. Toj pravi i k9zmeticki tretmani. Kako sakas svati me no jas nikogas ne bi otisla na kozmeticarka da si igra so moeto lice, a pritoa taa ima edvaj zavrseno sredna gimnazija, a posetola dva tri kirsa po kozmetika, pa ajde Sega doktori ke si igra e, ke leceme. K9zmeticki tretmani bi pravela samo kak doktor dermatolog
   
 15. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  542
  Јас навистина не знам од што ми мош треба да направам некои испитувања. Дали таму прават испитувања. И дали е скап докторот Коста колку зима од преглед, третман?
   
 16. Aw-aw

  Aw-aw Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 декември 2018
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  268
  Пол:
  Женски
  Za cena ne se sekavam, odev kaj nego pred 5 godini, ako treba nesto da ispita toj ke ti kaze, jas konkretno ispituva tiroidna hormoni i polovin hormoni po preporaka na doktorot
   
  На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
 17. tamche995

  tamche995 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2015
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  930
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае колку е преглед во Систина? За бемка
   
 18. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Девојки минтреба помош, идев на дерматолог и ми се дреди лицето , но едно мало местенце значи малку е тоа ама е за жал на образ на центар - ми остана ко флека но кога и да допрам тоа не е само флека или лузна , во неа се осеќа дека има уште ваљда некои акни кои сакаат да испливаат а неможат. Правам пилинзи, маски за лице но ова веќе 1 година не поминува додека останатиот дел од лицето е сосема во ред. Кој сака можам и слика да му пратам за да ме посоветува ве молам кажете ми како да се справам со оба
   
 19. no name5

  no name5 Активен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2018
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Здраво може да ми пратиш слика да видам
   
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  13.983
  Допаѓања:
  83.057
  Пол:
  Женски
  Девојки, препорачајте ми добар дерматолог по можност женско.