1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Дали може со персил сензитив течен да се перат и бели и шарени алишта на бебето?
     
    На Annah87 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    ако ги периш посебно белите посебно шарените може, заедно може шарените да ти пуштат боја и да ги фарбаш белите :D како јас што исфарбав се :D инаку со персил сензитив може, јас му ги перам со первол течен, или со рекс течен, ама омекнувач не ставам на алиштата на бебето оти ми е страв од иритации или да не се нафрла, омекнувачите се опасна работа избегнувајте ги колку може повеке.
     
  3. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    првиот пат сите алишта на бебето може да му се исперат со течен детергент било каков? па после ке купувам сензитив..смеам?
     
  4. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    Смееш...хахахах..Не се замарај толку Форко..Можеш со било кој бебешки детергент..дали течен, дали прашак.. Не е страшно..Можеш и бебешки омекшивач..Ако не му прија ќе смениш...
     
  5. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Абе знам дека се замарам ама ете страв ти е да не утнеш нешто и прашуваш едноте исто по 100 пати :)
    Ај кога ќе се роди ќе ми објаснат педијатарот сестрите и ќе е полесно.Сега нема кој па морам тука :)
    Фала многу :)
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ова нема да ти го објасни никој на болница верувај мн работи ке научиш тука ;)
    купи си дуел бебешки и со него пери ги сите алишта,и бели и шарени јас така правам и ги перам на 60 степени , нели не се воопшто валкани па доволно е и на толку степени ;) а омекнувач јас имам од чико +0 месеци и сум задоволна мн е убав :)
    п,с само внимавај тие шо се во боја алишта ако можеш прва на рака помини ги низ вода, затоа шо мн пуштаат боја , јас така се зафркнав, а ми велеа бебешките алишта не пуштаат боја :devil:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Фала :) Земав ДУЕЛ па утре ќе перам :) :*
     
  8. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ;) нема за се покаеш супер е а мн убаво мириса :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Девојки сте користеле ли Faks helizim natural & sensitive до сега? Дали е подобар од Дуел, Персил и останатите? Може заедно со него да се перат бели и шарени, нема да ми ги избледе шаренките алиштенца?
     

    Прикачени фајлови:

    • n_n_faks_nat.jpg
      n_n_faks_nat.jpg
      Големина на фајлот:
      13,4 KB
      Прегледи:
      221
  10. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    ^^
    Јас го имам користено Факс сенситив и е многу добар,прекрасно мириса и многу добро пери.
     
    На Cliona му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cliona

    Cliona Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    189
    Да, го зедовме вчера и одличен е, ептен сум задоволна.
     
  12. rembrant

    rembrant Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Zdravo,

    Jas konecno najdov soodveten detergent za alistata na moeto bebe. Toa e tecen detergent koj e Oragnski i e hipoalergen ( ne predizvikuva alergiska reakcija). Najinteresno e sto vo istiot ima dodatok na priroden omeknuvac od lavanda , pa nema potreba da dodavate omeknuvac. Vo start mi se cinese malku skap (okolu 900 den 1.5 l) no koga sfativ deka e ultrakoncentriran t.e od 1.5 l mozni se 53 perenja uvidov deka ako sporedite cena po perenje so drugi detergenti ovoj e najevtin. Vo presmetkata treba da se zeme vo obzir deka ovoj detergent e organski i ne vi treba dopolnitelen omeknuvac. Jas sum apsolutno zadovolna i fala bogu sto konecno ima vistinski detergent za bebinja va Makedonija. Inaku se raboti za Friendly Organic proizveden vo USA. Moze da se kupi vo prodavnicite na DM ili mislam deka moze i vo City Mall II sprat -Baby Centar.
    Se nadevam seka bev od pomos.
    Pozdrav
     
  13. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Мамички јас денес видов во маркет Тео бебе течен детергент,изгледа повторно е пуштен во употреба,бидејќи знам дека едно време го немаше во продажба,па да го потрошам овој што го користам,ќе земам да го пробам.
     
  14. mentalist.mk

    mentalist.mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2013
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Уште од почеток и ги перам алиштата со Мерикс и сеуште тој го користам. Не планирам да го менувам, ми се покажа добар.
     
  15. Yeats

    Yeats Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    66
    Дали имате искуство со Бурти бејби компакт детергент? Јас земав еден па ќе видам како ќе биде...
     
  16. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Koristev prvite 2 meseci Duel baby i prasak i omeknivac sega Ariel i duel baby omeknuvac prezadovolna sum Arielot e extra a duelot omeknuvac mirisa bas bebeski :)
     
  17. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    ние ги переме алиштата со мерикс дечји сапун,а омекшивач орнел бел со бебе на сликата,многу убаво мириса на чисто,бебешки,него сакав да прашам на колку степени ги перете алиштата на бебушките и дали ги мешате со вашите?
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nie imame 5 i pol meseci...se uste posebno gi pereme alistata.Ako se malce alista gi peram na raka so bekutan sapunce,a ako soberam za masina togas gi peram so bonux magnolija,so dopolnitelno plaknenje.Omeknuvac-duel baby.
     
  19. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Duel baby sensitive :)
     
  20. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Алиштата на син ми ги перам со течен Ариел сензитив и исто сензитив омекнувач на Софтлан.
    Иако синко веќе наполна година, се’ уште му ги перам одвоено алиштата и не планирам да почнам да ги мешам со нашите уште извесно време. Кога ќе потпорасне, почне да се поти повеќе, ќе ги перам заедно, а сега се’ уште мириса на бебе како да ги мешам со престилката моја со прекрасен мирис на манџа? :lol:
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.