1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Откога се роди бебушот, почнав да користам Duel Baby Sensitive и Duel Baby Care.
     
  2. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Бонукс од лимон :) Ама редно време е да го сменам ...
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Последно кога купував детергент не можев да најдам Duel Baby Sensitive па купив Mеrix deciji sapun. Искрено навистина се изненадив пријатно. Убаво ги пере алиштата, не ми останале дамки па мислам дека пере и подобро од Duel-от. Во меѓувреме го пробав Silan Sensitive ама не бев задоволна од тој омекнувач. Duel Sensitive ми беше одличен.
     
  4. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    Овие два најчесто ги користи другарка ми за облеката на бебушот и многу е задоволна,а секогаш два пати ги плакне алиштата.Омекнувач не керисти бидејќи така и препорачал педијатарот.
     
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас прво користев Perwoll за обоени алишта, ама не ми ги вадење флеките од каките :rofl: После се префрлив на Persil и сега немаме проблем. Ми беше страв затоа што овде читав дека не треба да се менува детергентот, дека детето ќе се исфрлело, ама среќа ние немавме таков проблем. Омекнувач не користам.
     
  6. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Јас најпрво користев Duel Baby Sensitive, ама некако не ми ги вадеше каките баш :lol: па продолжив со Merix Decji Sapun и сум позадоволна.

    [​IMG]
     
    На Annath и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    И јас го користам овој Мерикс детски сапун сега, супер ми пере. Не најдов Персил последниот пат кога бев, па зедов ваков и супер се покажа, засега, вади се. Додуша, јас прво флеките си ги вадам со Омино Бјанко, а после си ги перам алиштата нормално :)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    И јас ја правам таа процедура :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.645
    Допаѓања:
    251.482
    Пол:
    Женски
    ^За каките првин со еден сапун од Алкалоид Билјана мислам се вика па у машина.
    И јас со овој Мерикс перам, баш ми се допаѓа како мириса па и други бели алишта со него перам. А за Омино Бјанко и должам на Аннатх кафе што еднаш го сподели со нас борците со флеки :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  10. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас не сум баш во тек. Ке може малку повеќе информации за Омино Бјанко? Каде може да се најде? Прв пат слушам за него
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Вака изгледа, го има во сите поголеми маркети, околу 100-120 ден. е, ја вади секоја можна флека. Еве, и флеки од трева ми извади од бели панталони (а тие флеки од трева со ништо не се вадат), затоа си немам гајле кога син ми се тркала надвор :D
     
    На April87, flowergarden и irenna им се допаѓа ова.
  12. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Супер, фала ти. Само ме интересира дали ја оштетува и бојата околу дамката или се користи само за бели алишта?
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Се користи за било какви алишта, не ја вади бојата, само дамката. Слободно можеш да го користиш за било какви тврдокорни дамки, а особено е добредојдено кога имаш деца дома ;)
     
    На Prolett му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас ги земав синиот и розевиот омекнувач на Chicco, а веќе размислувам и за детергент, уште малку ќе треба да ги подготвам алиштенцата на бебушка. Гледам повеќето овде го користат Персил сензитив, па може да почнам со него.
    Туку имам едно прашање, на која температура ја перете бебешката облека? :^)
    И може темата да се преименува во Перење на бебешка облека, насловот би бил посоодветен.
     
  15. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас користам или персил или ариел и омекнувач орнел сенситив со алое вера а ги пуштам со предперење на 60-70степени
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    Јас од почетокот користев Персил сензитив, а не користев омекнувач, не е препорачливо барем до годинка. Сега користам Мерикс детски сапун, а кога сме кај моите, мајка ми пере со Ариел. А на која температура ќе перам зависи од алиштата, дали се бели или шарени, каков материјал се, и тоа. Најчесто на 90 или 60 степени перам, некогаш и на 40, ако се работи за облека која пушта боја или пак материјал кој не трпи високи температури. Пеглав само ако перев на пониска од 60, инаку не.
     
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    и јас имам слушнато дека не треба да се користи до година омекнувач ама за то користам сенситив а без омекнувач ми се многу крути така да му клавам од кај 3 месеци па нема до сега јавено ништо се надевам дека нема ни да јави
     
  18. CudnaZena

    CudnaZena Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    12
    Faks senzitive vo kombinacija so chicco omeknuvac za posvetli alista, peram maximum na 60, a potemnite gi peram so perwoll plaviot bez omeknuvac na 40. Bebeto ima 25 dena i dosega sme nemale problem
     
  19. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Моментално дома користиме Мерикс, па и за малата перам со него, а омекнувач на Чико(имам пишено).
    Нејзините алишта ги перам посебно и не ставам никакви додатоци, за белеење и сл(што ставам со аншите алишта), и уклучувам дополнително плавење.
    Досега перам само на 60степени. Сметам дека е доволно, зошто можам целата облека наеднаш да ја перам без да селектирам, зошто и онака не се собираат доволно алишта. После нормално при пеглање се дезинфицираат дополнително.
     
  20. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    јас искрено кажано се откажав од перење на посебно само за него уште од почеток.дури ми пушташе свекрвами пужташе само негови алишта а кога се стабилизирав јас си пуштав мои на мм и на бебушот. уште од почеток е неуредно бебе се лигај се мочка повраќа и пуштам секој ден машина па успут клавам и наши.ама за то со 2 перења. не сум пуштала по 100 пашина и така на неколку дена пуштам и 2пати