1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Фала тии
     
    На ludamaja10 и Kjara15 им се допаѓа ова.
  2. Lebed04

    Lebed04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Хммм... ќе појдам прво на дерматолог здравје следна недела . Фала на советот во секој случај. Бај д веј: акнефуг нели е крема барем мене на гугал така ми изгледа
     
  3. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Не е крема, иако е во туба. Се нанесува на измиено лице, се чека 2-3 мин и се измива. После две недели можеш да накачиш на 4-5 мин, но ако ти е за лице никако чување повеќе од 5 бидејќи ќе ти го пресуши (ова од искуство)
     
  4. Lebed04

    Lebed04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Еве ме мене пак :) Бев на преглед денес кај Доктор Коста во Дермаплус. Кратко ми го погледа грбот, вратот и деколтето и ми даде гел на Dr.Wolff со бензил пероксид ( Акенефуг) за лицето ми рече прво 5 мин да го држам па да го мијам, но секој ден да додавам по минута до најмногу 10 ‍♀️ На грбот слободно од 10-15 мин . По тоа ми рече Сона гел. Да почнам со еден саат навечер па да одмивам. А наутро да си терам со хидратантна крема и крема со заштитен фактор над 50. Е сега прашањето ми е за лицето јас на пример доаѓам од работа и имам пудра и шминка што треба да ја измијам, па дали може прво да си го мијам стандард лицето со гелот од Биодерма а приквечер да ја терам рутината со акнефуг и сона ? Доколку некој имал слично искуство молам за совет. Фалаа
     
  5. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Наутро се мие со Акнефуг, навечер со Сона. И да, кога ќе дојдеш од работа прво шминка ќе извадиш со обичен гел, па после на чисто лице Соната.
    Не се користат и акнефугот и соната навечер колку што знам јас :)
     
  6. Lebed04

    Lebed04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Па ете мене така ми ги препорача и двете навечер.... навистина не знам . А и не ми даде никаква крема за после Соната ? И сега сум во недоумица дали може хидратантна откако ќе ја измијам соната .
     
  7. lindona

    lindona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo! Jas sum bila kaj dr Starova za akni na liceto i mi dade Roaccutane i nadvoreshna terapia so aknefug, klindacin i magistralen lek. Ako nekoj ima zemeno ili pak diagnosticirano so acne vulgaris da mi kazete vasi negativni efekti na lekot. Poz
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. animns658

    animns658 Нов член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    Dali nekoj sto go piel spironolakton moze da mi kaze dali se pojavila cudna mirizba? Tamu kade sto se potam doagja do miris na stoena morska voda nekoj takov cuden miris. Da ne recam na skapano/ ispoteno.

    Go koristam vekje 2 meseci, sve e super, edna bubulica mi se nema pojaveno, no neprijatno mi e od mirisot. Pijam po 100 mg na den. Da ne e prejako?
     
  9. dij123

    dij123 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    kakvi tretmani se vo prasanje jas sakam za fleki i mali dupcinja od akni
     
  10. dij123

    dij123 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas bev kaj nego na dermatolog i prilicno sum zadovolna imav slicna terapija piev minocin ne roaccutane i go piev 4meseci posle prekinuvanjeto na antibiotikot malku imav bolki vo zeludnikot bidejki sepak e antibiotik i vo prasanje e prilicno dolg period na konzumacija .a vo vrska so aknefug na pocetokot imav strasno crvenilo peckanje bolki i lupenje no traese kratko nedela dve i vednas se pojavija prvite rezultati vo odnos na lokalnata terapija jas imav i sona plus no efekt ima odlicen za razlika od pred edna godina i sega liceto mi e nesporedlivo
     
  11. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Здраво женски. Јас денес бев кај др.Коста на преглед. Делот околу брадата ми е хаос со бубулици што стварно многу ме болат и по образите имам по некоја. Ми препиша миноцин од 100мг 36 дена заедно со спиронолактон 1 недела од 75мг, а после 3 месеци од 100мг. Дали некој има искуство поточно со спиронолактонот, бидејќи имам читано и несакани дејства малку се плашам од таа јака доза
     
  12. Petrou28

    Petrou28 Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo decki. Bi sakala da mi preporacate dobar dermatolog, imam akni vo dolniot del na liceto i na obrazite, isto taka imam i mnogu fleki i luzni bidejki do sega sum probala se i sum bila na nekolku mesta, no nema nikakov efekt. Predlozete mi nekoj dobar koj sto pravi tretmani od koi navistina ima efekti.
     
  13. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Devojki predlog za dobar dermatolog za cistenje na luzni i fleki od akni?
     
  14. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски

    Jas gi piev dva meseci, krvarev sekoi deset dena, liceto samo beter mi bese mi dade minocin da me smiri bostum i od prvi juli prekinav sve da pijam. Imam citano i za mnogu dobri iskustva zatoa ke moras sama na sebe da probas
     
  15. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Bas ti fala sto spodeli iskustvo. Toa bilo edinstvenoto resenie za da ne se nafrlam, rece. istata sema i tebe ti ja dade? I dali ti se normalizira ciklusot sega? Dali ti e se okej?
     
  16. Ele24

    Ele24 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски

    Ja piev 100mg od start i posle mnogu mi se vlozuvase sostojbata na liceto i zatoa minocin mi dade. Ciklusot mislam deka e vo red momentalno. Inace ja imam policisticni jajnici i hrana od zivotinsko poteklo ne jadam osven riba i liceto mi se cisti. Ova go znaev i prethodno samo mislev deka ima i drug nacin za da se sredam, ocigledno nema :))
     
  17. Mrs. Poetic Soul

    Mrs. Poetic Soul Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Комбинација од микродермоабразија, мезотерапија и ласеротерапија. Топло препорачувам!
     
  18. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Добар дерматолог во Систина или Ремедика?
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. dij123

    dij123 Нов член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    A kade go pravis ovoj tretman ?
     
    На Ele24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mrs. Poetic Soul

    Mrs. Poetic Soul Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2020
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ординација на Д-р Анета Тасевска во Битола, ул. Црвена Вода бр.3 - Карпош.
     
    На dij123 му/ѝ се допаѓа ова.