1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Денес треба да земам детергенти за да и ги исперам алистата.Е сега да прашам уште еднаш...Нели ние бели алишта переме со прашок за бели а шарени со течен.Што треба јас да земам за бебето?Нели има пелени бели ,алишта...значи не можам со течен :?: а има и шаренки што не може со детергент него мора со течен?Да земам и таков и таков? И кои се најдобри? Ако има некој да ми подобјасни кои алишта со каков се перат.и на колку ги перете? Не знам што треба да купам :?: :)
     
  2. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Јас сите алишта на бебушка ги перам заедно, не ги делам на бели и шарени, ги перам на 40 степени, а користам прашок Duel baby sensitive и омекнувач на Chicco и тоа една третина од капачето.
    И дупло плавење за бебешките алишта.
     
  3. ivanovicka

    ivanovicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    227
    И јас не ги двојам алиштата од бебушко ,ама ги ставам и нашите алишта бидејки го лепиме на нас, па заедно ги перам на 60 степени со Персил за бебиња и омекшивач Чико и до сега немам никаков проблем , ама сакам да почнам да ги перам со наш прашок Ариел и Ленор омекшивач за да почне да се навикнува само незнам како да го направам тоа бидејки ми е страв да не предизвика реакција ...може требаше да почнам од почеток со Ариел ,ама ајде викам мало па да не смета, а познавам жени што од старт перат со обични прашоци и омекшивачи...тоа е :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Нели прасакот наменет за бели е прејак за шарени алишта?
    Дали нема да згрешам ако земам Ариел за бели и Персил сензитив за шарени? Па таман и нашите ќе си ги перам со Ариел.На нејзините че и ставам малце омекнувач чико и 2 пати ќе плавам.Дали мислите дека е во ред и ако може ариел кој треба да го земам,нели има повече видови? не ми е логички да перам шарени алишта со детергент за бели.Фала ви :) Ама ќе научам :lol: :$
     
  5. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.385
    Пол:
    Женски
    Од поЧеток перам за детево исто како и за нас
    Со прашок од ДМ и омекнуваЧ Ленор плав или бел :)
    После тоа ги ставам на сушење и нема потреба од пеглање
    Првиите алиштенца од мерак ги испеглав после НЕ :tmi:
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Форко најбитно е да бидат добро исплавени , сега со кој прашок ке одлучиш незнам , јас посебно ги перам ден денес од малата и по 2-3 пати ги плавам , инаку шарените немој со ариел ги белее мислам оној што е за бели , омекнувач почнав да ставам на нејзините после 3 месеци на почеток го плавев ,а сега на шарените не го преплакнувам а на белите уште ми е шубе ,инаку на 60 степени ги перам , ги перев на 90 на почетокот белите, и сега пелените и некои работи за бебушко ,ама после по потреба ,инаку Бонукс лимон долго време користев сега Дуел земав не е лош .
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Јас би сакала да в епредупередам за ариел имам 2 другарки чии деца развија алергии на прашокот ариел бидејќи овој прашок е јак јас би перела со нешто друго на пример за нас во моментов имам биоактив а за неа дуел сензитив после би купила дуел и за нас и тогаш би ги перела сите со обичен дуел бидејќи најмогу ми се свиѓа
     
    На Избришан профил 156253 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Ete forko kupuvaj duel :) site sme za
    Pepita odlicno napisala mnogu e bitno 1-2 da se preplavat alistata bez razlika dali imaat omeksivac ili ne
    Nie do 40 dena gi peglame
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Јас решив за бели ариел а за шарени течен..па сега како биде нека бид.Не можам по 5 вида детергенти да купувам.Ќе плавам по 2 пати.
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    Ариел во никој случај не би го користела за бебе-не е се во цената. Се кинат алишта од што е јак :!:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    јас од самиот старт купувам дуел бебешки прашок и орнел бебешки омекшивач и се покажаа како супер...е само еднаш ставив бонукс затоа што немав бебешки и се нафрли и покрај дуплото плавење...ги перам посебно белите на 60 а шарените на 40 и не ги мешам со нашите... а ариел за мало дете :?: па незнам баш докажан е како јак прашок и не се препорачува за шарени алишта зошто избледуваат боите...
     
    На Избришан профил 156253 и bela-imela им се допаѓа ова.
  12. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Епа јас затоа прашувам за шарени каков да земам течен.Зашто јас нашите со течен ги перам..И дали тие бебешките за бели алишта би ни ги испрале белите наши? за да не зимам се дупло.
     
  13. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    па најдобро е да пробаш јас никогаш не сум ставила на наши алишта бебешки прашок ама зошто да не ги испере и нашите ако ги ставиш на 60 или 90 степени...а за шарените можеш и течен да користиш а можеш и истиот бебешки прашок да го користиш и за шарени...сепак течните детергенти не се толку јаки можеш и од вашио да ставаш само со додатно плавење
     
  14. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    Секој човек, секоја кожа, секое бепче различно реагира или не реагира на прашоци, омекшивачи, купки, шампони, млека за тела итн. Јас ќе ви кажам пример, тетка ми и братучед ми и братучедка ми ги тинтрала, не ваков, не таков прашок, од нежно понежно, и што направила?...поосетливи деца, реагирале после на све и свашта (зборам кога потпораснале). Така да мн е битна дозата, да не се трупа како за возрасен, по едно плавење, и тоа е тоа, како ќе го навикнеш од мало, такво ќе ти биде и кога ќе порасне :) тоа е мое мислење ;)
     
  15. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Или јас сум глупа... не ми е јасно дали со тој персил сензитиве перете и бели и шарени алишта? или за шарени користите течен персил сензитив? и дали и вашите алишта гии перете со истите детергенти?
     
  16. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Na bebusot alistencata uste od pocetokot zapocnav da gi peram so duel baby sensitive i gi delam od nasite alista i eve do sega sme 2 mes i nema nikakov problem, a peglanje obavezno, zs poadjam od toa deka svoite alista gi peglam, a ne pak negovite da gi ostavam nepeglani.
     
  17. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    ама и бели и сарени се со истиот прасок?
     
  18. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    јас перам и бели и шарени со персил сензитив течниот детергент и на двојно плакнење. не користам омекшивач и не гледам потреба за тоа.
     
  19. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156

    И јас користам дуел сензитив на неколку пати ми се има замешано бела чорапа моја или на мм во пелените и тоа по 1 чорапа не пар и ко ќе излезат каде каде побели од другата чорапа ко распар да се така да дуел сензитив пере каде каде побело од другиот прашок кој го користам за нас во случајов биоактив . Инаку никогаш не сум употребувала два прашока за нас за туку само ги двојам алиштата и пуштам на друга програма на бебуш се перам на бејби каре и не двојам бели од шарени само ако имам шарени пуштам на 40 степени а бели ако се погодат само на 95 и за нас исто перам ама двојам

    Мама 23 и јас имам орнел бел сензитив уште не сум го почнала за бебуш ставив за нашите има многу подолготраен ( не појак )мирис од плавиот орнел кој не е бејби сензитив и ми бше страв да и ставам ама следново перење ќе пробам инаку мирисот мн ми се допаѓа
     
    На mama.23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mama.23

    mama.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    25
    јас сум пробала мн други омекшивачи за бебиња се додека не го пробав орнелот...преубаво мириса нежно нема некој нападен мирис како другите и го обожавам...