1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Значи да утврдиме омекнувач првата година не се користи? или специјални бебешки(видов некои на Чико)можат да се користат?
    Бањарчињата и крпите за бањање ги вријам на 100ка или може и поладно?Како да ги перам без омекнувач, а да не ми станат шмиргла? :(
    Постелнината на кколку степени максимум се пере?
    Нашата машина има и некој специјален програм бејби кер, што никогаш е сме го пробале,користи ли некој таков програм?
    Јас за некоја недела планирам се да исперам, па да си проверам пред да направам некоја глупост, оти ме бива за тоа :D
     
  2. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Јас перам со Персил, течен, мислам дека само тој е без парабени, и употребувам Чико омекнувач.
     
  3. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Јас исправ некои алишта, претежно постелнината на бебушот со течен детергент од ДМ, но многу остануваше на алиштата, се осеќаше на прсти, па продолжив со нормален прашок.

    Мицика80 дали да користиш или не омекнувач ќе си видиш по реакцијата на кожата кај бебето, иако јас мислам дека овој од Чико не прави проблем и е баш за бебиња, на бебе мириса, мене ми е многу убав.
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Воопшто не е препорачлив омекнувачот, прашај педијатар, истото ќе ти каже. Јас имам во околина многу примери со реакција на Чико омекнувачите. Постелнината може и на 60 да ја переш, и после ќе ја пеглаш. Инаку, за омекнување, имаше добар совет од Моира во некоја тема - алкохолен оцет во делот за омекнувач и сода бикарбона заедно со прашокот за перење. Нема да мирисаат алиштата на оцет. А таа baby care програма на машината за перење ти е со дупло плавење, ако не грешам.
     
    На Micika80 и Moira им се допаѓа ова.
  5. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Точно, јас откако ми се роди малата, ниту за неа, ниту за нас, не користам омекнувач, туку бел аколохолен оцет и сода - најдобро дезинфицирање на облеките.
    А користам исклучиво Персил Сензитив прашак.
     
    На sunfemina и Micika80 им се допаѓа ова.
  6. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    А мерката од прилика како ја дозираш? На полна машина лажица сода и еден-два прста оцет?
     
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Па по околу 1 лажица сода во секоја преграда + прст до 2 оцет во делот за омекнувач...
     
  8. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ако бебето нема никакви нус појави на кожата од омекнувачот не гледам причина да не се употребува!!!!!!!!!било кој омекнувач
     
  9. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Ок, тенкс,ќе ја пробам оваа варијанта со сода и оцет на првото перење, само ќе треба и да го сменам прашокот, бидејќи ние до сега переме со ариел концентрат во ќесички, не верувам дека се тие соодветни за бебешка облека. :^)
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Мамички, да ве прашам за прашокот Мерикс каде можам да го најдам и по која цена се движи, ако знае некоја од вас да ми каже?
    Однапред благодарам :$
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Го имаш во секоја продавница и поголем маркет. Јас користам Мерикс Детски Сапун, супер мириса и убаво пере :)
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    ја ме мене идиотката невидена умре цел ден од плакање син м како никогаш досега да не се има смеено постојано ко ке се разбуди ме гледа во оци и се смешка го немам видено никогаш иако денес имавме една несреќа денес тој мн се смешка дури си спие како што треба не се буди со плакање ме гледа во очи и се смее милото буце ајде доста со тоа сакам да ве прашам од колку месеци почнавте да ги перете алиштенцата на вашите бебиња во машина и каков прашок користите син ми има 3 месеци( нешто не сум добра т.е ме боли резот свекрва ми легнала жената цел ден од постела не е станата не е воопшто добра мајка ми не живее во овој град) неможам да го исперам малиот па дали би било лошо еднаш да ги ставам во перална со било каков прашок инаку бонукс имам дома малку планирам да ставам па да не наштетам неш.позз
     
  13. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.624
    Допаѓања:
    251.158
    Пол:
    Женски
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Izvini za latinicata ama na raka perese do sega???
    Jas koristev Merix bebeskiot prasak I peram vo masina od prviot den, I ne peglam nisto :P
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    Неџла, слободно испери ги во машина со било каков детергент што си имаш по дома, само стави ги на дупло плавење. Или автоматски опција има, или рачно намести ја од кога ќе заврши со перење. Јас од прв ден користам Ариел сензитив течен и нежен понеконцентриран омекнувач, ама решив па скрос на неутрал без парфеми и парабени да преминам некое време да видам дали ќе има некоја разлика. Инаку фала му на Бога сме немале никаква реакција.
     
    На SimonaTino и Nedzhla им се допаѓа ова.
  15. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    Совети, искуства од мајки за бебиња од 0-6месеци

    и јас уште од старт му ги перам алиштата во машина. Ке си купиш прашок и омекнувач бејби сензитив да е и терај ич мака да немаш. Јас незнам и зошто до сега си перела на рака. Инаку јас перев со дуел бејби прашок, а омекнувач ленор сензитив бејби и добри се немат јака миризба, е сега од полска ми донесиа течен прашок за бебиња и со него перам и навистина е добар, треба да донесат и кај нас таков.
    инаку син ми денес изгледа се прејади па почна да повраќа и тоа многу, па сега едвај се успавме, а и на често ика, почнувам да се загрижувам :sweat:
     
    На Nedzhla му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Јас купив Мерикс детски сапун-прашак вака убаво ми мириса,но сеуште го немам испробано,ме нтересира како пери?
    Во прво време алиштенцата на бебчето ќе ги перам само со прашакот без омекнувач и в машина.Ништо не планирам на рака да перам.
     
  17. Sanjicka15

    Sanjicka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    90
    Јас ги перам алиштата со Персил сензитив, а омекнувач на Чико, има бел и син и во машина, иако првите алишта се му беа на рака исперени. Сега само ептен нешто нежно на рака, како ќебенцињата, друго во машина на 30 или 40 степени. Вчера видов во ДМ имаше детергент за ептен осетлива кожа, без бои, мирис, ама еден за бели алишта, а друг за шарени и да не земам два земав пак Персил иако не пере баш нешто најсјајно ама досега не сме имале никаков проблем, да му се исфрли кожата или слично. А омекнувачот на Чико, тој белиот ептен убаво мириса, баш бебешки. Синиот е малку појак и исто убаво мириса, вчера тој го земавме па и него ќе го пробам.
     
    На lepadama му/ѝ се допаѓа ова.
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas imam baby care programa na masinata,so duplo plaknenje,pa planiram taka da gi peram alistata na cucka.Omeknuvac nema da koristam bar prvite nekolku meseci.Edinstveno se dvoumam koj prasok da go zemam Persil sensitive ili Merix decji sapun?!
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Jaс и ги перам нејзините алиштенца со дуел сензитив и без омекнувач и сум задоволна алиштата не се крути како со другите прашоци е сеа ко ќе завршам сакам да земам персил сензитив да пробам за сите нас да се переме и дане ги двојам алиштата и тогаш би ставила дуел омекнувач има сензитив за бебиња па ако не ми се свиѓа персилот пак назад на дуел
     
  20. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас перев со Дуел за бебиња ама некако не ми вадеше флеки и го купив Персил сензитив и поубаво ми пере...А омекшивач ставам на Чико...До сега сум задоволна...