1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дерма ролер против акни, лузни, флеки, стрии, брчки и опаѓање на коса

Дискусија во 'Лице' започната од moon1, 2 февруари 2015.

  1. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Дали сте слушнале или употребувале дрема ролер и какви се резултетите? дали навистина помага при лузни од акни и дали ги вади црнките? Јас нешто истражував, и од прилика вака е објаснет дерма ролерот:

    Најнова метода на мезотерапија е Мезо Ролер методот. Овој метод во моментот се наоѓа на прво место на списокот на најбарани третмани. Со ефикасноста и едноставната апликацијана безболно боцкање од 500 000 убоди намикро игли на природен начин се прави обнова на кожата а клиентите може да бидат од различна возраст, пол и проблематика. Резултатите нанајновата технологија се комбинација од комбинирана употреба на Дерма Ролер и коктел за мезотерапија.

    Ваквата комбинација е моќна, дава видливи и докажани резултати. Всушност крајниот ефект од третманот резултат од ефектите на дерма ролерот кои потикнуват синтеза на нов колаген и еластин, стимулирани од уникатната формулација на коктелот за мезотерапија.Со помош на дерма ролерот се обезбедува 95% ефективна ресорпција на активните состојки во кожата, со штомаксимално се искористува нивниот моќен ефект.

    Мезотерапија е француска метода што се употребува за длабинско внесување на активни компонети, вградени во коктели или раствори, директно во кожата. Во естетиката оваа метода се употребува за подобрување на квалитетот на кожата и разубавување.

    Дерма ролерот исто така прави механична стимулација накожното ткиво, при што го стимулира да создрава нови количества на колаген и еластин. На овој начин се подобрува квалитетот на кожата, таа станува затегната и измазнета.

    Третманите за лице даваат ефект на ревитализација, измазнување, пополнување, затегнување, третирање на пигментација , анти акни, како и специјални третмани за третирање на регијата околу очите.

    На телото овој третман дава одлични резултати при третирање на целулит ,локализирани масни наслаги и стрии.

    Овој метод се користи и при третирање на косопад, зајакнување на коренот на влакното на коса и подобрување на квалитетот на косата.

    Е сега што е тоа мезо терапија, какви се тие коктели и раствори? Каде се купуваат? Иначе ролерот не е скап да се нарача од интернет, 700 ден е. Еве и видео како изгледа сето тоа





    derma roller.jpg
    Еве и слики како изгледале пред и по користење на дерма ролерот:
    derma_roller1.jpg dermaroller_ba_1m.jpg
    freedom-image-MR3z5.jpg
    Anti-Aging-Before-and-After-Face-Derma-Roller-Wrinkles-Collegen-Induction.jpg
    before-and-after-dermaroller.jpg
    stretch-mark-treatment-before-after-derma-roller.jpg before-after-stretch-mark.jpg
    scientia-hair-laser-results.jpg
    derma_roller_cellulite.jpg
     
    Последна измена од модератор: 2 февруари 2015
  2. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Јас правам Дерма пен( сличен на дерма ролерот) ама ме прават во кожна ординација со специјални коктели за лузни од акни.Другарка моја го има апаратчево ама не се третира сама зашто сепак се игли и после третманот има силно црвенило.Не е ова за по дома верувај ако сакас подобар резултат ти требаат поголеми игли, а со поголеми игли доктор треба да те прави. Иначе коктели имас во ДМ ама не знам колку се квалитетни. :)
     
  3. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Ахам. Фала :D
     
  4. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    и каде може ова да се нарача ?
     
  5. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Дали можам да го користам ова безбеддно и дома? како се користи? Како иде цел процес?
     
  7. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    Малку им ја хакнале странава...

    Каде може на друго место да се најдат во Македонија?
    Видов на интернет го има во Anni Farm аптеките во Скопје, но некако не ми се зема од таму. Нема бренд на производот, а по сликите највероватно е кинеско производство.
    Сепак се работи за лице и не е работа да се боцка со секаков метал.


    Само ако се игличките помали од 2мм, а должината зависи од тоа за што го користиш дерма ролерот. За подлабоки брчки и лузни од акни се препорачуваат подолги игли и третманите се прават на дерматолог. За поблаги брчки и оштетувања на кожата или само за обновување на колагенот можеш си го користиш и дома.
     
  8. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Јас имам дермаролер од 2 мм, го порачав преку kupinapopust.mk, беше намален на 800 денари, инаку е 1500. За сите што ви е страв по дома да се правите да ви кажам ич да не се плашите, не е ништо страшно, јас досега 2 пати се правев сама. Само битно е хигиена да одржувате и да го чистите дермаролерот со алкохол. Вака ми е 100 пати подобро отколку да давам по 2000 денари за еден третман на дермаолог, што не го ни прави како што треба и лицето повеќе ми се нафрлуваше после третманот на дерматолог, најверојатно иглите не беа чисти :), а башка и си ставам 100% хијалуронска киселина, за разлика од докторот кој ми ставаше евтина маска за лице со 5-10% (може и помалку) хијалуронска киселина.
     
