1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детали од УЗ преглед

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 14 декември 2010.

  1. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    леле целата се разнежнив кога ги видов сликите,колку се слатки :) :) да се здрави и живи....
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски
    На Baby Baby, Fatalnata, Stefaani и 10 други им се допаѓа ова.
  3. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    леле кортисаки колку е убаво,целата се разнежнив,многу убаво од тебе што си го ставила клипчето ;)
     
  4. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Прекрасна работа е ова со 4Д, јас денеска бев и се е ок со нас фала му на бога, само многу немирно, едвај раат го видовме :lol: Уште е рано 13 та недела, ама докторот вика на женско му личи :)
     
    На missperfect му/ѝ се допаѓа ова.
  5. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    И ете ме во 28. недела :) Сега мислам дека го осеќам мрдањето, само го мешам со тие брекстон контракции или како се викаа :$ :$ Последниве 2-3 дена мислам дека повеќе мрда, пред тоа, тој период бев повеќе во движење и немав легнато како човек и мислам затоа не осеќав.Или пак само си се тешам . Се надевам неделава да ме израдува ехо прегледот.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Braxton-Hicks контракциите се како грчеви, а движењето на бебето е буквално движење. Се чувствува како се движи внатре, некогаш можеш конкретно да кажеш дали си го почувствувала рачето, ноџето, главчето, и неговите движења обично траат подолго, а контракциите се мускулни грчеви кои траат кратко, неколку секунди.
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски

    Овие контракции ги осеќам секој ден по 1-2 пати , ми се стега цел стомак и по неколку секунди се отпушта. Инаку јас сум 27 недела а почнаа да ми се појавуваат од 20-та недела. Во едно списание прочитав дека кога ке се појават овие контракции да испиеш повеке чаши вода.
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Контракциите се тука уште од 6 недела, а кој како и кога ги чувствува е индивидуално. Само е важно да не станат ритмични, и да не болат. Ако тоа се случи, правец на лекар.
     
  9. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас сум немала такво чувство да ми се стегне цел стомак и да ме пушти...Осеќам како клокотења во стомакот на некои места, значи не како кркорење на цревата :) Или некогаш како вибрација да ми поминува ...
    Онтопик: Бев на УЗ преглед, бебето си е наместено таман, со главчето надолу, тешко е околу килограм и двеста грама и друго ништо посебно не ми кажа докторката. Сега сакам во 30. недела , т.е. за две недели да одам на 4Д ехо пак, ама има време дотогоаш здравје.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски
    Денес бев на преглед , бебушката е супер одлично напредува, тешка е 1 кило и 400 грама ( затоа мене ме боли грбот цело време :rofl: :rofl: хехе )
    Инаку сега сум 29 недела на 3ти март треба да одам пак кај оваа докторка а потоа во болницата на крајот на март :) Еве ми дадоа сликичка од нејзиното лице од напред :lol:


    [​IMG]
     
    На Nine25, kate21, irenna и 8 други им се допаѓа ова.
  11. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Нека е живо и здраво, да напредува, девојче е :makeup:
     
    На joelle, nesa, Hipica и 2 други им се допаѓа ова.
  12. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Значи ние сме 32. недела, имаме 2 кг :) Имам едно прашање, не знам дали е за тука. Два- три една еве како ме боли стомакот. Поточно како јајниците да ме болат, како кога имав менструација. Знам дека велат нормално било да ме наболува под стомакот, ама ова ме загрижува. Инаку не е јака болка, само колку да ми пречи е чувството. :?:
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Нормално е, Дарла, и мене така ме боли. Не дека многу боли, туку како тежина се чувствува, барем јас така го чувствувам, особено навечер. Бебето е 2 кг, плус водата, плус постелката - матката во целост тежи некои 5-6 кг.
    Може да земеш понекогаш Б6 витамини (bedoxin), или пак да пиеш магнезиум, ги опушта мускулите. Исто тоа може да биде поради грчевите (Braxton-Hicks контракциите), кои не се болни ниту пак редовни.
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски
    Женски денес бев на контрола , докторката ми рече дека бебушка е супер , со главчето е надоле свртено што е одлично :) ( затоа јас осеќам горе ме потклоцнува :lol: :lol: )
    Сега е тешка 2400гр. На 24 март треба да одам во болницата и таму да видат како е бебето ( тогаш ке бидам 37 недела веке во 9ти месец )
    Ми кажа сега колку можам повеке да шетам да се движам , и ми рече и да ме заболи стомак од шетање да не се секирам :lol: Исто така ми препорача да јадам белка од јајце ( заради притисокот ) :) колку одвај чекам да си го видам бебчето толку и ми е страв од пораѓајот :worried: :hai:
     
  15. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Не се секирај од пораѓај. Сега толку време го чекаш, па од пораѓај ќе се плашиш. Ајде, кај ти е смелоста и силата ? Само без нервирање, зошто може да ти се качи притисокот, а тоа не е добро.
    :* :*
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски


    така е имаш право :) како за другите така и за мене ;) не е толку страшно штом жени имаат по 2 и повеке деца :lol:
     
  17. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    ^ Плус не си прва, ниту последна што раѓа ;)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски
    Денес бев на контрола во болницата , бебушка ми е супер , тешка е 2900гр , докторот вика мала е нз што ама па не ми е толку загрижувачко за 2 недели ( освен ако нешто порано не излезе :lol: ) може да добие и + 200 гр :)
    Ми правеа ехо , а потоа ехокардиографија на срцето на бебето и цтг :) и се излезе супер
    сестрата малку се загрижи за цтг-то , ама бебето спиеше и срцето не и чукаше така брзо ама потоа кога се размрда.. хехехе :rofl:
    Ми кажаа сега да чекам ако до 12 април ( мојот термин ) не се породам , да одам другиот ден во болница. Ама се имам некое чувство дека нема да касни :)
     
    На blond и ciribiribela им се допаѓа ова.
  19. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Колку убаво, јас по цел ден висам на форуми за бремени, за раѓање и слично :lol: Едвај чекам, а имам уште 3 месеци.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.072
    Пол:
    Женски


    и јас сум таква , освен на форуми цело време гледам видео клипови со пораѓање и сл . :D ама многу брзо ке помине времето ;)
     
    На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.