1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

 1. novamama

  novamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво мамички,

  Ќе можете ли да ми кажете со каков детергент и омекнувач да ги исперам новите алишта за бебчето?
   
 2. Eleonorastrumica

  Eleonorastrumica Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  196
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Јас имам од едни пријатели бебешки еден од грција не знам точно како да ти го напишам,а другиот мислам оти е тео бебе алое вера,не знам колку ти помогнав
   
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.389
  Допаѓања:
  87.636
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Јас негледав каков е прашакот, перев со истиот што го користев за нас .... само алиштата ги плавев по 3-4 пати :)
  е сега сме големи па наместо 3-4 плавења имаме по 3-4 машини неделно со нејзини алишта :)

  омекшивач - фелчеазура...и течниот прашак е супер
   
  На bucale му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Јас користам Persil sensitive прашок, a омекнувач Chicco. За мало бебенце најдобро е да се вклучи опцијата за дополнително плакнење на алиштата.
   
  На maca050619, mimidjon и Shana им се допаѓа ова.
 5. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.332
  Допаѓања:
  47.812
  Пол:
  Женски
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Додека беа бебиња,им ги перев алиштата со Тео Бебе,и со омекнувач Ленор за бебиња.Задоволна бев.Сега се поголеми,и перам со Ариел,а темните со Персил течен.
   
  На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. novamama

  novamama Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Ви благодарам за советите. :)
  Значи дефинитивно ќе вклучувам опција за дополнително плакнење на алиштата за бебето, а за прашок ке разгледам што се има по продавниците.. Во Chicco продаваат ли и прашок или само омекнувач?
   
 7. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  каков детергент користите за алиштата на вашето бебе?

  Мислам дека има само омекнувач, го купувам од Веро, Супер Тинекс... Вака изгледа
  [​IMG]
   
 8. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  И јас го користам прашокот Persil sensitive. Исто дополнително ги плакнам алиштата само машината ми е постар модел, нема можност во старт да вклучам оваа опција. Откако ке заврши првиот циклус, мануелно ја враќам на плакнење и тогаш го ставам омекнувачот. Користам Chicco, ама плавиот.
   
 9. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.893
  Допаѓања:
  102.982
  Пол:
  Женски
  jas peram so Proderm i Ariel za bebinja :) [​IMG]
   
 10. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  Јас на ќерка ми на почетокот ги перев со первол за шарени, ама откако дознав дека има персил сенситив со тој и ги перам. Инаку за новороденче не се препорачува омекнувач поради алергии. Сега ги користам Ленор плавиот и зелениот.
  Инаку додека е помало бебето најдобро е алиштенцата да се плават по 2 пати
   
 11. al4e

  al4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2011
  Пораки:
  88
  Допаѓања:
  11
  каков е тој ариел за бебиња?
   
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.784
  Допаѓања:
  131.322
  И јас перев со истите, и тоа со години - додека помалото наполни 2 години од прилика.
  И не ги плакнев повеќе пати, ама никогаш не сум ставала многу прашок, и омекнувачот го растворам со вода 4:1, како што си пишува на него.
   
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Персил течен - единствено тој нема конзерванс
   
 14. Sanji4ka21

  Sanji4ka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2010
  Пораки:
  428
  Допаѓања:
  88
  Јас не сум купувала посебен прашок и омекнувач за син ми туку со каков ја перам нашата облека со таков и неговата,па до сега пу пу да не му се уроци нема никава алергија и од прашок ни од омекнувач.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.893
  Допаѓања:
  102.982
  Пол:
  Женски
  сега го земав персил бејби да го пробам , пред тоа го користев ариел за бебиња преееубаво мириса ама е скап :|
   
 16. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  4.485
  Пол:
  Женски
  Не сум многу компетентна да зборам уште не сум мајка ама мислам оти прашокот не е толку битен колку што е битно плавењето на бебешките алишта.
  А друго што не ми се допаѓа е претерано ставање на омекшивач на бебешките алишта. А бе тоа чудо мене на нос ми смета понекогаш а не па на некое мало бебче.
   
 17. nade.t

  nade.t Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  jas za perenje na alistata na strumfetka koristam prasok bonux limon, a omeknuvac lenor spring
   
 18. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.767
  Мајки, препорака од странски специјалисти, кои Ленор скоро и да го нема навака дека содржел некои хемикалии кои ни за возрасни не биле добри а не пак за малечко. На моја пријателка педијатар и препорача откако на малата посип и излезе. Персил е топло препорачан како прашок, а силан мислам дека беше ли нз сигурно за омекнувач. Само гледајте конзерванси да нема
   
 19. NB86

  NB86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  68
  Ја го користам Persil Sensitive, и можам да кажам дека е еден од подобрите шо го имам купено.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.967
  Пол:
  Женски
  Прво користев Первол за осетливи алишта, бидејќи ги перев посебно, но сега користам Персил Сензитив, дефинитивно ми е најдобар.
   
  На Moira му/ѝ се допаѓа ова.