  9. PaLaVa

    PaLaVa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    3.704
    Пол:
    Женски
    @agirl17 И мене ми се случува истото кога одам на козметичар, затоа и сакам да си ги правам третманиве по дома. По правило би требало да користат нов ролер за секој клиент ама се сомневам дека нашиве козметички салони користат нови, а лице да боцкаш со нестерилни игли кои ги користеле на друг... малку повеќе од ризично е.

    Забележа ли промени на лицето? Како го чистиш пред да го правиш третманот и каде се купува таа хијалуронска киселина? Како се вика?
    Јас сакам да го нарачам од тука

    http://www.enduracell.mk/product/product&filter_name=%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%20%D1%80%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%80&product_id=83


    само не знам дали во пакетов има иглички од 2мм. Овие од 3 ми се големи, страв ми е да не се направам лом. :(
     
  10. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Ти си одбираш големина на игли која сакаш, зависи за каква намена ти е. Пишува дека можеш да бираш помеѓу 0.5 и 3мм, значи има и од 2, мене тие таман ми се. Користам серум 100% хијалуронска киселина, како гел е, проѕирно, го купив од Космо. Пред да го правам третманот лицето темелно го чистам, исто и дермаролерот, го оставам да стои во 99% алкохол. После третманот важно е да не се изложуваш на прашина и ќе внимаваш оти може да ти излезат мозолчиња. Наредните неколку дена кожата ќе ти биде сува и ќе се лупи, важно е да ја одржуваш хидрирана. Промени има секако, јас сум задоволна :)
    Јас го имам истиот дермаролер што е на сликата, провери на страната што ја пишав погоре, можеби пак е на попуст. Па ако се решиш да правиш третмани кажи впечатоци :D Поздрав
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Valencia

    Valencia Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2015
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    610
    Пол:
    Женски
    Дали со дерма ролерот се намалуваат порите?
     
  12. JovankaOrleanka

    JovankaOrleanka Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски

    Здраво девојки :) Ви ги прочитав мислењата кои иако се постари многу ме заинтересираа ,што може да се каже дека профилов најпрво е направен за повеке информации околу кожата,па можеби после толку време имате нови информации плус кои на нас би ни значеле.Добредојдени се информации од сите нормално.Сакав да ве прашам дали и двете имате навистина видливи резултати од ролерот,посебно втората девојка која се спремала да го проба и дали сеуште препорачувате дека би требало да е прва опција кога станува збор за лузни на нозете во случајов,иако пишува дека е за најразлични несовршености на кожата?А и девојката пред мене чека одговор па да ја заживееме темава ако се најде некој :) Поздрав
     
  13. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.678
    Допаѓања:
    1.976
    Од каде може да се купи дерма ролер? Само да не е од овие кинескиве..
    Имам проблем со лузни од акни па мислам дека е попаметно да си купам таква алатка отколку да давам дупло пари за третмани по нашиве салони :?:
     
  14. Triksy27

    Triksy27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Во Avon го има, ама не знам дали го има во овој каталог. На мајка ми пријателка порача уште кога прв пат се појави во каталогот беше 500? Не ми текнува, зошто пред многу месеци, 6 можеби? го порача. Не знам дали и смени нешто на лицето, не сме ја прашале. Посигурно ми е од Авон да порачам отколку кинеско, не дека и тоа е во Кина направено, ама можеби по друг стандард, што знам.
     
  15. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Би требало и да го продаваат по козметички салони каде што работат такви третмани. И каде што прават такви третмани би требало секој клиент да си го купи. Незнам колу си упатена но има различни големини на иглички. За поголеми лузни се препорачуваат од поглемите иглички.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SleepyBeauty

    SleepyBeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    58
    Ист дерма ролер што го гледав во Маркет Конект кај нас, видов на ebay. Разликата во цена е страшно голема, а производот верувам истиот. Дали некоја порачувала од еbay да ми препорача продавач? За лузни ќе земам 2мм, а за понежните делови која големина би ми препорачале?
     
  17. lizzz

    lizzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2015
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Прочитав некаде по форумов дека и во ДМ има дерма ролер, да не знае некој случајно која цена е ?
     
  18. Florina :)

    Florina :) Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Jas pravam tretman so dermaroler vo halo beauty premnogu sum zadovolna( porite mi se zatvorija posle 5 tretmani flekite izceznuvaat )rabotat so etre belle mn kvalitetni serumi mn pedantno rabotat i bas pravev muabet so doktorkata za po doma koristenje vika moze da ali treba da znae kako se koristi i na soodvetna obuka mora da se vnimava na prethodno cistenje na liceto i treba da se dezinficira i rolerot i toa inaku sekoj ina svoj roler gi potpisuvaat a i moze doma da si go cuva sekoj.
     
  19. rustika

    rustika Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 септември 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    знам дека има поминато мн време, дали можи да ми кажиш ефектот на дермапенот? дали беше задоволна, последици некои, и колку третмани
     
  20. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    Го има и во Авон, цената беше 1000-1500 денари последен пат кога видов.