1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерматолог

Дискусија во 'Лице' започната од narcis2011, 22 септември 2011.

  1. Makedonka95

    Makedonka95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2022
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Rabotese na klinika do pred nekolku godini.. strucna e posebno za gabicni infekcii.
     
  2. butterflyflowerr

    butterflyflowerr Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Здраво дали можите да ми предложите добар дерматолог за акни во Скопје ?
     
  3. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    166
    Пол:
    Женски
    Starova, dokolku nema termin kaj nego i doktorkata Irena ( moze i vo konsultacija so nego) e prekrasna, posvetena i strucna.
     
    На butterflyflowerr му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Добар дерматолог за чистење лице редовно, се се некои козметичарки везе немаат...
     
  5. Agness

    Agness Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2022
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    193
    Дали можеби некоја има да ми препорача добар дерматолог за проверка на бемки? Ми се појавија годинава неколку па би сакала да ги проверам за секој случај.
     
  6. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    166
    Пол:
    Женски
    Систина, Анчевски, Старова.
     
    На Agness му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Maja234

    Maja234 Активен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2023
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Da prasham, bev kaj Vesna od 8mi septemvri i sea mi dade izvestaj za se sto treba da koristam i na nego pisuva da dojdam na kontrola za eden mesec. Dali ke mi treba povtorno upat od maticen ili dovolno e samo so izvestajot da dojdam? I kako da zakazam termin?
     
  8. Hanna..

    Hanna.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    Дали знаете која е цената за преглед (приближно)?
     
  9. Anonimnna5

    Anonimnna5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2019
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    120
    Пол:
    Женски
    1.900ден
     
  10. aludra

    aludra Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Здраво на сите , дали некој имал искуство со Scinfinity или Prive Medica во Скопје ?
     
  11. Beautiful girl¿

    Beautiful girl¿ Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Термин се закажува преку матичен, а извештајот важи еден месец од датум до датум.
     
  12. Bellaol

    Bellaol Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Здраво, знам дека има многу препораки за дерматолози и на оваа тема и на таа за дерматолог, но забележав дека цело време едни исти го повтараат истиот дерматолог, а другите предлози се постари. Долго време се соочувам со акни и затворени комедони. Две години одев кај др Нина после многу пофалби што ги прочитав и ми помогна ме дека не , но веќе не можам да одам на фореза, а од кога престанав лицето повторно ми се влоши (затоа и престанав за да видам дали ќе се случи ова), секако не како што беше порано.

    Ако може некој да ми препорача добар дерматолог (што има искуство со акни и што од искуство го препорачува), бидејќи тие што се соочувале со акни и со други кожни болести ќе разберат колку тешко еда го најдеш вистинското решение. Читав многу за Др Старова, ама стварно не можам 4 месеци да чекам за термин и 2000ден. само за преглед…
    Сепак ако го мислите дека Старова ми е единствениот спас ќе се обидам.
    Исто така пробав и со рутина на coselove, искрено не гледам некоја разлика.
     
  13. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    166
    Пол:
    Женски
    Обиди се кај него, немораш кај докторот, можеш и кај докторката Ирена, она работи во консултација со него и не се чека 4 месеци. Незнам за какви акни станува збор меѓутоа и продуктите кои ке треба да ги користиш не се баш ефтини, биди спремна и за тоа.
    Мои блиски имале проблем и знам дека платиле малку повеќе.
    И да не си кај Старова пак горе долу кошта исто козметиката која ке треба да ја користиш.
    Вложувањето во добра козметика секако кошта имала или не проблем.
     
  14. Bellaol

    Bellaol Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Нина ми кажа бактериски акни дека биле, испитав хормони и полицистични јајници бидејќи ми се јавуваат само во пределот на брадата, но резултатите беа во ред освен малку покачен тестостерон.
    Значи сепак да се обидам кај др Старова, фала ви.
     
  15. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Читам и ми доаѓа жал за тие што мора да плаќаат толку скапо за преглед кај дерматолог за на крај да не им ни помогне не па да се замара страшно. Па и хормонски акни да се и се тоа пак може да се излечи да покомплицирано е но не треба некој да наплаќа 2000 ден за секој пат за преглед и се тоа за да се даде можно решение за проблем што големиот процент на луѓе го имаат и не секој може да си дозволи што е сосема нормално.

    Јас разбирам дека они сакаат профит и дека има пофални зборови но не разбираат дека не секој со таков проблем може да иде и да даде толку пари и на крај да има шанса дека се ќе падне во вода.
    Да имав доволно знаење за хормонски одма тука би споделила но за жал немам искуство и знаење за што се пие и става ….

    (facepalm)

    Се надевам дека секоја од вас што има ваков проблем дека ќе си го најдете решението и ви посакувам среќа и да не се грижите многу бидејќи не е крај на светот акните. Да знам дека се болни и нервираат и се праиме и тестираме за да најдеме решение но и тоа ќе си дојде.
     
    На Bellaol му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    166
    Пол:
    Женски
    Ние тука можеме да дадеме совет, а не и терапија. Некој се мачел и учел со години за да знае што да ви даде. Терапија од ракав не се препишува, доктор мора да ја следи состојбата затоа се и тие испитувања и контроли. Соничка и клиндацин сите знаеме ама за повеќе си има стручни лица.
    Е сега не би рекла профитираат ( што има и такви) туку си го наплаќаат знаењето. Тоа што цените им се високи и цела козметика е скапа е друг муабет.

    Од друга страна биркин не е скапа , а јас немам пари да си ја купам.
     
  17. Bellaol

    Bellaol Нов член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2024
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Се разбира секој треба да си го наплати тоа што го учел, но крај краева акните се кожна болест и треба да се гледа како таква, а не како профит, има милион дерматолози што наплаќаат и многу повеќе за третмани и прегледи, а сепак не се однесуваат како да се доктори и како да лечат да речеме вид на ,,болест”.:shake:
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Биди искрена кај нас само тие две се даваат и ако помогне добро ако не тоа е. Се дава само биодерма и се тера бидејќи таму е профитот. Можеби има некој што стварно знае да каже и помогне но за жал на една рака се бројат тоа е тажно. За нашата плата 2000 ден за преглед само а да не збориме се што ќе се препише за да се купи а нема да е евтино и после тоа ќе треба пак да се иде на прегледи богами е скапо за поголемиот процент на луѓе. Ако сакаат да си го наплатат знаењето мислам дека треба да е на друг начин а не на да се зима од луѓево за преглед за да се каже еве ти сона и готово. Секој што гледам што се жали од дерматолози се бидејќи им давале сона и само полошо им било или не им ни помогнало. Ти го почитувам мислењето и што сакаш да кажеш но не се согласувам за се.

    Тоа е тоа на крајот од денот сите можеме да учиме , нема да знаеме колку дерматолозите но они на светско ниво се објаснуваат и секако ниеден не е од кај нас и си ќутат додека од сите држави убаво објаснуваат и состојки и рутини и се што како треба .:clap:
     
    На Tam4yy и Bellaol им се допаѓа ова.
  19. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    166
    Пол:
    Женски
    Јас затоа кажав дека и после прегледот коштаат и продуктите. Јас лично не сум имала проблем ама знам блиски луѓе околу мене што имале и се изнамачиле со различни креми и таблети. Не сум компетентна да давам дијагнози и таблети, знам дека брис од акни , испитувања на хормони, крвна слика треба кога ке идеш на прв преглед за да не доагаш на "контрола" со истите па пак да ти биде наплатено. Се пијат и хормонски таблети, антибиотици, други некои и т.н не е само кремичка и чао. Борбата со акни е тешка( влијае на самодоверба, психичко здравје...), само ја разбира тој што си имал мака.
    Цените се високи ама на девојка од 15-20-25год неможеш да и кажеш дека ништо страшно што има, зошто она и последните ке ги даде за да и биде подобро лицето.
     
  20. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    144
    Зошто сепак имаш покачен тестостерон посети прво ендокринолог, па потоа дерматолог.
    поздрав